Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatniku, pamiętaj! Od 1 lipca 2018 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT

Beata Złotek, Inventage
Wszyscy przedsiębiorcy zauważą te zmiany, bowiem banki mają obowiązek otwarcia dodatkowego specjalnego rachunku (subkonta VAT) każdemu przedsiębiorcy.
Wszyscy przedsiębiorcy zauważą te zmiany, bowiem banki mają obowiązek otwarcia dodatkowego specjalnego rachunku (subkonta VAT) każdemu przedsiębiorcy. Sławomir Kowalski
To już pewne. 1 lipca 2018 r. przyniesie nam kolejne zmiany w podatku od towarów i usług. W życie wchodzą ważne dla polskiego systemu rozliczeń przepisy o podzielonej płatności, tzw. split payment. To kolejny punkt na drodze zmian mających na celu ograniczenie luki w podatku VAT.

Mechanizm podzielonej płatności spowoduje, że płatność za nabytą usługę bądź towar będzie odbywać się nie tak, jak do tej pory, tzn. w jednej kwocie brutto, ale w dwóch kwotach, oddzielnie na dwa rachunki sprzedawcy. Kwota netto zostanie przelana na rachunek wskazany przez sprzedawcę, kwota podatku – na specjalny rachunek stworzony na potrzeby rozliczenia podatku (rachunek VAT). Cała czynność nastąpi za pośrednictwem jednego komunikatu przelewu, ale dla każdej faktury odrębnie. Nie będzie możliwe regulowanie płatności jednym przelewem za kilka faktur jednocześnie.

Płatność w mechanizmie split payment będzie dokonywana tylko w złotych polskich i tylko w transakcjach między podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Nie będą mogły w tym modelu regulować płatności osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT.

Wszyscy przedsiębiorcy zauważą te zmiany, bowiem banki mają obowiązek otwarcia dodatkowego specjalnego rachunku (subkonta VAT) każdemu przedsiębiorcy. Jeśli kontrahent przedsiębiorcy zdecyduje się (na razie będzie w tym zakresie dowolność ze strony nabywcy) zapłacić mu przy pomocy mechanizmu podzielonej płatności, to kwota, która będzie dotyczyła podatku VAT wykazanego na fakturze, będzie wpływała na przeznaczone na VAT konto. Wszystkie środki zgromadzone na specjalnym rachunku VAT będą własnością posiadacza rachunku, czyli przedsiębiorcy, ale będą mogły być wydatkowane tylko i wyłącznie na ściśle określone przepisami cele.

Przy okazji wprowadzenia split payment ustawodawca zdecydował się na nową formę dokonywania zwrotu VAT z urzędu skarbowego, z szybszym, bo 25- dniowym, terminem (bez konieczności spełniania warunków określonych funkcjonującymi przepisami art. 86 ust. 6 ustawy o VAT). Jednakże taki zwrot dokonywany będzie wyłącznie na rachunek VAT.

W tym celu konieczne było również uaktualnienie istniejących formularzy deklaracji dla celów podatku od towarów i usług. Jeżeli podatnik VAT wystąpi z wnioskiem złożonym razem z deklaracją VAT o zwrot różnicy podatku (ale na rachunek VAT – odrębna pozycja deklaracji), wówczas zwrot będzie dokonany w przyśpieszonym terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia (bez konieczności spełniania dodatkowych określonych przepisami warunków).

Nowa forma zwrotu wynikająca z art. 86 ust. 6a ustawy o VAT będzie obowiązywać począwszy od rozliczenia za lipiec 2018 r. albo III kwartał 2018 r. Kwota do zwrotu na rachunek VAT wykazywana będzie w nowo utworzonej pozycji we wzorach deklaracji VAT. W wersji 18 najpopularniejszej deklaracji VAT-7 będzie to poz. 58. Do zmian w tym zakresie dostosowano również pozostałe formularze VAT (VAT-7K, VAT-8, VAT-9M).

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Rafał Brzoska: Byliśmy przekonani, że przyszłość leży w paczkach, ale nie doszacowaliśmy siły naszego pomysłu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatniku, pamiętaj! Od 1 lipca 2018 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki