Podsumowujemy cykl publikacji "Portret Pomorzan 2010"

Janusz Erenc, dr hab. prof. Uniwersytetu Gdańskiego
Kończymy prezentację wyników badań Pomorze 2010. To druga odsłona projektu Pomorskie Obserwatorium Reporterskie, który jest wspólnym przedsięwzięciem "Dziennika Bałtyckiego", Towarzystwa Ubezpieczeniowego Ergo Hestia i socjologów z Uniwersytetu Gdańskiego.

Tegoroczne badania, acz dopiero drugie w tym projekcie, pozwalają już ukazać zmiany w parametrach opisujących oceny i opinie mieszkańców naszego województwa w przeciągu roku.
Wyjściowymi parametrami były oceny ogólne dotyczące sytuacji gospodarczej i politycznej w całym kraju. Trzeba zauważyć, że w porównaniu do pomiaru ubiegłorocznego nastroje społeczne uległy istotnemu pogorszeniu i wzrosła z 38% do 44,9% liczba mieszkańców Pomorza, którzy uważają, iż sytuacja gospodarcza w kraju jest zła. Natomiast takich, którzy oceniają obecną sytuację jako dobrą, jest tylko 4,5%, (spadek o 1,5%). Dominuje nadal opinia, że sytuacja gospodarcza jest średnia - 46% odpowiedzi, ale jest to spadek o 7% w stosunku do pomiaru ubiegłorocznego.
Większy jest spadek ocen pozytywnych w miastach poza aglomeracją trójmiejską. O ile w roku 2009 dominowała w tych miastach ocena średnia (54% wskazań), o tyle obecnie dominuje ocena negatywna (46,8%), natomiast liczba osób oceniających sytuację jako średnią spadła o ponad 11% i wynosi obecnie 42,6%. Nieco lepiej oceniana jest sytuacja polityczna w kraju. W roku ubiegłym jako złą widziało ją 65% badanych, obecnie o dwa procent mniej.

Pozytywny jest obraz samego Pomorza, a 63% badanych nie widzi poza naszym regionem bardziej atrakcyjnego miejsca w Polsce. Prawie połowa z nas (49,4%) uważa, że żyje się tu dobrze, choć w roku ubiegłym uważało tak blisko 56% osób. Tylko 12,2% wyraża opinię, że żyje się tu źle i ta liczba nie zmieniła się od ubiegłego roku. Wzrosła o 6,5% (do 38,5%) liczba ocen ambiwalentnych i to przede wszystkim wśród osób w wieku średnim - pomiędzy 35 i 44 rokiem życia. Można w tym widzieć efekt spowolnienia gospodarczego i odczuwalny spadek siły nabywczej zarabianych pieniędzy.

Należy także zauważyć gorszą od ubiegłorocznej sytuację na pomorskim rynku pracy. Dziś bowiem ponad 42% mieszkańców regionu odczuwa ją jako złą lub bardzo złą, co oznacza wzrost ocen negatywnych aż o 10%. Tak jak przed rokiem nadal uważamy, że najlepiej pracować jest w handlu, a na drugim miejscu wskazujemy na banki. Zmalała tylko różnica w liczbie takich opinii z pięciu do jednego procenta. Trzecie miejsce - tak samo jak przed rokiem - zajmuje wśród najatrakcyjniejszych miejsc pracy zatrudnienie w administracji publicznej.
Nadal wolimy pracować w sektorze państwowym, ale widać tu istotną zmianę. O ile jeszcze przed rokiem 55% odpowiadających tak właśnie sądziło, to dziś ich liczba zmalała do 45,8%. Wskazuje to nie tylko na wzrastającą pozytywną ocenę sektora prywatnego, ale również na relatywnie słabnące warunki pracy w sektorze publicznym. Zmiany te są szczególnie widoczne w Trójmieście, gdzie zatrudnienie w sektorze prywatnym jest preferowane przez największą część badanych 44,6%, co oznacza wzrost w stosunku do roku ubiegłego o ponad 12,5%. Czym młodsi respondenci, tym częściej preferują zatrudnienie w sektorze prywatnym, starsi natomiast częściej wybierają zatrudnienie w instytucjach i firmach państwowych. Ale także i tu następuje istotna zmiana: najstarsi częściej niż przed rokiem wybierają zatrudnienie w sektorze prywatnym - wzrost z 14% do 24,1%. Stosunkowo mało jest chętnych do zatrudnienia się w sektorze prywatnym wśród mieszkańców średnich i małych miast (tylko 25,2%), ta sytuacja pozostaje od ubiegłego roku prawie bez zmian, stąd można wnioskować, że nie wykształca się u nas zbytnio postawa pracownicza, którą angielski socjolog Dawid Lockwood nazywa tradycyjną, ale spolegliwą - uległą wobec pracodawcy, charakterystyczną dla społeczności małych miast, gdzie właściciel firmy jest jednocześnie pewnym przewodnikiem i autorytetem.

Jednocześnie lubimy swoją pracę. Blisko 80% badanych wyraża pozytywny do niej stosunek. Rzadziej są to osoby w wieku średnim, co może być potwierdzeniem pewnej słabości dróg awansu zawodowego i finansowego. Jesteśmy też coraz bardziej mobilni. Coraz większa liczba Pomorzan nie pracuje w miejscowościach swojego zamieszkania. Widać statystyczną zależność pomiędzy wykształceniem, miejscem pracy a miejscem zamieszkania. Większość osób z wykształceniem podstawowym pracuje poza miejscem swojego zamieszkania (57,1%), natomiast wśród respondentów z wykształceniem wyższym takich osób jest 33%.

Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że dla 62,8% Pomorzan Polska zyskała na członkostwie w Unii Europejskiej (przeciwnego zdania jest tylko 13,4% badanych), ale jednocześnie postrzegamy siebie jako kraj średnio liczący się wśród krajów członkowskich (47,3% opinii). Uzyskane rozkłady odpowiedzi świadczą zarówno o zadowoleniu, jak i o pewnym sceptycyzmie. Pomorzanie w większości zauważają pozytywne skutki członkostwa Polski w UE, ale jednocześnie chcą zachować wobec niej dystans. Znajduje to także odbicie w poziomie akceptacji wejścia Polski do strefy waluty europejskiej. Dziś przeciwników wprowadzenia w Polsce euro jest na Pomorzu aż 67,3%.
Poprzez prezentowane badania chcieliśmy nakreślać socjologiczny obraz Pomorza. Zakres informacji, jakie one niosą, pozwala na ich dalszą analizę, a jednocześnie jest to instrument do kształtowania polityki społecznej i gospodarczej naszego regionu. Mogą one służyć animatorom życia społecznego zarówno w strukturach administracji publicznej, jak również pracodawcom, są również wiedzą dla nas wszystkich o nas.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PZPDeRMgOgUO

YMMD with that aneswr! TX

Dodaj ogłoszenie