Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyzki energii elektrycznej. Co z rekompensatami za drogi prąd? Rząd nad nimi nie pracuje, ale zawalczy z energetycznym ubóstwem

Jacek Klein
Jacek Klein
pixabay.com
O rekompensatach za drogi prąd mówi się od trzech lat. Rząd zapowiadał, że zrekompensuje wyższe rachunki za energię elektryczną. Pieniądze na kontach odbiorców energii miały być w tym roku. Jeśli zwrot w ogóle będzie to tylko dla najuboższych.

Projekt rekompensat za wyższe rachunki za energię przygotowywał resort kierowany przez Jacka Sasina. Wszystkie osoby o dochodach poniżej II progu podatkowego miały mieć możliwość ubiegania rekompensatę za wzrost rachunków w 2020 roku. Program był pokłosiem wzrostu cen prądu w 2018 r., co spowodowało m.in. zamrożenie ich w 2019 r.

Droga energia elektryczna. Czy będzie pomoc rządu?

Z programu powszechnych rekompensat zostało niewiele, a prace nad nim zostały przerwane. W zamian ma być program walki z energetycznym ubóstwem.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Radiu Zet, że rząd obecnie nie pracuje nad projektem rekompensat za podwyżki cen prądu. Pracuje za to nad wsparciem dla najbiedniejszych w ramach programu walki z tzw. ubóstwem energetycznym, który ma objąć osoby, które potrzebują wsparcia finansowego z powodu drogiej energii.

Jak dodał sytuacja związana z pandemią i konieczność pomocy wielu sektorom gospodarki uniemożliwia rekompensaty w szerokim zakresie.

Kiedy program walki z energetycznym ubóstwem ma być gotowy?

Według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego gotowy będzie w czerwcu. Nie wiadomo konkretnie co przewiduje i ile osób obejmie.

Ceny energii elektrycznej wzrosły w tym roku o ok. 10 proc. To efekt podwyżki taryf dla dostawców energii oraz wprowadzenia opłaty mocowej. W rezultacie korzystanie z energii elektrycznej będzie kosztować w tym roku przeciętnie nawet 150 zł więcej.

Jak zaznaczył wspomniany pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ceny energii będą rosnąć do roku 2030.

Już w tym roku rosnące ceny energii przekładają się na inne sfery.

– Wyliczyliśmy, że dla firmy i dla klienta indywidualnego realny wzrost całego kosztu energii elektrycznej sięga rzędu 17-20 proc. – mówi Jakub Jadziewicz, członek zarządu Alians OZE. - Poza kluczowym skutkiem tych podwyżek w postaci wyższego rachunku za prąd będzie to miało również przełożenie na konkurencyjność produktów. – Już w tej chwili widzimy, że podmioty korzystające w swojej działalności z energii elektrycznej, podwyższają swoje ceny, bo tak znacznie te elementy wpływają na koszty całości – dodaje ekspert Alians OZE.

Widać to na przykładzie rachunków za wodę i ścieki, które wzrosły m.in. w Gdańsku w znacznej mierze z powodu drogiej energii elektrycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki