Pod hasłem: „Polska – Europa– zmiany” od piątku w Zamku Królewskim obraduje Kongres „Polska Wielki Projekt” (Transmisja LIVE)

Materiał informacyjny Polska Wielki Projekt

Wideo

Udostępnij:
Żyjemy w ciągle zmieniającej się rzeczywistości, niosącej ze sobą nowe wyzwania. Od tego, jak będziemy potrafili na nie odpowiedzieć, zależeć będzie przyszłość naszego państwa i jego miejsce na arenie międzynarodowej. Tej fundamentalnej kwestii, w wielu odsłonach, poświęcona jest druga część Kongresu „Polska Wielki Projekt”, który pod hasłem: Polska – Europa – zmiany odbędzie się w dniach 17-19 września w Zamku Królewskim w Warszawie.

*

Tegoroczna, XI edycja Kongresu jest wyjątkowa, ponieważ z powodów związanych m.in. z pandemią odbywa się dwóch odsłonach. Pierwsza miała miejsce w maju i poświęcona była głównie zagadnieniom bezpieczeństwa państwa w jego różnych wymiarach. Dyskutowano więc o bezpieczeństwie energetycznym, cyfrowym, zdrowotnym, żywnościowym, logistycznym czy narracyjnym. Debatowano o bezpieczeństwie rynków finansowych, łańcucha dostaw, infrastruktury krytycznej etc.

Druga część Kongresu odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie pod hasłem „Polska – Europa – zmiany” w dniach 17-19 września. Wbrew sformułowanej trzy dekady temu tezie Francisa Fukuyamy o „końcu historii”, żyjemy w świecie szybko dokonujących się zmian, za którymi często nie jesteśmy w stanie nadążyć. W tym strumieniu zmian znajduje się także nasza wspólnota polityczna, wciąż stawiana przed nowymi wyzwaniami, z którymi należy się skonfrontować.

Stad hasło wrześniowego spotkania na Zamku Królewskim. Uczestnicy Kongresu debatować będą m.in. o bezpieczeństwie europejskim w relacjach transatlantyckich, zwłaszcza w kontekście nowego etapu w polityce zagranicznej USA, który otworzyła obecna administracja w Waszyngtonie. Zastanawiać się będą również nad modelem polskiego kapitalizmu w obliczu globalnego przejścia od rewolucji przemysłowej do gospodarki sieciowej. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie o bilans zysków i strat związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, a także o przyszłość idei konserwatywnej na naszym kontynencie, zwłaszcza w świetle przewidywanego powstania nowej europejskiej rodziny politycznej, skupiającej partie tożsamościowej prawicy.

Tematem obrad będą również zmiany cywilizacyjne, kulturowe i obyczajowe związane z rozpowszechnieniem internetu i mające wpływ na życie zbiorowe na wielu poziomach. Do zagrożeń z tym związanych należą m.in. zanik przekazu międzypokoleniowego, utrata kontroli rodzicielskiej, pojawienie się cenzury w mediach społecznościowych. Przedmiotem refleksji stanie się także stan polskiej urbanistyki w kontekście dynamicznego rozwoju miast, samowoli branży deweloperskiej oraz braku odpowiednich przepisów i mechanizmów kontroli.

Program Kongresu:

Niedziela 19.09

11:00
70 m²
Paneliści: Bohdan Biś Lisowski, architekt, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Bolesław Stelmach, architekt, Hubert Trammer, architekt, wykładowca. Moderator:
Andrzej Szczerski

12:30
Lokalny i globalny kontekst przyszłości miast i wsi
Paneliści: Cezary Czemplik, architekt, Sheela Patel, działaczka na rzecz praw człowieka, Marcin Popkiewicz, analityk, dziennikarz, Zuzanna Trąmpczyńska Hirschi, architekt i malarka. Moderator:
Hubert Trammer

14:45
Odzyskajmy zagrabione dzieła sztuki
Paneliści: J. Robert Kudelski, badacz i autor licznych publikacji poświęconych eksploracji oraz stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki, Elżbieta Rogowska
dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych

15:15
Kultura jako źródło siły państwa
Paneliści: Paweł Płoski, teatrolog, redaktor, badacz polityki kulturalnej i organizacji teatru, Andrzej Szczerski, historyk, krytyk sztuki, Mateusz Werner
doktor nauk humanistycznych, filozof kultury, eseista, krytyk filmowy, Wanda Zwinogrodzka, krytyk teatralny. Moderator: Maciej Mazurek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie