Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas świąt strój jest tylko dodatkiem [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
Ze stylistkami Sarą i Dalią Kroplewskimi z firmy SISstyle o świątecznej modzie rozmawia Edyta Okoniewska

Jak w tym roku należy prezentować się podczas świąt?
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Zwracamy wtedy większą uwagę na otoczenie. Dlatego warto zadbać również o to, jak będą postrzegać nas inni przy wigilijnym stole. Oczywiście kolacja wigilijna wymaga od nas stroju formalnego, eleganckiego i bardzo odświętnego. Dobrze jest wyciągnąć z szafy koktajlową sukienkę, białą koszulę lub dla większej wygody połączyć elegancką spódnicę z bardziej casualową górą. W ostatnim czasie większość sklepów proponowała w swojej ofercie bardzo ciekawe świąteczne swetry, zarówno dla pań, jak i panów, które jeszcze kiedyś świadczyły o braku gustu. Dziś sweter z motywem renifera i dzwoneczków sprawi, że nie tylko wyróżnimy się strojem, ale również i dodamy odrobinę swojskości i dziecięcej radości tak potrzebnej podczas tego rodzaju uroczystości. Musimy jednak dostosować strój do rangi kolacji. Oczywiście odrobinę zabawny sweter sprawdzi się przy powigi-lijnym poranku. Niekoniecznie już podczas samej kolacji. Należy zadbać, aby nasz strój podkreślał rangę wydarzenia.

Czy jest jakiś uniwersalny krój ubrań, czy też zestaw, który pasuje do każdego rodzaju figury?
Kiedyś uznano, że strojem który pasuje do każdej kobiecej figury, jest mała czarna. Dziś już wiemy, że czarny nie jest kolorem dla wszystkich, ponieważ często odbiera blasku cerze. W dodatku sprawia wrażenie smutku. Pasuje tylko osobom o ostrych rysach twarzy. Zdecydowanie bardziej uniwersalny jest kolor granatu. Możemy go łączyć z większością innych kolorów z wyjątkiem właśnie czarnego. Gdybyśmy chciały zainwestować w taką “małą granatową” musimy jednak pamiętać, że ważny, o ile nie ważniejszy od koloru, jest krój sukienki. Dlatego nie ma uniwersalnego kroju, który pasuje do każdej figury. Różnimy się między sobą i każda sylwetka ma swoje plusy i zalety, ale również i wady, które możemy korygować strojem.

Na co stawiamy przy świątecznym stole: kolor czy barwy stonowane?
Mamy ogromną dowolność w doborze kolorów przy wigilijnym stole. Należy jednak unikać kolorów neonowych, jaskrawych lub większej ilości wzorów. Przydatną zasadą jest zasada trzech kolorów, która zawsze się sprawdza w doborze stylizacji. Przy wigilijnym stole zdecydowanie sprawdzą się takie kolory jak: biel, granat, czerwień, ciemna zieleń, musztarda, brąz. Warto dobrać te kolory oraz ich odcień intensywność do swojego typu urody.

Co zrobić, jeśli trzeba założyć stare ubrania z poprzednich lat?
Musimy pamiętać, że święta to nie tylko strój i nie chodzi w nich o to, aby przechwalać się swoją garderobą. Najważniejsze jest to, abyśmy wyglądali schludnie i elegancko oraz dobrze czuli się w swojej skórze. Kobiety często myślą, że nie mogą założyć dwa razy tej samej sukienki podczas większych uroczystości. To nie do końca tak działa. Keira Knightley zasłynęła z tego, że ciągle chodzi w tej samej sukience. Nawet założyła ją na swój ślub. Wszystko zależy od dodatków. Marynarka czy sweter, finezyjny szal, wzorzyste rajstopy mogą całkowicie zmienić nasz wizerunek i nikt nie będzie pamiętał, że to ta sama sukienka co w zeszłym roku.

Kto w świecie polityki czy mediów jest przykładem ponadczasowej elegancji i klasy?

W świecie polskiej polityki takimi osobami są Jolanta Kwaśniewska, Agata Kornhauser-Duda. Panie prezydentowe odznaczają się doskonałym wyczuciem smaku i elegancji. W mediach zagranicznych warto przytoczyć takie nazwiska jak: księżna Kate Middleton, Michelle Obama. Natomiast osoby spoza politycznych kręgów, o których warto wspomnieć, to chociażby Małgorzata Socha, Małgorzata Kożuchowska, Blake Lively, Sarah Jessica Parker, Tilda Swinton. Mimo zawsze zachowanej elegancji w stroju, zachowują swoją osobowość i potrafią tworzyć finezyjne stylizacje.

Jakie kolory powinny nosić blondynki, brunetki i osoby o rudym odcieniu włosów?
Kolory jakie powinniśmy nosić niekoniecznie wynikają z naszego koloru włosów. Tym bardziej, że większość kobiet w Polsce je farbuje. O ile u pań posiadających naturalnie rude włosy określenie kolorów odpowiednich dla takich osób jest w miarę proste (kolory ziemi, czerwień, butelkowa zieleń), o tyle w przypadku blondynek oraz brunetek sprawa nie wydaje się już tak oczywista. Istnieją dwa główne sposoby doboru kolorów. Jeden na postawie podziału urody na typy chłodne i ciepłe (z dalszym podziałem na wiosnę, lato, jesień i zimę). Jest to trudny sposób do określenia go samemu. W tym celu najlepiej zasięgnąć porady kolorysty, który na podstawie analizy kolorystycznej przypisze nam określony typ urody i dobierze pasujące nam kolory. Drugi sposób to stwierdzenie, czy mamy wysoki, czy niski kontrast kolorystyczny. Jest to metoda łatwa do określenia jedynie w przypadku skrajnych typów urody - tych o wysokim (jasna karnacja, ciemne włosy) oraz niskim kontraście kolorystycznym (żółtawa lub zaróżowiona cera, jasne włosy). W pierwszym przypadku możemy zdecydowanie postawić na mocniejsze kolory, intensywne i przyciągające uwagę. Natomiast jeśli mamy urodę, gdzie nasza cera zlewa się z kolorem włosów, to powinniśmy zdecydować się na delikatniejsze zestawienia kolorystyczne. Gdy kolory zbyt mocno nas przytłoczą, wcale nie będziemy wyglądać żywiej czy radośniej. Podstawowa zasada jest taka, że kolory i strój powinny nas dopełniać, podkreślać naszą urodę, a nie odciągać od nas uwagę. To my pełnimy rolę pierwszoplanową, a strój powinien być jedynie dodatkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki