Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po zamknięciu szkół nie wystawiamy zwolnień lekarskich - mówią w przychodniach. Trzeba złożyć oświadczenie w ZUS lub u pracodawcy

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Po zwolnienia do ZUS, nie do przychodni! Po zamknięciu szkół nie wystawiamy rodzicom zwolnień lekarskich - mówią lekarze w przychodniach
Po zwolnienia do ZUS, nie do przychodni! Po zamknięciu szkół nie wystawiamy rodzicom zwolnień lekarskich - mówią lekarze w przychodniach pixaby.com
Informacja o zamknięciu szkół z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa sprawiła, że do przychodni zgłasza się coraz więcej rodziców z pytaniem o możliwość wystawienia zwolnienia na dziecko. - Odsyłamy zainteresowanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówi Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, kierownik przychodni Aksamitna w Gdańsku. Rodzice powinni wypełnić specjalne oświadczenie (link znajdziecie w materiale). Nie jest potrzebny wniosek Z-15A.

Po ukazaniu się informacji o zamknięciu na dwa tygodnie szkół i przedszkoli w całej Polsce, zaniepokojeni pracujący rodzice zgłaszają się do lekarzy POZ z prośbą o wystawianie zwolnień.

WZÓR OŚWIADCZENIA dla rodziców - zwolnienie na czas zamknięcia szkół / przedszkoli

W komunikacie Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia czytamy, że w związku z decyzji rządu, należy pamiętać, że rodzicom dzieci w wieku do 8 lat przysługuje możliwość zwolnienia się u pracodawcy z obowiązku wykonywania pracy, a także otrzymania zasiłku opiekuńczego od ZUS.

- Rodzicom dzieci w wieku do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego - potwierdza Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS na Pomorzu.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia, i są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe, jak ma to miejsce w przypadku pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne jak to jest przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej.
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania.Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który wynosi 14 dni, nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem.
Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. Jeśli, więc dziecko urodziło się 22 marca 2012 r., to zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać rodzicowi do 21 marca 2020 r.

- Żeby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek (pracownik informuje swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a prowadzący działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS) - wyjaśnia rzecznik ZUS. - Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej www.zus.pl. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A. Nie potrzeba zaświadczeń z placówki oświatowej, ani tym bardziej ZUS ZLA.O korzystaniu z zasiłku można poinformować w dowolnym momencie, ale bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Standardowo zasiłek jest wypłacany za okres 14 dni, a w ciągu roku rodzic może z niego skorzystać maksymalnie przez 60 dni w ciągu roku. Ale specustawa "koronawirusowa", podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 marca 2020 roku, dodała jeszcze kolejne 14 dni na opiekę nad dzieckiem (i na otrzymanie zasiłku).

Placówki oświatowe mają być zamknięte od 16.03.2020 przez 2 tygodnie. Od czwartku nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne, ale rodzice mogą jeszcze do piątku posłać dzieci do szkoły.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie jednemu z pracujących rodziców. Wysokość zasiłku to 80 proc. wynagrodzenia Jest on całkowicie finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nawet gdy wypłaca go pracodawca..

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki