Po zamachach w Paryżu. Wyższa gotowość na lotnisku w Gdańsku

Kazimierz Netka
Pasażerowie na lotniskach w Polsce nie są narażeni do dodatkowe uciążliwości, związane z sytuacją we Francji
Pasażerowie na lotniskach w Polsce nie są narażeni do dodatkowe uciążliwości, związane z sytuacją we Francji Tomasz Bołt
Po zamachach terrorystycznych w Paryżu wzmożono czujność na wszystkich europejskich lotniskach. Na gdańskim lotnisku podjęto dodatkowe działania kontrolne, ale pasażerowie odczują to w niewielkim stopniu. Natomiast po znalezieniu się we Francji, zwłaszcza w Paryżu, podróżni muszą liczyć się z tym, że będą dokładniej niż dotychczas, kontrolowani.

W Pomorskiem do pilnowania mamy granicę morską, zewnętrzną Unii Europejskiej, oraz kawałek lądowej, też zewnętrznej UE. Jakie środki bezpieczeństwa zostały podjęte - zapytaliśmy w zarządzie portu lotniczego w Gdańsku im. Lecha Wałęsy oraz w Komendzie Głównej Strazy Granicznej.

- Na dzisiaj nie wprowadzono żadnych dodatkowych obostrzeń - ani tych związanych z kontrolą pasażerów, ani z funkcjonowaniem strefy Schengen, zauważalnych dla pasażerów - informuje Michał Dargacz z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

- Funkcjonariusze są wyczuleni na sytuacje, które mogą się wydarzyć, jednak pasażerowie na lotniskach w Polsce nie będą narażeni do dodatkowe uciążliwości - potwierdzono w Komendzie Głównej Straży Granicznej. - Odprawy odbywają się tak, jak do tej pory. Natomiast osoby, które z Gdańska lub z innych lotnisk w kraju udają się do Francji, muszą się liczyć z tym, że po wylądowaniu mogą zostać objęte kontrolą. Trzeba mieć przygotowane dowody osobiste albo paszporty. Straż Graniczna jest w stałym kontakcie, poprzez oficerów łącznikowych, z podobnymi służbami w innych krajach. Ta współpraca polega między innymi na monitorowaniu przylotów i wylotów z kierunków potencjalnie zagrożonych. Straż Graniczna ściśle współpracuje także m.in. z Agencją Wywiadu, z ABW, z Centrum Antyterrorystycznym, z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i z policją.

Czytaj też: Trójmiasto dla Francji. Uczczono pamięć ofiar zamachu [ZDJĘCIA]

Na lotnisku w Gdańsku, oprócz funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Urzędu Celnego, jest też SOL - Służba Ochrony Lotniska. Do jej zadań należy m.in. zapewnienie właściwego poziomu kontroli podróżnych oraz dbanie o bezpieczeństwo pasażerów i personelu pracującego na terenie portu lotniczego.

- Każde akty terroryzmu na świecie, a tym bardziej w Europie, wpływają na podniesienie stanu gotowości wśród służb bezpieczeństwa - podsumowuje Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk. - Dotyczy to też i naszego lotniska. Z oczywistych przyczyn nie podajemy szczegółów dotyczących działań naszych służb.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie