Podzwonne dla Neptuna, czyli zgasł wielki ekran

  Podzwonne dla Neptuna, czyli zgasł wielki ekran

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Obyło się bez fanfar - gdańskie kino Neptun od wczoraj już nie działa. Kończy się pewna epoka, epoka wielkich, tradycyjnych kin.
  Dwie sale w tym samym budynku - Kameralne i Helikon - jeszcze wyświetlają filmy.

  Neptun miał być zamknięty już od wiosny ubiegłego roku, budynek przy ulicy Długiej został zakupiony przez inwestora, spółkę Capital Park, która w miejscu kina otworzy hotel. To prawda, w Gdańsku bardziej niż kina potrzebne są hotele, zwłaszcza w perspektywie Euro 2012, ale przy okazji odejdzie w niepamięć duży i ważny fragment historii powojennego Gdańska.

  Reprezentacyjną salę kinową otwarto w Gdańsku w 1953 roku. Były to schyłkowe (jak się później okazało) lata stalinowskie, więc kino nazwano imieniem miasta siostrzanego Gdańska, radzieckiego Leningradu. Stołeczna Warszawa miała oczywiście Moskwę, a na przykład Kraków - Kijów, istniejący do dzisiaj pod tą nazwą. Czasy komuny miały momenty lepsze i gorsze, ale przez kino Leningrad przesunęły się pokolenia trójmiejskich kinomanów. Tu odbywały się pokazy kilkunastu edycji gdańskiego festiwalu polskich filmów fabularnych. Tu chodziliśmy na legendarny przegląd Konfrontacje, tu odbywały się przedpremiery ekranowych hitów.

  To wszystko jest już przeszłością, ale kino, przemianowane w 1993 roku na Neptun, przeżyło przecież długi okres zmierzchu. Można wspominać z nostalgią seanse sprzed lat, ale nie zmienia to faktu, że widzowie przyzwyczaili się do multipleksów, lotniczych foteli i popcornu. Tak się po prostu dzisiaj ogląda filmy, taki jest standard. Żegnaj więc Leningradzie-Neptunie, socjalistyczny pałacu kina!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo