Podwyżki dla polityków. Ile zarobią od 1 sierpnia marszałkowie, premier, wicepremierzy, ministrowie, wiceministrowie, posłowie, senatorowie?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Podwyżki dla polityków. Ile zarobią od 1 sierpnia marszałkowie, premier, wicepremierzy, ministrowie, wiceministrowie, posłowie, senatorowie?
Podwyżki dla polityków. Ile zarobią od 1 sierpnia marszałkowie, premier, wicepremierzy, ministrowie, wiceministrowie, posłowie, senatorowie? Arkadiusz Wojtasiewicz
Podwyżki dla polityków i urzędników od 1 sierpnia 2021 r. stały się faktem. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Ile zarobią najważniejsi ludzie w państwie? Szczegóły w artykule poniżej.

Rozporządzenie prezydenta z 30 lipca 2021 r. dotyczące wynagrodzenia tzw. osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zmienia dotychczasowe zasady wynagradzania tych osób. Dokument ustala mnożniki dla kwoty bazowej w odniesieniu do pełniących najwyższe stanowiska w państwie. Podwyżka obowiązuje od 1 sierpnia 2021 r.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy podwyżki się należą. Jak argumentuje, wynagrodzenia najważniejszych ludzi w państwie nie zmieniały się od lat.

Kto zatem należy do grona osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ? Otóż nowe stawki będą przysługiwać m.in.: marszałkom Sejmu i Senatu, wicemarszałkom obu izb, premierowi, wicepremierom, ministrom, wiceministrom, prezesowi NIK i innym ważnym osobom w państwie.

Kwota bazowa dla tych stanowisk, zgodnie z ustawą budżetową 2020 r., wynosi 1789,42 zł.

Rozporządzenie zakłada, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów otrzymają (mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego - 8,68, mnożnik kwoty bazowej dodatku funkcyjnego - 2,8) pensję po 20 542,54 zł miesięcznie od 1 sierpnia 2021 r.

Wicemarszałek Sejmu, wicemarszałek Senatu, Wiceprezes Rady Ministrów, Prezes Najwyższej Izby Kontroli dostaną (mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego - 7,98, mnożnik kwoty bazowej dodatku funkcyjnego - 2,24) pensję po 18 287,87 zł miesięcznie od 1 sierpnia 2021 r.

Szef Kancelarii Prezydenta, minister, Rzecznik Praw Obywatelskich, Szef Kancelarii Sejmu, Szef Kancelarii Senatu, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli otrzymają (mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego - 7,84, mnożnik kwoty bazowej dodatku funkcyjnego - 2,10) co miesiąc 17 786,83 zł miesięcznie od 1 sierpnia.

Do Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta, zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu, zastępcy Szefa Kancelarii Senatu (mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego - 7,46, mnożnik kwoty bazowej dodatku funkcyjnego - 2) trafi co miesiąc po 16 927,91 zł miesięcznie.

Sekretarze stanu (ministrowie), kierownik Krajowego Biura Wyborczego otrzymają co miesiąc (przeliczniki 7,04 i 1,92) po 16 033,20 zł. To samo dotyczy podsekretarzy stanu (wiceministrów).

Podwyżkę otrzymają też posłowie i senatorowie, bo ich wynagrodzenia są oparte na wynagrodzeniach podsekretarzy stanu (wiceministrów).

Szeregowy parlamentarzysta otrzyma (przelicznik kwoty bazowej - 7,04) czyli 12 597,51 zł miesięcznie. Parlamentarzyści funkcyjni otrzymają do pensji (12 597,51 zł) dodatek funkcyjny (przelicznik 1,92) w wysokości 3435,68 zł miesięcznie.

Ile prowadząc działalność gospodarczą zyskasz na podatku, a ile stracisz na składce zdrowotnej. Jaki bilans? Wyliczenia przy różnych dochodach poznasz, klikając w ten tekst

Przypomnijmy, że parlamentarzyści otrzymują wynagrodzenie (nazwane też uposażeniem) plus dietę w wysokości 2505 zł.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2021 r.

Powyższe stawki są kwotami brutto i nie uwzględniają dodatków takich jak wysługa lat, kilometrówka czy różnego rodzaju ekwiwalenty wypłacane urzędnikom.

A naprawdę: zero PIT czy 9 procent?Emeryci zyskają na podatkach w praktyce tyle co wszyscy.Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej do 30 tys. zł miesięcznie, zyskają zwolnienie z PIT emerytury w wysokości do 2,500 zł brutto.Obecnie każde świadczenie, niezależnie od wysokości jest opodatkowane PIT. Osoby o najniższych dochodach korzystają z podwyższonej kwoty wolnej od podatku – 8 tys. zł (666,67 zł miesięcznie). Od reszty oddają 17 proc. w formie PIT.Teoretycznie zyskają więc dodatkowe zwolnienie w wysokości 22 tys. zł rocznie (1 833,33 zł miesięcznie) od podatku.Ale to tylko pół prawdy. Wszystko byłoby tak pięknie gdyby nie jednoczesna zmiana sposoby opłacania składki zdrowotnej.Aktualnie składka zdrowotna wynosi 8 proc., z czego 7,75 proc. odliczane jest od podatku, a więc neutralne dla wypłaty kwoty „do ręki”; faktyczne obciążenie to 0,25 proc. dochodu. Po zmianach wszyscy będą płacić 9 proc. na składkę zdrowotną od dochodu.To oznacza, że w praktyce, choć zwolniona emerytura w wysokości 2 500 zł z PIT, obciążona będzie 9 proc. faktycznego podatku. Uwzględniając obecne 0,25 proc. płacone na składkę zdrowotną bezpośrednio z kieszeni -8,75 proc.Tak więc emeryt uzyskujący świadczenie w wysokości 2 500 zł brutto, mimo zwolnienia z PIT ze względu na kwotę wolną od podatku 2 500 zł miesięcznie (30 tys. zł rocznie) nie dostanie na konto 2,5 tys. zł, ale 2 275 zł zł bo ZUS potrąci mu 225 zł na składkę zdrowotną, zamiast obecnych 6,25 zł, które faktycznie obniżają wypłacaną kwotę emerytury.Praktyczny efekt – w uproszeniu - jest więc taki, że faktycznie najniższe emerytury nie będą wolne od PIT, ale realne obciążenie podatkowe obniży się do 8,75 proc. kwoty brutto.

Będzie rewolucja w emeryturach: 26.09.2021. Jedna przewiduje...

Tymczasem w sobotę, 31 lipca 2021 r., wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział, że podwyżki otrzymają też
wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni. Polityk PiS zapowiedział złożenie projektu odpowiedniej ustawy w tej sprawie. Oprócz nich w gronie osób, które otrzymałyby wyższe pensje, byłby też prezydent RP oraz jego poprzednicy.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Materiał oryginalny: Podwyżki dla polityków. Ile zarobią od 1 sierpnia marszałkowie, premier, wicepremierzy, ministrowie, wiceministrowie, posłowie, senatorowie? - Polska Times

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krezus
31 lipca, 12:30, Gość:

Jak tu żyć za 1900zl średniej krajowej? Ale najważniejsze że rząd ma co do garnka włożyć Kochamy PiS Faktycznie Pan Morawiecki miał rację będziemy z miske ryżu robić

1900 netto? Toż to kupa szmalu, czemu bręczysz !

g
gość
Terlecki zaczynał od ćpania butaprenu ,i jaką ma pensje ,PISlandia ustawiła hipisa
Z
Zbigniew Rusek
Trzeba doliczyć dodatki za staż pracy (a te stanowią procent od pensji, czyli w przypadku wysokich poborów także są wysokie), ekwiwalenty dla urzędników itd., przez co z tego wychodzą niemalże "kokosowe" zarobki, podczas gdy wynagrodzenie za pracę w PAN to niemalże jałmużna (nie wspominając o tym, że nawet tak niskopłatny etat jest łatwo utracić, a to kończy się bezrobociem).
A
Antypopis
Ale PO i cała opozycja zgadzają się na to. Wszystko to układ za nasze pieniądze!
G
Gość
Morawiecki mówił że inflacja jest taka wysoka bo uposażenia wzrosły . Faktycznie wzrosły , widać komu !
G
Gość
Skrzynka wódki dla następcy Brunona Kwietnia (skutecznego).
G
Gość
Kuźwa a gdzie są podwyżki dla salowych .Trąbili że dadzą od lipca i co cisza
G
Gość
Jak tu żyć za 1900zl średniej krajowej? Ale najważniejsze że rząd ma co do garnka włożyć Kochamy PiS Faktycznie Pan Morawiecki miał rację będziemy z miske ryżu robić
Dodaj ogłoszenie