Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Premier Mateusz Morawiecki na uroczystości w Milwinie

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Premier Mateusz Morawiecki w Milwinie na podpisaniu umowy na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w piątek, 16.04.2021 r.
Premier Mateusz Morawiecki w Milwinie na podpisaniu umowy na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w piątek, 16.04.2021 r. twitter.com/Kancelaria Premiera
Podpisano umowę na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiasta. Uroczystość, na której obecny był premier Mateusz Morawiecki, odbyła się w piątek, 16. 04.2021 r. OMT połączy węzeł Południe, na którym Obwodnica Trójmiasta łączy się z Południową Obwodnicą Gdańska, z węzłem Chwaszczyno, powstającym w ramach trwającej budowy Trasy Kaszubskiej.

Podpisano umowę na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej!

Uroczystość podpisania umowy odbyła się przy powstającym wiadukcie w Milwinie w gminie Luzino na tzw. Trasie Kaszubskiej. Dokument dotyczy zaprojektowania i budowy dwóch odcinków Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) w ciągu drogi ekspresowej S6.

  • Pierwszy odcinek między Chwaszczynem a Żukowem ma długość 16,3 km.
  • Drugi to 16-kilometrowy odcinek między Żukowem a węzłem Gdańsk Południe, wraz z 7-kilometrową obwodnicą Żukowa.

– Budujemy drogi ekspresowe, budujemy obwodnice, budujemy drogi krajowe, a także te gminne, powiatowe, właśnie po to, żeby z jednej strony zapewnić jak najwyższy komfort – komfort jazdy, bezpieczeństwo, czyste powietrze. Ale z drugiej strony też, żeby dać ten impuls gospodarczy – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Po pandemii polska gospodarka będzie tego impulsu bardzo potrzebowała. Nowoczesne drogi, które łączą ludzi, przedsiębiorców, łączą ich interesy, łączą województwa, łączą Polskę – takie drogi będą kluczem do sukcesu gospodarczego.

– Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to trasa, której budowa pozwoli na usprawnienie układu komunikacyjnego Trójmiasta i Pomorza Gdańskiego.

– Dzięki niej ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza tereny zurbanizowane i zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego. Realizacja tej trasy jest możliwa dzięki decyzji rządu o przeznaczeniu na ten cel dodatkowych środków w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Kiedy będzie gotowa?

Nowa droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia ochrony środowiska. Będą to m.in.:

  • ekrany akustyczne,
  • zieleń izolacyjna,
  • przejścia dla zwierząt,
  • przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym,
  • szczelny system odprowadzenia wód opadowych,
  • zespoły podczyszczające wody opadowe z jezdni,
  • zbiorniki retencyjne i infiltracyjne.

Projektowanie i prace budowlane na obu odcinkach potrwają 38 miesięcy. Faza projektowa odbywać się będzie bez przerw zimowych. Natomiast po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), czas realizacji uwzględniać już będzie przerwy od 16 grudnia do 15 marca. Zakładany termin zakończenia prac budowlanych to II kw. 2025 r. Łączny koszt prac to [b]prawie 1,5 mld zł[b/].

Obwodnicą Metropolitalną Trójmiasta pojedziemy za pięć lat? ...

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki