Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poezja Edgara Lee Mastersa w American Corner w Gdańsku

Tomasz Rozwadowski
Mat. prasowe
American Corner w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku w najbliższy piątek (15.11.2013) zaprasza o godz. 18 na "Epitafia", wieczór poezji Edgara Lee Mastersa połączony z wernisażem prac gdańskiego artysty Jana Miśka.

Amerykańskie Centrum Kulturalno-Informacyjne American Corner działa w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku już od pięciu lat, promując na Pomorzu Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i amerykańską kulturę. Ktoś mógłby zapytać, czy potrzebna jest taka promocja w kraju, w którym kwestia zniesienia wiz do USA dla obywateli jest jednym z najważniejszych celów polityki zagranicznej, a kultury amerykańskiej jest pełno - w księgarniach, w klubach muzycznych i salach koncertowych, w kinach. Otóż jest, ponieważ American Corner prezentuje te wycinki amerykańskiej kultury, które nie przebijają się do masowego obiegu, są albo elitarne, albo zapomniane, a warte przypomnienia. Poezja i sama postać Edgara Lee Mastersa spełnia idealnie oba te warunki.

Edgar Lee Masters (1868-1950) jest jednym z najwybitniejszych klasyków amerykańskiej poezji, a odznaczył się także na innym polu literackim jako autor biografii, m.in. Abrahama Lincolna i Marka Twaina, oraz w życiu publicznym, będąc przez wiele lat znanym adwokatem, bliskim współpracownikiem najsłynniejszego obrońcy sądowego w całej historii USA, Clarence'a Darrowa. Generacyjnie był odpowiednikiem naszego Leopolda Staffa i podobnie jak polski poeta przeszedł drogę od literatury postromantycznej do modernistycznej poezji XX wieku. Podobne, a może nawet jeszcze większe niż Staffa, jest jego znaczenie i pozycja w historii literatury narodowej.

Najważniejszym dziełem poetyckim Mastersa jest opublikowany w 1915 r. "Spoon River Anthology", jeden z nielicznych przykładów wybitnej księgi wierszy, której udało się zdobyć powszechne uznanie. O jej wpływie na życie literackie w Polsce świadczy fakt wydania aż trzech polskich przekładów, rzecz niemal bez precedensu, jeśli nie liczyć poezji Aleksandra Puszkina czy T. S. Eliota. Te trzy wydania to "Umarli ze Spoon River" (1968), "Antologia Spoon River" (1981) i "Epitafia ze Spoon River" (2000).

Drugim bohaterem spotkania, oprócz samej poezji, będzie Daniel Bourne, który - wraz ze znakomitym gdańskim aktorem Florianem Staniewskim - przeczyta wybrane strofy Mastersa. Bourne (rocznik 1955) należy do czołówki amerykańskich poetów współczesnych i jest silnie związany z Polską jako tłumacz poezji już od lat 80., kiedy przekładał wiersze autorów związanych z nielegalną opozycją demokratyczną, m.in. Bronisława Maja, Tomasza Jastruna i Jana Polkowskiego. Profesor literatury w College of Wooster w stanie Ohio opowie także o Mastersie i o fenomenie jego poezji. Będzie okazja posłuchania wybitnej poezji w dwujęzycznej wersji, co nie zdarza się często.

Wystawa Jana Miśka potrwa do 12 grudnia.

"Epitafia" - wieczór poezji Edgara Lee Mastersa i wystawa prac Jana Miśka, 15 listopada, godz. 18. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Targ Rakowy 5/6, Gdańsk. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki