Przedsiębiorca, którego rachunek bankowy zostanie zablokowany przez Krajową Administrację Skarbową na 72 godziny nie będzie mógł zaskarżyć decyzji szefa KAS. Taką zmianę zakłada przegłosowana przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ustawa od początku budzi sporo kontrowersji wśród przedsiębiorców, którzy nauczeni przykładami bezzasadnych kontroli obawiają się blokad kont bankowych i utraty płynności.

Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała dodatkowe narzędzie w zwalczaniu wyłudzeń podatku VAT - STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej. STIR został wprowadzony ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

Skarbówka zablokuje konto przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji

Niestety przedsiębiorcy nie będą mogli zaskarżyć decyzji o blokadzie rachunku na 72 godziny. Jak argumentuje wiceminister finansów Paweł Gruza, gdyby dało się zaskarżyć taką decyzję do sądu, Ministerstwo Finansów musiałoby ujawnić algorytmy, dzięki którym namierzyło podejrzaną osobę. Ujawnienie algorytmów z kolei oznaczałoby, że oszuści mogliby nauczyć się je obchodzić.

Wg Ministerstwa Finansów efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku.

Obecnie monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków.

Polski biznes emigruje za granicę
Przedsiębiorcy nie kryją obaw przed zwiększonymi uprawnieniami fiskusa. Brak szczegółowych wytycznych co do procedury blokowania rachunków oraz brak możliwości zaskarżania decyzji Krajowej Administracji Skarbowej potęgują nastroje niepokoju wśród przedsiębiorców. Polscy przedsiębiorcy od wielu lat zgłaszają swoje uwagi dotyczące warunków prowadzenia działalności nad Wisłą.

Najczęściej wymieniane czynniki hamujące rozwój przedsiębiorczości w Polsce to wysoka biurokracja i niestabilne prawo. Jak pokazuje raport przygotowany przez międzynarodową kancelarię podatkową Admiral Tax 57,8 proc. polskich przedsiębiorców przeniosło swoje biznesy za granicę właśnie z powodu dużej biurokracji i niejasnych przepisów obowiązujących nad Wisłą. Najwięcej na tym zyskują kraje przejawiające pro-biznesowe podejście jak Wielka Brytania czy Irlandia.

Nawet małe firmy będą musiały przejść na całkiem nowe kasy fiskalne, on-line połączone ze skarbówką. Pierwsze już od stycznia. Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły!

Według badania ponad 61proc. firm założonych przez polskich przedsiębiorców za granicą działa w Wielkiej Brytanii, chociaż popularność zyskała także Irlandia, wybierana przez blisko 15 proc. badanych. Niska biurokracja, przejrzyste prawo i prosty system podatkowy to remedium przedsiębiorców na problemy polskiej gospodarki.

Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmy doradztwa podatkowego

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami z zakresu prawa, biznesu i finansów. Naprawdę warto!