Pociągi Gdynia-Warszawa 160 km/h? Rusza ostatni etap...

  Pociągi Gdynia-Warszawa 160 km/h? Rusza ostatni etap modernizacji. Szyciej pojedziemy w 2015!

  wie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - Bardzo upraszczając w "ERTMS" chodzi o to, że dziś przepisy nie pozwalają pociągom w Polsce jechać szybciej niż 160 km/h, bo przy większej prędkości obsługa lokomotywy nie mogłaby poprawnie odczytać wskazania semafora. System będzie przesyłał te wskazania drogą radiową na monitor w kabinie, ale pomoże też motorniczemu tak dostosowywać prędkość by w optymalnym czasie, unikając zajętych torów, mógł przejechać trasę - tłumaczy Maciej Dutkiewicz, Rzecznik Prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., który dodaje, że to tylko niektóre funkcje to tylko wartych ok.
  470 mln zł systemów. - Umożliwią podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu pociągów, zwiększenie zdolności przepustowej linii kolejowej oraz przyczynią się do zmniejszenia ryzyka wypadków - zapewnia.

  Projektowanie i montaż ERTMS potrwa do czerwca 2015 roku. Wykona go międzynarodowe konsorcjum Bombardier Transportation Polska, Thales Polska i Nokia Siemens Networks. Postępował będzie równolegle z prowadzoną modernizacją 350-kilometrowej linii, w której skład wchodzi łącznie około tysiąca kilometrów torów. Prace oznaczają m.in. budowę setki nowych wiaduktów, rozbiórkę istniejących torów i zastąpienie ich nowymi, często - w innym miejscu, by nowa geometria torów pozwoliła na wyższe prędkości.

  - Będziemy je zwiększali stopniowo na poszczególnych odcinkach w miarę postępu prac. Ostatecznie czas przejazdu, który dziś nawet dla najszybszych połączeń przekracza 6 godzin spadnie o ponad połowę - zapowiada Dutkiewicz, który podkreśla, że linia gotowa będzie najpóźniej z końcem 2015 r. - Będziemy oczywiście starać się by projekt wykonać wcześniej - podkreśla rzecznik.

  Projekt i budowa urządzeń służących do diagnostyki taboru, systemów kontroli oraz układu zasilania trakcyjnego odbędzie się na terenie wszystkich ośmiu Lokalnych Centrów Sterowania Ruchem Kolejowym należących do linii E65, czyli w Nasielsku, Ciechanowie, Działdowie, Iławie, Malborku, Tczewie Gdańsku i Gdyni.

  Na trasę trafi część z dwudziestu pociągów Pendolino, które za 665 mln euro w ubiegłym roku zamówiło PKP Intercity. Składy pojawią się na torach w 2014 r. PLK zapewnia, że do tego czasu znaczna część modernizacji torów zostanie zakończona.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pieniądze wydane bez sensu

  Zeus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 18

  20 lat temu ekspres z Gdanska do Warszawy jechał 3 godz. 19 min. Po 2015 r., po wydaniu miliardów PLN na remont trasy i nowy tabor, czas przejazdu będzie porównywalny i to pod warunkiem, źe...rozwiń całość

  20 lat temu ekspres z Gdanska do Warszawy jechał 3 godz. 19 min. Po 2015 r., po wydaniu miliardów PLN na remont trasy i nowy tabor, czas przejazdu będzie porównywalny i to pod warunkiem, źe wcześniej nie zapadnie decyzja o zamknięciu tej linii jako nieopłacalnej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Glupi mowi co wie a madry wie co mowi

  Wulkan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 36

  Cos tu nie rozumiem. Nie wiadomo o co tu chodzi, a jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze, ktore ktos chce zarobic. Obserwuje linie Warszawa Gdansk od kilku lat i widze, od kilku lat...rozwiń całość

  Cos tu nie rozumiem. Nie wiadomo o co tu chodzi, a jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze, ktore ktos chce zarobic. Obserwuje linie Warszawa Gdansk od kilku lat i widze, od kilku lat systematycznie, z wielkim rozmachem, wymienia sie tory, umacia podloze i wydaje sie juz roboty sie koncza , a tu ktos znowu mowi o wymianie torow. Ktos nam robi wode z mozgowzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Baju-baju!

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 52

  "Zrobimy ..." , wybudujemy ...", "pojedziemy ...".
  A cierpliwa publika łyka i łyka, jak napisałby Kisiel.
  Cierpliwa i niemądra.
  Mądremu zaś, po raz kolejny, włosy dęba na głowie stają.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe co stworzył Kisiel

  Lubelski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 33

  Czy on coś potrafił poza krytykanctwem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cenzor śpi

  szypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

  napisal iw tytule - "szyciej pojedziemy" Pozdrowienia


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj, dziękuję!

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 22

  Zaniedbałem obowiązki. I to haniebnie! :-)
  Również pozdrawiam!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo