reklama

Po śmiertelnej bójce na noże w gminie Lipnica. Jest akt oskarżenia przeciwko Ukraińcowi i Gruzinowi. Ihorowi S. za zabójstwo grozi dożywocie

Maria SowisłoZaktualizowano 
KPP Bytów
Jest akt oskarżenia przeciwko Ukraińcowi i Gruzinowi, którzy walczyli na noże w Gliśnie Wielkim w gminie Lipnica. W efekcie tego, zmarł 24-letni Daviti G. Ukrainiec odpowiadać będzie za zabójstwo i usiłowanie zabójstwa, a Gruzin za udział w bójce z użyciem noża oraz spowodowanie lekkich obrażeń ciała.

Nawet dożywocie grozi 28-letniemu Ukraińcowi Ihorowi S., z kolei 38-letniemu Gruzinowi Otarowi S. do 10 lat więzienia. Obaj brali udział w bójce z użyciem noża, podczas której doszło do zabójstwa Davitiego G.

Bójka z użyciem noży w gminie Lipnica

Z ustaleń śledztwa wynika, że do tragicznej w skutkach bójki doszło 23 marca 2019 r. w Gliśnie Wielkim (gmina Lipnica, powiat bytowski) na skutek narastającego w tym dniu konfliktu pomiędzy obywatelem Ukrainy Ihorem S., a obywatelami Gruzji Otarem S. i Davitim G. W wyniku eskalacji, Ihor S. podczas stoczonej na noże walki z Davitim G. zadał mu kilka ciosów, m.in. w okolice klatki piersiowej, w wyniku których mężczyzna zmarł. Następnie tocząc walkę również na noże z Otarem S., zadając mu kilka ciosów nożem także w okolice klatki piersiowej, usiłując go zabić spowodował u niego ciężkie obrażenia ciała zagrażające jego życiu. W wyniku tego drugiego starcia Ihor S. doznał natomiast średniego rodzaju obrażeń ciała.

Czytaj także

Do samego zdarzenia doszło w jednym z domów w Gliśnie Wielkim, w którym mieszkali obywatele Gruzji i Ukrainy. Na co dzień zatrudnieni byli w jednej z firm produkcyjnej na terenie Gliśna Wielkiego. Jak ustalono w toku śledztwa, prowodyrem zaistniałego konfliktu był Daviti G., który w tym dniu znajdując się pod wpływem alkoholu, zachowując się agresywnie zaczepiał innych obywateli Ukrainy w tym kobiety. O zaistniałym zdarzeniu, po stoczonych walkach na noże, na prośbę Ihora S. policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione przez właściciela domu, będącego obywatelem Polski.

Śmierć Gruzina na skutek ran kłutych

-

Z przeprowadzonej sekcji zwłok Davitiego G. wynika, że przyczyną jego śmierci było zatrzymanie akcji serca oraz wstrząs niedokrwienny na skutek ran kłutych serca, żyły szyjnej oraz płuc. Z uzyskanych opinii lekarskich wynika natomiast, że obrażenia ciała, których doznał Otar S., stanowiły ciężki uszczerbek na zdrowiu, które realnie zagrażały jego życiu, natomiast obrażenia których doznał Ihor S. stanowiły średni uszczerbek na zdrowiu i nie zagrażały jego życiu – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk.

Na skutek działań przeprowadzonych na miejscu zdarzenia przez prokuratora i policję, dla dalszych celów dowodowych zostały zabezpieczone m.in. noże, które zostały użyte podczas zaistniałej bójki. Jak ustalono, w chwili zdarzenia wszyscy uczestnicy bójki znajdowali się pod wpływem alkoholu. Ihor S. posiadał 0,26 promila alkoholu we krwi, Otar S. 1,26 promila alkoholu we krwi, a Daviti G. 1,3 promila alkoholu we krwi.

- Ihor S. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. W toku złożonych wyjaśnień potwierdził, że pomiędzy nim, a Davitim G. i Otarem S. doszło do wymiany ciosów, w tym przy użyciu noża. Jednakże fakt zadania przez niego ciosów wynikał jedynie z działań obronnych w obawie o swoje życie przed atakiem ze strony tych mężczyzn – mówi Paweł Wnuk. - - Do popełnienia zarzucanego przestępstwa nie przyznał się również Otar S. Z jego wyjaśnień wynika, że jego działania zmierzały jedynie do zażegnania konfliktu pomiędzy Ihorem S., a Davitim G., przy czym nie pamięta on czy trzymał w ręku nóż w chwili zadania mu ciosów nożem przez Ihora S.

Czytaj także

Po przeprowadzeniu badań psychiatrycznych w warunkach ambulatoryjnych, biegli psychiatrzy orzekli, że Ihor S. jak i Otar S. byli poczytalni w chwili popełnienia zarzucanych im przestępstw. Wobec Otara S. w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec Ihora S. na mocy decyzji sądu wcześniej zastosowany wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania został zamieniony na poręczenie majątkowe (30 000 zł). Ihor S. oraz Otar S. dotychczas nie byli karani sądownie.

- Ihorowi S. za udział w bójce przy użyciu niebezpiecznego narzędzia, podczas której dokonał zabójstwa Davitiego G. oraz usiłował dokonać zabójstwa Otara S., powodując u niego ciężkie obrażenia ciała, grozi kara nawet do dożywotniego pozbawienia wolności. Otarowi S. natomiast za udział w bójce przy użyciu niebezpiecznego narzędzia, podczas której spowodował u Ihora S. średnie obrażenia ciała, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia prokurator.

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie