Pocisk czasu na Grodzisku

  Pocisk czasu na Grodzisku

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na Grodzisku dobiega końca największa w Polsce powojenna rekonstrukcja XIX-wiecznych fortyfikacji. Dzięki temu już od soboty będzie można tam poznawać ważne epizody z dziejów naszego kontynentu, a zwłaszcza bitew o miasto.
  Odnowiono część umocnień obronnych, bunkrów i schronów. W zrekonstruowanych pomieszczeniach militarnych urządzono sceny z czasów pokoju i wojen. Charakter ekspozycji odzwierciedla jej tytuł "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk". Zobaczymy więc, jak wyglądał warsztat artylerzysty trzy wieki temu, ale też pokazana zostanie zagłuszarka Radia Wolna Europa. Usłyszymy słowa Napoleona...

  - Przystanki wehikułu czasu znajdują się w bunkrach na Wysokim i Czole Kurkowym fortu Grodzisko - dowiadujemy się od Przemysława Piotra Guzowa, dyrektora Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk".

  W pierwszym schronie zobaczymy warsztat artylerzysty z XVII wieku, czyli replikę działa i stanowiska ogniowego, czyli miejsca, z którego strzelała armata. W drugim urządzono pracownię inżyniera wojskowego - kartografa. W następnych trzech znajdą się scenki z oblężeń Gdańska: w 1834, 1807 oraz w 1813 roku.

  Będą sceny z wojny, ale i lat pokoju. W jednym ze schronów zobaczymy, jak wyglądało życie twierdzy w latach 1900- 1914, czyli w jakich warunkach przebywali pruscy żołnierze, gdy nie musieli toczyć bojów o miasto. Inscenizacja przedstawia pomieszczenie obrońcy Gdańska, z pryczą, lampą, miską, karabinem i innym wyposażeniem. Zobaczymy twarze projektantów tych pomieszczeń i budowli obronnych. Zadbano bowiem o portrety Mikołaja Carnota, Franciszka Haxo, Sebastiana Vaubana, Marka Montalemberta. Zabrakło twarzy braci Jerzego i Jana Strakowskich, bo ich wizerunków nigdzie nie znaleziono.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo