Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od środków transportu. Zobacz gdzie na Pomorzu są niajniższe stawki

MT
Przemyslaw Swiderski
Z zestawienia przygotowanego przez Pomorskie Stowarzyszenie Przewodników Drogowych wynika, że gminy na Pomorzu nie stosują maksymalnych możliwych stawek podatku. Niektóre samorządy ustaliły wysokość daniny na poziomie niewiele przekraczającym 30 proc. tego ile mogłyby inkasować od przewoźników.

Podatek od samochodów ciężarowych wykorzystywanych w działalności gospodarzcej to danina spływająca do budżetów gminy gdzie firma jest zarejestrowana. Samorządy stosują różne stawki.

- Stawki podatku utrzymują się na bardzo różnym poziomie. Najdroższe miasta w rankingu tj. Wejherowo, Sopot i Kościerzyna mają blisko dwukrotnie wyższy podatek od Tczewa, Pruszcza Gdańskiego czy Nowego Dworu Gdańskiego. Między największymi miastami regionu Gdańskiem, a Gdynią w dalszym ciągu utrzymuje się różnica około 1000 zł od jednego zestawu na korzyść przewoźników z Gdańska. Swoją drogą skąd bierze się różnica między tanimi miastami ze wschodniego rejonu województwo (sześć pierwszych miejsc na liście), a pozostałą droższą częścią? Może jest to wynik wyróżnienia przez Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych gminy Cedry Wielkie jako „ Gminy przyjaznej transportowi drogowemu” i korzyści jakie z tego tytułu wyniosła? - komentuje zestawienie Tomasz Rejek , prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.

Jak dodaje, w tym roku większość gmin pozostawiła stawki z poprzedniego roku. Co więcej, najwyższe stawki uchwalone przez samorządy są nadal dużo niższe, niż maksymalne.

Podatek od środków transportu. Zobacz gdzie na Pomorzu są niajniższe stawki

Podatek od środków transportu jest instrumentem polityki wielu samorządów chcących przyciągnąć na swój teren podmioty gospodarcze. Niska stawka podatku, oprócz takich walorów jak położenie, rozwój infrastruktury, wielkość rynku, czy potencjał gospodarczy może być oczywiście atrakcyjna dla firm wykorzystujących samochody ciężarowe.

Podatek od środków transportowych zaliczany jest do podatków lokalnych - jego stawki ustalane są przez gminy w drodze uchwał.

- Udział Ministerstwa Finansów w kwestii obwieszczenia stawek minimalnych i maksymalnych, w których to widełkach muszą się zmieścić stawki uchwalone przez wspomniane powyżej rady gmin. Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i balastowe oraz przyczepy i naczepy, czyli w zasadzie wszystkie narzędzia pracy, którymi posługują się przewoźnicy - dodaje Tomasz Rejek, prezes PSPD.

Przypomnijmy, że w 2022 roku obowiązują takie same stawki minimalne podatku od środków transportowych, jak w 2021 roku. Ministerstwo Finansów w październiku poinforowało, że procentowy wskaźnik kursu euro na dzień 1 października 2021 r. w stosunku do kursu euro na dzień 1 października 2020 r. jest niższy niż 5 proc.. w związku z czym w 2022 r. będą obowiązywały stawki minimalne podatku od środków transportowych w wysokości określonej na 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki