Pod budowę PKM wywłaszczonych zostanie 251 nieruchomości....

  Pod budowę PKM wywłaszczonych zostanie 251 nieruchomości. Trwają negocjacje

  Anna Werońska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pracownicy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mają już za sobą negocjacje z blisko setką właścicieli gruntów, które zostaną wywłaszczone pod inwestycję.
  - Do 26 czerwca podpisaliśmy już 85 protokołów uzgodnień, czyli mniej więcej jedną trzecią ze wszystkich wywłaszczanych pod naszą inwestycję nieruchomości - informuje Tomasz Konopacki, rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

  Łącznie pod budowę PKM wywłaszczonych zostanie 251 nieruchomości. Wszystkie procedury przeprowadzane są przez pracowników samorządowej spółki PKM SA oraz Wojewódzkiego Biura Geodezji i Nieruchomości Rolnych.
  - Jak do tej pory, tylko 11 właścicieli nie zgodziło się od razu na proponowaną cenę i chce negocjować dalej - dodaje Konopacki. - Jesteśmy już po rozmowach ze wszystkimi wywłaszczanymi osobami z terenu Rębiechowa, a obecnie prowadzimy negocjacje z mieszkańcami Matarni - mówi rzecznik.

  Rozmowy z właścicielami rozpoczęły się 26 maja i potrwają do końca sierpnia. Ekspertom jak na razie udaje się więc przeprowadzać tyle wycen miesięcznie, ile założono w harmonogramie. A negocjacje proste nie są, bo z każdym z właścicieli czy użytkowników wieczystych rozmowy prowadzone są indywidualnie. Gdy się zakończą i cena zostaje zaakceptowana przez obie strony, trzeba jeszcze poczekać na tzw. walor ostateczności decyzji lokalizacyjnej. Będzie on możliwy dopiero po rozpatrzeniu ośmiu odwołań, jakie w tej sprawie wpłynęły do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i obecnie rozpatrywane są przez Ministerstwo Transportu. Dopiero po zakończeniu tych wszystkich procedur możliwa będzie wypłata odszkodowań.

  Wszystko na temat Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

  - Jednym z ważniejszych faktów jest to, że wysokość danego odszkodowania będzie waloryzowana w dniu wypłaty. Tym samym nie ma obawy, że obecni właściciele gruntów będą narażeni na straty z powodu czasu, jaki minie od wynegocjowania ceny do dnia wypłaty - tłumaczy rzecznik PKM.

  Jeśli jednak nawet pojawiłyby się opóźnienia, nie będą one miały wpływu na termin rozpoczęcia budowy. - Procedury związane z wypłatą odszkodowań mogą trwać równolegle z budową Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To w żaden sposób nie wstrzymuje inwestycji, ale oczywiście chcemy wszystkie sprawy załatwić po kolei - podkreśla Konopacki.

  Ćwierć tysiąca działek, które należą do prywatnych właścicieli i muszą zostać wywłaszczone, to tylko część gruntów, po których przebiegać będzie Kolej Metropolitalna. Cały teren składa się bowiem z 516 działek. Część z nich - należąca do miasta Gdańska - przekazana zostanie z 99-proc. bonifikatą. Kolejne, których właścicielem był Skarb Państwa - za darmo, ze względu na publiczny charakter inwestycji. Samorządowa spółka na wykup gruntów przeznaczyła około 100 mln złotych. Co ciekawe - 99 procent tej kwoty zostanie wydane na wykup nieruchomości prywatnych, choć stanowią one zaledwie 40 procent wszystkich terenów i znajdują się głównie za obwodnicą Trójmiasta.

  Kliknij, weź udział w ankiecie i wygraj iPada!

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oszuści

  sumienie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  bandyci i kłamcy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zlodzieje

  zlodzije (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 49

  złodzieje

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo