reklama

Podatki na 2020 rok w Sopocie. Będzie drożej. Droższe będzie też od teraz parkowanie w kurorcie

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zaktualizowano 
O 1,8 proc. wzrosną, w porównaniu z rokiem bieżącym, roczne stawki podatku od nieruchomości na obszarze Sopotu w 2020 roku. Szacuje się, że tylko z podatku od nieruchomości do budżetu miasta trafi w przyszłym roku ok. 24 mln zł.

Podatek od budynków mieszkalnych

Podatek od budynków mieszkalnych będzie wynosił 0,81 zł za 1 metr kwadratowy (w tym roku wynosi on 0,79 zł), od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 23,90 zł za 1 metr kwadratowy (obecna stawka to 23,47 zł), od budynków zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności przez organizacje pożytku publicznego i od garaży – 8,05 zł za 1 metr kwadratowy (w tym roku wynosi on 7,90 zł), a od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,87 zł za 1 metr kwadratowy (obecna stawka to 4,78 zł).

Podatek od gruntów

Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie wynosił 0,95 zł za 1 metr kwadratowy (obecna stawka to 0,93 zł), od gruntów dzierżawionych od miasta Sopotu, przylegających do budynków mieszkalnych – 0,28 zł za 1 metr kwadratowy (tyle samo wynosi teraz), od gruntów zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności przez organizacje pożytku publicznego – 0,50 zł za 1 metr kwadratowy (obecna stawka to 0,49 zł), a od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym – 3,15 zł za 1 metr kwadratowy (obecna stawka to 3,09 zł).

- Stawki maksymalne w przyszłym roku wzrosną o 1,8 proc. Spowodowane jest to tym, że wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2019 roku w stosunku do pierwszego półrocza 2018 roku wzrósł o 1,8 proc. Wskaźnik ten został ogłoszony w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 lipca 2019 roku – czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały.

Zwolnienia i ulgi

Z podatku od nieruchomości, decyzją sopockich radnych, zwolnione zostały kolumbaria – budowle z niszami na urny z prochami zmarłych, grunty zajęte na cmentarze komunalne oraz tereny stanowiące plaże nadmorskie, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

- Z uwagi na nałożenie na dzierżawców terenów plaż obowiązku ich sprzątania i zapewnienia ratowników, co wiąże się z dużymi kosztami, proponuje się przyjąć obniżoną stawkę za te grunty – czytamy dalej w uchwale – czytamy dalej w uchwale.

Opłata uzdrowiskowa i za psa

Podczas wtorkowej sesji, sopoccy radni podjęli także uchwałę ws. wprowadzenia na terenie miasta Sopotu opłaty uzdrowiskowej i ustalili jej dzienną stawkę (pobieraną od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę na terenie kurortu w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych) w wysokości 4,45 zł (o 5 gr wyższą niż w roku obecnym) za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Prognozuje się, że wpływy z tej opłaty w 2020 roku wyniosą ok. 2,8 mln zł.

W porównaniu z bieżącym rokiem zmianie nie ulegnie natomiast w 2020 roku wysokość opłaty targowej. Dzienna stawka tej opłaty w dni targowe tj. wtorki i piątki na sopockim rynku to 6 zł, w dni nietargowe – 3 zł. Dzienna stawka opłaty targowej pobieranej w innych miejscach niż sopocki rynek to także 3 zł.

Ale to jeszcze nie wszystko. Roczną opłatę w wysokości 66 zł będą musieli w przyszłym roku uiścić właściciele psów. Taka sama stawka obowiązywała w roku bieżącym. Z opłaty zwolnione zostaną osoby, które wezmą psa z sopockiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Parkowanie też podrożeje

Na wtorkowej sesji radni zdecydowali także o podwyżce opłat za parkowanie w Sopocie.

Za pierwszą godzinę postoju na terenie kurortu zapłacimy od teraz 3,30 zł (do tej pory było to 3 zł), za drugą godzinę – 3,90 zł (do tej pory było to 3,60 zł), za trzecią godzinę – 4,60 zł (do tej pory było to 4,20 zł), za czwartą godzinę i następne – 3,30 zł (do tej pory było to 3 zł).

Za brak uiszczenia opłaty kierowcom grozić będzie od teraz kara w wysokości nawet 200 zł (do tej pory było to 50 zł).

Abonament dla mieszkańców domów przyległych do strefy płatnego parkowania na postój jednego samochodu będzie od teraz wynosił 5 zł (w przypadku abonamentu miesięcznego lub 30-dniowego) oraz 60 zł (w przypadku abonamentu rocznego lub 365-dniowego).

Wysokość abonamentu dla mieszkańców Sopotu na wszystkie obszary strefy płatnego parkowania to: 115 zł za okres jednego miesiąca lub 30 dni, 220 zł za okres dwóch miesięcy lub 60 dni oraz 305 zł za okres trzech miesięcy lub 90 dni.

Wysokość abonamentu dla osób spoza Sopotu to: 350 zł za okres jednego miesiąca lub 30 dni, 700 zł za okres dwóch miesięcy lub 60 dni oraz 1000 zł za okres trzech miesięcy lub 90 dni.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
nunulek

Kurort , ale tylko na końcu Mola , z uwagi na jod. Zatruwa nas EC 2.

Dodaj ogłoszenie