Pogoda powoduje straty na polach. Na jaką pomoc można liczyć? [procedura]

RedakcjaZaktualizowano 
W niektórych miejscach straty w uprawach dochodzą nawet do 100 proc. Swoje zrobiły susza, ale i ulewy, wiatry, gradobicia, intensywne burze, które w czerwcu przetoczyły się przez kraj. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Krzysztof Jurgiel podjął decyzje o zorganizowaniu w przyszłym tygodniu spotkania wojewodów. Chodzi o straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. 

 

Wczoraj (29.06)  podsekretarz Rafał Romanowski zajrzał do gminy Nasielsk, która ucierpiała w wyniku gradobicia i silnego wiatru. Straty poniosło tutaj ok. 100 gospodarstw rolnych. Szacunkowa wielkość strat może dotyczyć nawet 1000 ha.

 

 

MRiRW przypomina, poszkodowani producenci - poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń - mogą ubiegać się o:

1   Kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji rolnej, który może zostać przeznaczony na zakup m.in. kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, którego oprocentowanie dla kredytobiorcy wynosi:

  • do 2,105% w skali roku dla kredytów na wznowienie produkcji dla rolników posiadających polisę ubezpieczenia co najmniej 50% pow. upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej 50% liczby zwierząt gospodarskich
  • do 3,158% w skali roku dla kredytów na wznowienie produkcji dla rolników nieposiadających ubezpieczenia upraw lub zwierząt

2   Udzielenie przez prezesa KRUS, na indywidualny wniosek, pomocy w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek

3   Zastosowanie przez prezesa ANR odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także umorzenia czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek 

4   Udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na wniosek producenta rolnego złożony do urzędu gminy

 

Przeczytaj również: Pierwsze komisje już szacują straty w uprawach. Susza w Polsce

 

ARIMR może wypłacić płatności dla gospodarstw, w których powstały szkody co najmniej na 70 % pow. upraw lub 70 % pow. upraw w szklarniach i tunelach foliowych. Pomoc na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro, przy czym, jeżeli straty powodują zmniejszenie dochodu z całego gospodarstwa powyżej 30 % to jest to pomoc publiczna udzielana na podstawie zgłoszenia do Komisji Europejskiej, a jeżeli straty w całym gospodarstwie nie przekraczają 30 % jest to pomoc udzielana w formie de minimis.

 

 

Stawkę na 1 ha ogłasza minister.

 

Kwota pomocy podlega pomniejszeniu o 50 % dla rolników nie posiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50% pow. upraw, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej 50% liczby zwierząt gospodarskich w gospodarstwie lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

 

W tym roku dopłata do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wynosi 65% składki należnej od producenta rolnego.

 

Źródło: informacja prasowa

 

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Pogoda powoduje straty na polach. Na jaką pomoc można liczyć? [procedura] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie