Podpisy na Aleksandrę Dulkiewicz zbierano też w urzędzie. Sztab odpowiada: Nie wiedzieliśmy

Ewelina Oleksy
Marek Skiba zwraca uwagę na nieprawidłowości przy zbieraniu podpisów, ale nie zamierza składać skargi
Marek Skiba zwraca uwagę na nieprawidłowości przy zbieraniu podpisów, ale nie zamierza składać skargi Materiały nadesłane
Kandydat na prezydenta Gdańska, Marek Skiba, wskazuje, że podpisy poparcia na listach Aleksandry Dulkiewicz były zbierane w miejscach niedozwolonych - m.in. w Urzędzie Miejskim. Zawiadomienia w tej sprawie składać jednak nie zamierza.

Marek Skiba, kandydat komitetu Odpowiedzialni - Gdańsk, zarzuca komitetowi Aleksandry Dulkiewicz zbieranie podpisów poparcia w miejscach niedozwolonych.

- Podpisy były zbierane m.in. w biurze podawczym Urzędu Miejskiego, w muzeum jednym czy drugim. Dodatkowo na finansowanym przez miasto portalu gdansk.pl pojawiła się też informacja, że należy zbierać podpisy na panią Dulkiewicz. Miejsca zbiórki zostały wskazane - mówi Marek Skiba.

- Moja znajoma składała w tym gorącym okresie pismo w Urzędzie Miejskim. W oknie podawczym urzędniczka podsunęła jej kartkę do złożenia podpisu na kandydatkę Dulkiewicz - dodaje.

Skiba pytany o to, czy w związku z tym zamierza podjąć jakieś kroki prawne, odpowiada, że nie. - Nam nie o to chodzi. Chodzi o zwrócenie uwagi na to, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Ale staramy się być jak najdalej od politycznych wojen - mówi Skiba. - Nie będziemy rzucać kamieniami w panią Dulkiewicz, nawet jeśli będzie nas traktować w taki sposób jak dotychczas. Nie będziemy walczyć bronią, którą w nas się wytacza. My staramy się dobrem zwyciężać. Tacy jesteśmy. Niedzielna ewangelia jasno mówiła, żeby się modlić za swoich nieprzyjaciół - podkreśla.

Wiceprezydent Piotr Grzelak, szef sztabu Aleksandry Dulkiewicz, twierdzi, że o zbiórce podpisów w magistracie nie wiedział.

- Nie dotarły do nas informacje o tego typu łamaniu przepisów. Gdyby dotarły, od razu byśmy zareagowali - zapewnia wiceprezydent. - Kandydatura prezydent Dulkiewicz spotkała się z szerokim poparciem mieszkańców. Dwukrotnie zebraliśmy nie tylko wymaganą liczbę podpisów, ale znacznie więcej. Szczególnym sygnałem poparcia była spontaniczna energia, która wytworzyła się w trakcie dodatkowej zbiórki podpisów 6 lutego. W siedzibie komitetu od popołudnia do późnego wieczora ustawiały się kolejki osób, które przekazywały karty ze złożonymi podpisami. Ostatecznie spłynęło ich 25 tys. Ze strony komitetu szedł jasny przekaz, co do przepisów obowiązujących przy tego typu zbiórkach - komentuje Grzelak.

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w najbliższą niedzielę. Choć w ostatnim tygodniu sporo osób zrezygnowało z pracy w komisjach wyborczych, to jak informuje Mirosława Torłop, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku, na ich miejsce brane są kolejne osoby, m.in. z listy rezerwowych.

- Składy komisji są na bieżąco uzupełniane. Podejrzewam, że będzie to trwało aż do dnia głosowania. Ale kandydatów mamy - mówi Torłop.

Dziś, 26 lutego, mija termin, by dopisać się do spisu wyborców. Jak informują miejscy urzędnicy, ruch w tym zakresie jest jednak wyjątkowo mały.

- W porównaniu z tym, co działo się jesienią, teraz mamy zastój. Wynika to głównie z tego, że ci, którzy wpisali się do rejestru wyborców jesienią, już są w tym rejestrze. Nie musieli ponawiać tej procedury - tłumaczy Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydz. Spraw Obywatelskich w gdańskim magistracie.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
parafianka

wolę za mafię niż za radykała religijnego

P
Prawda

Wielka pani komisarz

w
wicz

zapowiada sie "fajnie"? szkoda tylko mojego miasta Gdańska!

w
wicz

porównanie- podwładni w urzędzie a parafianie- znajomi Pana Skiby

g
gda

mam nadzieję, że wygra Pan!

A
AJB

To kościół już Panu Skibie podlega? Miejsce w Bazylice już też ma zaklepane? Niektórzy to mają chody na górze, u Szefa! :)

A
AJB

Pani Dulkiewicz się, mówiąc slangiem typowego swojego wybiurcy, Ferdka Kiepskiego, po prostu się "kompromisuje". Ktoś kto nie wie co robią jej podwładni w urzędzie który ma objąć, ale w którym przez lata pracowała, nie nadaje się do pełnienia kierowniczej funkcji. Ba, nawet brygadzista na budowie musi mieć tego typu wiedzę i kompetencje. Co to znaczy sztuczne pompowania balonika do rozmiarów sterowca przez piarowców i zaprzyjaźnione mendia!

M
Modlmy sie za mafie !

Diabel sie w ornat przebral i ogonem na msze dzwoni pani Dulkiewicz !

f
facetzgdyni

najpierw nieprawidłowo zarejestrowany komitet wyborczy, teraz nieprawidłowo zbierane podpisy... Pani Dulkiewicz - prawnik z wykształcenia - plama za plamą. na dodatek zrejterowała przed debatą z kontrkandydatami... Mam nadzieję, że wyborcy "podziękują" jej odpowiednio...

M
M

W gablotkach wiszą itd i to jest ok
W poprzednich wyborach na Płażyńskiego tak było i plakaty w kościele... publicznej instytucji.
Wtedy ok?

p
parafianka

to jest wszystko w porządku i bez zgody proboszcza

M
Mm

Zbierano we wszystkich instytucjach podległych UM!

m
masheen

żeby było tak jak było

G
Gość

POKO koniec z mowa nienawisci teraz przed wyborami zmieniamy program "lamanie przepisow prawnych"!

G
Gość

POKO koniec z mowa nienawisci teraz przed wyborami zmieniamy program "lamanie przeisow prawnych"!

Dodaj ogłoszenie