Pociągi wracają na trasę Malbork - Kwidzyn od 10 lipca 2021 roku! Najpierw trasę "przetestowały" VIP-y. Rozkład jazdy

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy, od soboty (10 lipca) po wielu miesiącach przerwy podróżni znów będą mogli korzystać z pociągów na trasie między Malborkiem a Kwidzynem. Potwierdzają to zarówno zarządca infrastruktury, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe, jak i przewoźnik - Polregio.

W czerwcu, gdy okazało się, że znów trzeba przesunąć powrót pociągów na linię kolejową nr 207, PKP Polskie Linie Kolejowe podały, że nowy termin to 10 lipca. Wszystkie znaki na niebie, a zwłaszcza na ziemi wskazują na to, że tak już się stanie.

VIP-y przetestowały odcinek torów Malbork-Kwidzyn

W ostatnich dniach odbywały się jazdy próbne na zmodernizowanym odcinku torów między Malborkiem a Kwidzynem, a w piątek przed południem (9 lipca) zorganizowany został przejazd dla VIP-ów. Na stacji Malbork do pociągi wsiedli m.in. burmistrz Sztumu Leszek Tabor, starosta sztumski Leszek Sarnowski, radni powiatu sztumskiego, przedstawiciele kolei i wyruszyli w kierunku Kwidzyna. Zabrakło przedstawicieli Malborka, ale jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta - do magistratu nie dotarło żadne zaproszenie.

Od 10 lipca wracają kolejowe połączenia na linii z Kwidzyna do Malborka. Podróżni z Powiśla ponownie dojadą pociągiem do Trójmiasta. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawiły dostęp do kolei na stacjach i przystankach - informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.

Powrót pociągów potwierdził nam również rzecznik prasowy spółki Polregio, która na zlecenie samorządu województwa pomorskiego obsługuje tę linię.

Na razie udostępniony zostanie odcinek między Malborkiem a Kwidzynem, a do końca 2021 roku mają się zakończyć prace na odcinku do Gardei. Tam newralgicznym miejscem jest nasyp w Rozpędzinach, który w 2020 r. został zniszczony przez ulewy.

Obecnie sytuacja wygląda więc tak, że pociągiem można dojechać do Kwidzyna, a tu, żeby kontynuować podróż do Grudziądza, należy przesiąść się na autobus komunikacji zastępczej. Na pewno podróżujący często między Kwidzynem a Malborkiem cieszą się, że na tym odcinku zmieni się środek lokomocji. Po prostu pociągiem jest dużo szybciej, bo około 40 minut. Autobus do pokonania tego odcinka potrzebował ponad godziny, czasem - jak donosili pasażerowie - z dużym okładem.

Pociągi Malbork-Kwidzyn, Kwidzyn-Malbork. Sprawdź rozkład jazdy

Z rozkładu jazdy PKP wynika, że między Malborkiem a Kwidzynem pasażerowie w dni powszednie będą mieli do dyspozycji 8 par pociągów:

  • z Malborka do Kwidzyna odchodzić będą o godzinie: 4.30, 7.05, 8.54, 12.46, 15.35, 16.43, 18.30, 20.20;
  • z Kwidzyna do Malborka: 5.29, 6.22, 10.00, 11.20, 15.29, 17.29, 18.23, 19.30.

W soboty i niedziele będzie kursowało 7 par pociągów. Rozkład na sobotę:

  • z Malborka do Kwidzyna: 4.30, 7.05, 8.54, 12.46, 15.35, 18.30, 20.20;
  • z Kwidzyna do Malborka: 5.29, 6.22, 10.00, 11.20, 15.29, 18.23, 19.30.

Rozkład jazdy na niedzielę:

  • z Malborka do Kwidzyna: 4.30, 7.05, 8.54, 12.46, 15.35, 18.07, 20.20;
  • z Kwidzyna do Malborka: 5.29, 6.22, 10.00, 11.20, 15.29, 18.23, 21.04.

Bilet normalny kosztuje 9,80 zł. Rozkład jazdy możesz sprawdzić TUTAJ.

Rewitalizacja linii 207 za ponad 200 mln złotych

PKP PLK przypominają, że trwająca od czterech lat „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa - Malbork” wiąże się z kosztem 212 mln zł netto. W 85 procentach jest finansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Podróżni skorzystają m.in. z przebudowanej stacji w Kwidzynie. Wyższe perony oraz przejście podziemne z trzema windami zapewnią lepszy dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. W Sztumie, Gościszewie, Sztumskiej Wsi, Ryjewie i Brachlewie wygodniejszą komunikację umożliwią pochylnie.

Na peronach zamontowano nowe, jaśniejsze oświetlenie LED. Przygotowane są wiaty oraz ławki. Czytelne oznakowanie oraz gabloty informacyjne z rozkładami jazdy ułatwią orientację. Dla rowerzystów przygotowano stojaki rowerowe - wylicza Przemysław Zieliński.

Zwiększył się poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów. Na 27 przejazdach kolejowo-drogowych między Kwidzynem a Malborkiem jest nowa nawierzchnia, rogatki i sygnalizacja świetlna.

- Przypominamy, że na skrzyżowaniu torów z drogą należy przestrzegać przepisów. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność już podczas zbliżania się do przejazdu. Ważne jest zatrzymanie i upewnienie się, czy nie nadjeżdża pociąg. Na przejazd należy wjeżdżać tylko wówczas, gdy jest zapewnione miejsce na zjazd - podkreśla Przemysław Zieliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz
Trzy lata po terminie, Niemcy tę linię szybciej zbudowali 150 lat temu konikami niż ten remont.
g
gapcio
co to znaczy VIP-y przetestowały odcinek torów Malbork Kwidzyn ?!

byli to fachowcy z urządzeniami kontrolnymi !!!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie