Po tragedii w Suszku. Akty oskarżenia przeciwko urzędnikowi oraz komendantom obozu, w którym w wyniku nawałnicy śmierć poniosły harcerki

Piotr Furtak
12 08 2017 Tak wyglądał obóz w Suszku 12.08.2017 r. po przejściu nawałnic przez powiat chojnicki Piotr Hukało/archiwum PP
Prokuratura w Słupsku skierowała do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi N., byłemu dyrektorowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach oraz komendantowi i zastępcy komendanta obozu harcerskiego w Suszku, gdzie po nawałnicy z dnia 11 sierpnia 2017 roku zginęły dwie łódzkie harcerki.

Akt oskarżenia po tragedii w obozie w Suszku

O skierowaniu aktu oskarżenia czytamy na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Andrzej N. został oskarżony o popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez nieprzekazanie w okresie bezpośrednio poprzedzającym zaistniałe załamanie pogodowe na terenie powiatu chojnickiego alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy na niższy szczebel zarządzania kryzysowego, który to alert został mu wcześniej przekazany z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Pawła Wnuka, rzecznika prasowego słupskiej prokuratury. - Andrzej N. to emerytowany już obecnie, były Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach, do obowiązków którego m.in. należało wtedy przekazywanie na niższy szczebel zarządzania alertów pogodowych."

Czytaj także

"Włodzimierz D. oraz Mateusz I. zostali natomiast oskarżeni o popełnienie przestępstwa umyślnego narażenia uczestników obozu harcerskiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz doprowadzenia do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek i nieumyślnego spowodowania różnego rodzaju obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy - czytamy dalej w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Przedstawione Włodzimierzowi D. oraz Mateuszowi I zarzuty popełnienia przestępstwa wiążą się z niewłaściwą organizacją obozu harcerskiego, w tym z niewłaściwie przeprowadzoną akcją ewakuacyjną podczas zaistniałej nawałnicy. Podczas tragedii Mateusz I. pełnił funkcję komendanta obozu harcerskiego, a Włodzimierz D. funkcję zastępcy komendanta tego obozu."

Tragedia w powiecie chojnickim. Ogromne zniszczenia w lasach...

"Andrzej N. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, a następnie złożył wyjaśnienia zgodne z dotychczas ustalonym w sprawie stanem faktycznym - informuje rzecznik prasowy słupskiej prokuratury.
Włodzimierz D. oraz Mateusz I. przesłuchani w charakterze podejrzanych natomiast nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw, a następnie odmówili złożenia wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.
Wobec powyżej wskazanych oskarżonych nie zastosowano żadnego ze środków zapobiegawczych.
Andrzejowi N. za popełnienie zarzucanego mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, natomiast Włodzimierzowi D. oraz Mateuszowi I. kara pozbawienia wolności od 3 m-cy do lat 5."

Czytaj także

"Wnosząc p-ko wyżej wymienionym osobom akt oskarżenia do Sądu prokurator jednocześnie podjął decyzję o wyłączeniu do odrębnego prowadzenia materiału dowodowego p-ko synoptykom z IMGW w Krakowie Grzegorzowi M. i Witoldowi W. oraz p-ko synoptykowi centrum nadzoru operacyjnego z IMGW w Warszawie Marii M. - czytamy dalej w komunikacie słupskiej prokuratury. - W powyższym zakresie prokurator nadal będzie kontynuował śledztwo, w toku którego będą realizowane zaplanowane przez niego czynności postępowania przygotowawczego.
Śledztwo w powyższym przedmiocie powinno zostać zakończone do końca lutego 2020 r.”

Burza i wichura na Pomorzu 11/12.08.2017. Skutki nawałnicy n...

Tragedia na obozie harcerskim w Suszku. "Za nami jedna z naj...

WIDEO Z DRONA pokazuje ogrom tragedii! Tak wyglądał krajobraz po nawałnicy w Suszku w 2017 r.:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> http://russex.xyz

G
Gość

"Rychlo w czas", tak zeby kozly ofiarne za bardzo nie ucierpialy..

Dodaj ogłoszenie