Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie roku 2020 na gdańskich drogach. Sprawdziliśmy, na których ulicach było najbardziej niebezpiecznie

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Na których ulicach w Gdańsku najczęściej dochodzi do wypadków? Kliknij w galerię i sprawdź >>>
Na których ulicach w Gdańsku najczęściej dochodzi do wypadków? Kliknij w galerię i sprawdź >>>Przemyslaw Swiderski
Na dwóch jezdniach tylko jednej ulicy w Gdańsku – [b]ul. Chłopskiej[/b] – doszło w 2020 r. do 10 wypadków, w których obrażenia odniosło 12 osób. To ósma pod względem liczby najpoważniejszych zdarzeń drogowych ulica w Gdańsku. Które zasłużyły na miano tych najniebezpieczniejszych? Sprawdziliśmy, co na temat ubiegłorocznych kolizji oraz wypadków mówią policyjne statystyki. Kliknij w galerię i sprawdź, które ulice w Gdańsku są najbardziej niebezpieczne.

Wypadki drogowe w Gdańsku. Jakie są przyczyny?

W 2020 r. najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych w Gdańsku były:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (117 przypadków),
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (74),
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (52).

Mimo policyjnych apeli o spokojną, dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni – jazdę, co roku główne szlaki komunikacyjne Gdańska zbierają tragiczne żniwo.

CZYTAJ TAKŻE: Śmiertelny wypadek w Szprudowie 15.01.2021. Zginęły dwie osoby!

Pamiętaj o bezpiecznej prędkości

– Największym problemem dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Gdańska są właśnie te zachowania kierowców, które bardzo często skutkują wpadkami i kolizjami, a więc niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – mówi nadkom. Magdalena Ciska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

– Dlatego przypominamy, że ważne jest, by jechać samochodem z tzw. „prędkością bezpieczną”, czyli taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, i w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka.

Wejdź w galerię zdjęć, aby sprawdzić, na których gdańskich ulicach dochodziło w 2020 r. do największej liczby wypadków oraz największej liczby kolizji

Pieszy nie ma szans z autem

Jak zawsze, funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych. Obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu wynika z art. 26 prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym „kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu”. Zabronione jest wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach, a także omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, aby udzielić pierwszeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Te ulice w Gdańsku wybierają często egzaminatorzy PORD. Trasy egzaminacyjne: lista miejsc odwiedzanych podczas egzaminu na prawo jazdy

– Z kolei pieszy powinien upewnić się, czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię i obserwować ruch pojazdów z obu kierunków oraz nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych, ponieważ kierowca nie zatrzyma pojazdu w miejscu – przypomina nadkom. Magdalena Ciska. – Pamiętajmy również o tym, by nie wchodzić na jezdnię zza pojazdu (np. autobusu) przy braku pełnej widoczności, a tym bardziej nie wbiegać na jezdnię.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki