Podręczniki nie na każdą kieszeń

  Podręczniki nie na każdą kieszeń

  Natasza Jatczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dzieci mają przed sobą kilka tygodni wakacji, jednak w księgarniach już rozpoczyna się gorączka zakupów. Część rodziców może starać się o dofinansowanie na zakup podręczników z rządowego programu Wyprawka szkolna 2008. Szkoły zaczęły przyjmować wnioski.
  - Program skierowany jest do rodziców uczniów klas I-III szkół podstawowych i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia. Pomoc finansowa przeznaczona jest w tym wypadku jedynie na zakup podręczników - wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.

  Skompletowanie całej wyprawki szkolnej to nie lada wyzwanie dla domowego budżetu. W najgorszej sytuacji są rodzice pierwszoklasistów, którzy muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 600-700 zł.

  - Nowy plecak, piórnik, strój sportowy, kapcie, przybory szkolne, mundurek i podręczniki. To wszystko kosztuje - mówi Aleksandra Nadolska, mama drugoklasisty. - Tym bardziej że do pierwszych klas dziecko musi mieć nowe zestawy podręczników. Maluchy w nich piszą i rysują, więc nie ma mowy o "dziedziczeniu" po starszym rodzeństwie czy zakupach w antykwariacie.

  Podręczniki są drogie.
  - Komplet ćwiczeń i podręczników do pierwszej klasy "Wesoła szkoła" kosztuje 149 zł. To jedna z propozycji wydawniczych, są i droższe - informuje Teresa Sowińska, kierownik elbląskiej księgarni i antykwariatu.

  Do tego dochodzą jeszcze książki do nauki religii, języka angielskiego - razem ok. 200 zł.
  Rząd postanowił przyjść z pomocą najuboższym rodzinom i stworzył program Wyprawka szkolna 2008 . Wnioski przyjmowane będą do początku września. - Pomoc w formie dofinansowania przysługuje dzieciom pochodzącym z rodzin najuboższych, spełniających kryterium dochodowe do 351 zł na osobę - wyjaśnia Joanna Urbaniak.

  - Wniosek należy złożyć do 5 września w szkole. Powinien on zawierać powstawowe dane osobowe dziecka i rodziców, a także informacje o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej, jeśli ma to miejsce.

  Każdy, kto może skorzystać z dofinansowania, musi pamiętać, aby wziąć z księgarni dowód zakupu podręczników.

  - Boom na podręczniki dopiero się zacznie - mówi Teresa Sowińska. - Każdy, kto będzie chciał, dostanie fakturę. Wiemy, że potrzebne są one tym, którzy korzystają z pomocy na zakup książek.
  Osoby, które nie mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu rządowego, mogą skorzystać z innej formy pomocy.

  W Elblągu przeprowadzana jest akcja Polskiego Czerwonego Krzyża: Wyprawka dla żaka. Wydawanie pomocy szkolnych odbędzie się w pierwszy piątek roku szkolnego. Do końca wakacji w mieście trwa akcja pozyskiwania tych rzeczy.

  Dla kogo i ile?


  Wyprawka szkolna 2008 to program Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczący dofinansowania zakupu podręczników:

  - dla dzieci rozpoczynających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne - do kwoty 70 zł;
  - dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych oraz uczniów klas pierwszych ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia - do 130;
  - dla uczniów klas drugich SP oraz uczniów klas drugich ogólnokształcących szkół muzycznych I st. - do 150;
  - dla uczniów klas trzecich SP oraz uczniów klas trzecich ogóln. szkół muzycznych I st. - do 170 zł.
  Skierowany jest do rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 351 zł netto.

  Rodzice ucznia (prawni opiekunowie), a także dyrektor szkoły lub przedszkola, nauczyciel czy pracownik socjalny mogą złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników do dyrektora szkoły (przedszkola), do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2008/ 2009.

  Wnioski składa się w terminie ustalonym przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego dla siedziby szkoły, a w przypadku wniosków o przyznanie pomocy uczniom szkół muzycznych: ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości do-chodów, a w uzasadnionych przypadkach oświadczenie o wysokości dochodów. Pieniądze wypłaca rodzicom szkoła po przedstawieniu faktury, tj. dowodu zakupu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo