Pogarsza się stan elewacji kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Zagrodzono przejście, widoczne kolejne pęknięcia

RED, TR
Stan wschodniej ściany prezbiterium pogorszył się, dlatego zamknięto przejście od strony ulicy Lawendowej. Facebook Dominikanie Gdańsk
Coraz gorsze informacje o stanie kościoła św. Mikołaja w Gdańsku! Dominikanie, którzy opiekują się światynią, poinformowali, że pogarsza się stan elewacji budynku od strony ulicy Lawendowej.

- Od momentu awarii konstrukcji naszego kościoła wraz z zespołem specjalistów monitorujemy całą bryłę Mikołaja. Niestety, z obserwacji wschodniej ściany prezbiterium wynika, że jej stan się pogorszył - napisali zakonnicy na Facebooku. - Stwierdzono rysy i pęknięcia muru oraz deformacje elementów architektonicznych, a także znaczne rozluźnienie struktury muru. Pogorszenie stanu elewacji wschodniej ma związek z niedawną awarią konstrukcji.

Miasto zamknęło chodnik i miejsca parkingowe, oraz wydzieliło bezpieczne przejście. To konieczne zabezpieczenie przed ewentualnym oderwaniem fragmentów cegły lub zaprawy z wysokich partii muru.

Jak pinformowali dominikanie, pozwolenie na budowę rusztowania wspornego w kościele trafi do nich tuż po świętach, wtedy upubliczniony zostanie harmonogram prac związanych z jego budową.

Przypomnijmy, że w Kościele św. Mikołaja w Gdańsku popękały sklepienia, filary i posadzka bocznej nawy. W obawie o bezpieczeństwo odwiedzających świątynię i samych dominikanów - kościół w październiku 2018 r. , decyzją ówczesnego przeora o. Macieja Okońskiego, został zamknięty do odwołania.

- Grozi nam katastrofa budowlana. Decyzja o zamknięciu Kościoła św. Mikołaja jest najtrudniejszą w moim życiu, ale decyzją konieczną - mówił wtedy o. Okoński. - Została podjęta ze względu na bezpieczeństwo ludzi. Sytuacja jest poważna i nie możemy dopuścić do tragedii.

Na ratowanie bazyliki dominikanie zorganizowali zbiórkę pieniędzy.
Podajemy numer konta:
Wpłaty złotówkowe: 77 1140 1065 0000 3926 9300 1018
Przelewy zagraniczne: PL 24 1140 1065 0000 3926 9300 1002
SWIFT: BREXPLPWGDA
Klasztor Dominikanów, ul. Świętojańska 72, Gdańsk

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
, Gość:

Nasz arcy pasterzu ratuj kościół sypnij kasą.

Niech pedofile sami sobie remontuja. A nie zebraja o kasę. Po pedofilu jankowskim maja kasę.

G
Gość

Nasz arcy pasterzu ratuj kościół sypnij kasą.

Dodaj ogłoszenie