Podcięte skrzydła "Orlika"...

  Podcięte skrzydła "Orlika"...

  Kamila Bucholz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nie każdą gminę, nawet gdyby bardzo chciała, stać na kompleks sportowy w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012". W powiecie malborskim optymizm premiera Donalda Tuska, który jest orędownikiem stawiania tego typu obiektów, zderza się z brutalną rzeczywistością. Dwa samorządy zrezygnowały z budowy boisk, a trzeci ma kolosalne problemy z wyłonieniem wykonawcy.
  Miłoradz już nawet złożył wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego programu, ale ostatecznie odstąpił od inwestycji.

  - Rada Gminy postanowiła wycofać się ze względów finansowych. Niestety, w tym roku dla nas priorytetem są drogi i kanalizacja - mówi Rajmund Kossarzecki, sekretarz gminy Miłoradz. - Myślę, że będziemy próbować pozyskać środki na "Orlika" w najbliższych latach.


  Z kolei gmina wiejska Malbork nawet nie złożyła wniosku do programu. Ten samorząd obawiał się z kolei kosztów, jakie z własnego budżetu musiałby wyłożyć w związku z eksploatacją i utrzymaniem boisk. Władze gminy zdecydowały, że lepiej będzie postawić we wsiach pięć nowych placów zabaw.

  Gmina Lichnowy chce "Orlika", złożyła wniosek i przyznano jej dofinansowanie, ale... inwestycja utknęła na etapie przetargów. Odbyły się już trzy, jednak żadna firma nie chciała podjąć się budowy kompleksu sportowego za kwotę około 1 miliona 71 tysięcy złotych.

  - Jeżeli nie uda się wyłonić wykonawcy, który w tym roku wybuduje boisko, będziemy próbowali w 2009 roku - mówi Anna Stachowiak z Urzędu Gminy Lichnowy.

  Powiat malborski nie będzie jednak białą plamą, bo kompleksy sportowe powstaną. W Starym Polu otwarcie planowane jest na 3 listopada i wiele wskazuje na to, że będzie to pierwszy "Orlik" oddany w powiecie. Jego koszt sięga około miliona 120 tysięcy złotych.

  Prace przy budowie trwają już w Malborku, gdzie obiekty buduje magistrat, ale prawdopodobnie powstanie jeszcze jeden kompleks pod egidą Starostwa Powiatowego. Natomiast jeszcze w tym tygodniu prace budowlane rozpoczną się w Nowym Stawie.

  Państwo z samorządami


  W całym kraju udział w programie "Orlik" zadeklarowało 1200 gmin. Solidarnie kosztami dzielą się: budżet państwa (Ministerstwo Sportu), samorząd regionalny (za pośrednictwem marszałków województw) i gminny - wykładając po 333 tys. zł. W skład kompleksów wchodzą: boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne oraz zaplecze socjalne.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo