Początki kościerskiego sportu

Maciej Wajer
Udostępnij:
Początki rozwoju sportu na kościerskiej ziemi przypadają na drugą połowę XIX wieku.

Powiat kościerski to region, na terenie którego działają obecnie różne kluby sportowe, a dbanie o rozwój tężyzny fizycznej stanowi bardzo ważny element codziennego życia mieszkańców. Praktycznie w każdej gminie funkcjonują kluby piłkarskie, a w ostatnich latach prawdziwe sukcesy przeżywa piłka ręczna. Obecna sytuacja nie jest dziełem przysłowiowego przypadku, bowiem szeroko rozumiany sport na kościerskiej ziemi rozwijał się bardzo prężnie już od połowy XIX wieku.

Jak zaznacza Krzysztof Jażdżewski, dzieje kościerskiego sportu związane są z sytuacją, która w XIX wieku panowała w całej Europie.

- Do Kościerzyny, na fali ogólnoeuropejskiej tendencji ożywienia ducha obywatelskiego oraz upowszechniania aktywności ruchowej, docierają różnego rodzaju nowinki sportowe – informuje Krzysztof Jażdżewski. - To właśnie już wkrótce zacznie stanowić fundament do powstania kościerskich grup oraz organizacji sportowych.

Krzysztof Jażdżewski podkreśla, że jedną z takich grup, której członkowie duży akcent stawiali właśnie na tężyznę fizyczną, było elitarne Bractwo Kurkowe. Warto przypomnieć, że skupiało ono przede wszystkim miłośników strzelectwa. Miejscem, w którym odbywały się regularne zawody strzeleckie była oczywiście kościerska Strzelnica. Ze względu na fakt, że w II połowie XIX wieku, kościerski region znajdował się pod administracją pruską, a później niemiecką, nie dziwi fakt, że również ludność niemiecka zamieszkująca ten obszar, dużo czasu poświęcała aktywności fizycznej. Świadczy o tym chociażby organizacja „Turn udn Sportsverein”. Jej członkowie skupiali się głównie na sportach gimnastycznych. Pokłosiem działalności tejże organizacji była powstająca w mieści infrastruktura sportowa. Jej głównym elementem były boiska sportowe oraz sale sportowe, które powstały przy szkołach. Warto też wspomnieć, że gimnastyka była jedną z najważniejszych dyscyplin sportowych, którą uprawiano nie tylko w placówkach oświatowych.

- Była ona integralnym elementem działalności organizacji sportowych, a także takich służb, jak policja, wojsko czy straż pożarna – dodaje Krzysztof Jażdżewski. - Niemniej, z upływem czasu coraz bardziej zaczęły się upowszechniać takie dyscypliny sportowe jak piłka nożna, lekkoatletyka, szermierka, jazda na łyżwach, tenis, kolarstwo oraz zajęcia turystyczno-rekreacyjne.
O tym, że mieszkańcy Kościerzyny byli mocno związani ze sportem świadczą nie tylko wspomniane wyżej organizacje sportowe czy służby mundurowe. Co ciekawe, dowodem na potwierdzenie powyższej tezy są festyny, które w tym czasie były organizowane w mieście. Program tych imprez zawsze zawierał punkty związane z aktywnością fizyczną. Przykładem może być festyn zorganizowany w 1914 roku przez „Männer Turnverein Berent”. Z programu imprezy dowiadujemy się,że w czasie jej trwania miały miejsce takie dyscypliny jak ćwiczenia na drążku, rzut kamieniem, skok w dal, podnoszenie ciężarów oraz współbiegi.

Niezwykle ważnym wydarzeniem w sferze sportu dla kościerskiej społeczności były pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w Atenach. Wziął w nich bowiem udział rodowity mieszkaniec Kościerzyny – Gustav Feliks Flatov. Zawodnik ten, który wsytępował w barwach reprezentacji Niemiec wywalczył ze swoją drużyną złoty medal w ćwiczeniach na poręczach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie