Pod hasłem: „Polska – Europa– zmiany” od piątku w Zamku Królewskim obraduje Kongres „Polska Wielki Projekt” (Transmisja LIVE)

Materiał informacyjny Polska Wielki Projekt

Wideo

Udostępnij:
Żyjemy w ciągle zmieniającej się rzeczywistości, niosącej ze sobą nowe wyzwania. Od tego, jak będziemy potrafili na nie odpowiedzieć, zależeć będzie przyszłość naszego państwa i jego miejsce na arenie międzynarodowej. Tej fundamentalnej kwestii, w wielu odsłonach, poświęcona jest druga część Kongresu „Polska Wielki Projekt”, który pod hasłem: Polska – Europa – zmiany odbędzie się w dniach 17-19 września w Zamku Królewskim w Warszawie.

*

Tegoroczna, XI edycja Kongresu jest wyjątkowa, ponieważ z powodów związanych m.in. z pandemią odbywa się dwóch odsłonach. Pierwsza miała miejsce w maju i poświęcona była głównie zagadnieniom bezpieczeństwa państwa w jego różnych wymiarach. Dyskutowano więc o bezpieczeństwie energetycznym, cyfrowym, zdrowotnym, żywnościowym, logistycznym czy narracyjnym. Debatowano o bezpieczeństwie rynków finansowych, łańcucha dostaw, infrastruktury krytycznej etc.

Druga część Kongresu odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie pod hasłem „Polska – Europa – zmiany” w dniach 17-19 września. Wbrew sformułowanej trzy dekady temu tezie Francisa Fukuyamy o „końcu historii”, żyjemy w świecie szybko dokonujących się zmian, za którymi często nie jesteśmy w stanie nadążyć. W tym strumieniu zmian znajduje się także nasza wspólnota polityczna, wciąż stawiana przed nowymi wyzwaniami, z którymi należy się skonfrontować.

Stad hasło wrześniowego spotkania na Zamku Królewskim. Uczestnicy Kongresu debatować będą m.in. o bezpieczeństwie europejskim w relacjach transatlantyckich, zwłaszcza w kontekście nowego etapu w polityce zagranicznej USA, który otworzyła obecna administracja w Waszyngtonie. Zastanawiać się będą również nad modelem polskiego kapitalizmu w obliczu globalnego przejścia od rewolucji przemysłowej do gospodarki sieciowej. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie o bilans zysków i strat związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, a także o przyszłość idei konserwatywnej na naszym kontynencie, zwłaszcza w świetle przewidywanego powstania nowej europejskiej rodziny politycznej, skupiającej partie tożsamościowej prawicy.

Tematem obrad będą również zmiany cywilizacyjne, kulturowe i obyczajowe związane z rozpowszechnieniem internetu i mające wpływ na życie zbiorowe na wielu poziomach. Do zagrożeń z tym związanych należą m.in. zanik przekazu międzypokoleniowego, utrata kontroli rodzicielskiej, pojawienie się cenzury w mediach społecznościowych. Przedmiotem refleksji stanie się także stan polskiej urbanistyki w kontekście dynamicznego rozwoju miast, samowoli branży deweloperskiej oraz braku odpowiednich przepisów i mechanizmów kontroli.

Program Kongresu:

17.09. piątek

11:10
Bezpieczeństwo europejskie w relacjach transatlantyckich
Paneliści: Jacek Czaputowicz, profesor nauk społecznych, Anna Clunes, dyplomata, Paweł Soloch, historyk. Moderator: Grzegorz Górny

12:30
Gospodarka rynkowa: nowy etap czy zmierzch?
Paneliści: Dominik Batorski, współtwórca Sotrender, Marek Gabryś, AIUT, Marcin Wysocki Avia Capital. Moderator: Mateusz Zawistowski

15:00
Polski model kapitalizmu?
Paneliści: Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Piotr Maszczyk, kierownik Zakładu Makroekonomii i Ekonomii Sektora Publicznego Kolegium Gospodarki Światowej i prodziekan Studium Magisterskiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Marcin Śliwiński, prezes zarządu Gobarto SA. Moderator: Marek Dietl

16:30
Sztuka zarządzania publicznego
Paneliści: Paweł Borys, ekonomista, menedżer, Bogdan Lent, profesor Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bernie i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Piotr Ogonowski, manager z ponad 20-letnim doświadczeniem, wykładowca zarządzania, autor cyklu wykładów i szkoleń z zakresu zarządzania oraz transformacji organizacji, Jacek Strojny, profesor Politechniki Rzeszowskiej. Moderator: Maria Szymborska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie