Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 05godz.
  • 50min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Pod budowę PKM wywłaszczonych zostanie 251 nieruchomości. Trwają negocjacje

Anna Werońska
Pracownicy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mają już za sobą negocjacje z blisko setką właścicieli gruntów, które zostaną wywłaszczone pod inwestycję.

- Do 26 czerwca podpisaliśmy już 85 protokołów uzgodnień, czyli mniej więcej jedną trzecią ze wszystkich wywłaszczanych pod naszą inwestycję nieruchomości - informuje Tomasz Konopacki, rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Łącznie pod budowę PKM wywłaszczonych zostanie 251 nieruchomości. Wszystkie procedury przeprowadzane są przez pracowników samorządowej spółki PKM SA oraz Wojewódzkiego Biura Geodezji i Nieruchomości Rolnych. - Jak do tej pory, tylko 11 właścicieli nie zgodziło się od razu na proponowaną cenę i chce negocjować dalej - dodaje Konopacki. - Jesteśmy już po rozmowach ze wszystkimi wywłaszczanymi osobami z terenu Rębiechowa, a obecnie prowadzimy negocjacje z mieszkańcami Matarni - mówi rzecznik.

Rozmowy z właścicielami rozpoczęły się 26 maja i potrwają do końca sierpnia. Ekspertom jak na razie udaje się więc przeprowadzać tyle wycen miesięcznie, ile założono w harmonogramie. A negocjacje proste nie są, bo z każdym z właścicieli czy użytkowników wieczystych rozmowy prowadzone są indywidualnie. Gdy się zakończą i cena zostaje zaakceptowana przez obie strony, trzeba jeszcze poczekać na tzw. walor ostateczności decyzji lokalizacyjnej. Będzie on możliwy dopiero po rozpatrzeniu ośmiu odwołań, jakie w tej sprawie wpłynęły do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i obecnie rozpatrywane są przez Ministerstwo Transportu. Dopiero po zakończeniu tych wszystkich procedur możliwa będzie wypłata odszkodowań.

Wszystko na temat Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

- Jednym z ważniejszych faktów jest to, że wysokość danego odszkodowania będzie waloryzowana w dniu wypłaty. Tym samym nie ma obawy, że obecni właściciele gruntów będą narażeni na straty z powodu czasu, jaki minie od wynegocjowania ceny do dnia wypłaty - tłumaczy rzecznik PKM.

Jeśli jednak nawet pojawiłyby się opóźnienia, nie będą one miały wpływu na termin rozpoczęcia budowy. - Procedury związane z wypłatą odszkodowań mogą trwać równolegle z budową Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To w żaden sposób nie wstrzymuje inwestycji, ale oczywiście chcemy wszystkie sprawy załatwić po kolei - podkreśla Konopacki.

Ćwierć tysiąca działek, które należą do prywatnych właścicieli i muszą zostać wywłaszczone, to tylko część gruntów, po których przebiegać będzie Kolej Metropolitalna. Cały teren składa się bowiem z 516 działek. Część z nich - należąca do miasta Gdańska - przekazana zostanie z 99-proc. bonifikatą. Kolejne, których właścicielem był Skarb Państwa - za darmo, ze względu na publiczny charakter inwestycji. Samorządowa spółka na wykup gruntów przeznaczyła około 100 mln złotych. Co ciekawe - 99 procent tej kwoty zostanie wydane na wykup nieruchomości prywatnych, choć stanowią one zaledwie 40 procent wszystkich terenów i znajdują się głównie za obwodnicą Trójmiasta.

Kliknij, weź udział w ankiecie i wygraj iPada!
Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

s
sumienie

bandyci i kłamcy

z
zlodzije

złodzieje

Dodaj ogłoszenie