Marzec rekordowy dla aptek. Teraz odnotowują spadki
Na początku marca epidemia jeszcze nie rozkręciła się na dobre, a już mogliśmy obserwować długie kolejki klientów, które ustawiały się do farmaceutów. Szereg osób czekających przed punktami nie był wtedy związany z reżimem sanitarnym czy dystansem społecznym, a z wzmożonym zapotrzebowaniem wśród klientów. Polacy wykupywali maseczki, płyny dezynfekcyjne, a także zapasy leków. Badania Pex PharmaSequence wskazują, że w marcu sprzedaż brutto w aptekach wzrosła aż o ponad 33 proc. Odczuli to farmaceuci, którzy jednocześnie musieli przygotować się do nowej rzeczywistości i zapewnić bezpieczeństwo pacjentów.
18,4 mln klientów aptek w marcu
Okazuje się, że ruch był wzmożony zwłaszcza w drugim tygodniu marca, kiedy apteki w całej Polsce odwiedziło rekordowe 18,4 mln osób. Następnie zainteresowanie stopniowo malało, a apogeum spadków zostało osiągnięte w kwietniu. Dane wskazuję, że w ubiegłym miesiącu ruch zmniejszył się nawet o 26 proc. względem ubiegłorocznych analiz. Przypomnijmy, że do 4 maja obowiązywały też tzw. godziny dla seniora, które nakazywały, także w aptekach, sprzedaż jedynie osobom powyżej 65. roku życia. Obecnie wszyscy mogą korzystać z zakupów bez ograniczeń.
– Spodziewamy się, że w dalszych miesiącach polski rynek apteczny zacznie wracać do swoich „normalnych” poziomów wartości sprzedaży, a cały rok może skończyć się na lekkim plusie – ocenia Maciej Rek, kierownik Praktyki Aptecznej, Pex PharmaSequence. – Apteki musiały ponieść ogromne koszty dostosowania się do działania w warunkach epidemii. Jednorazowy wydatek mógł sięgnąć nawet 10 tys. zł na aptekę.
Jak bezpiecznie zrobić zakupy w aptece?
Aktualnie apteki funkcjonują w systemie bardzo restrykcyjnych obostrzeń, które mają podnieść poziom ochrony personelu i klientów. W wielu punktach w tym samym czasie może przebywać tylko jeden kupujący. Część podmiotów, które wcześniej rozwinęły sektor usług wysyłkowych, teraz właściwie całkowicie przeszła na sprzedaż zdalną i dostarczanie produktów bezpośrednio do klienta. Pozostałe apteki wyglądają, jak obiekty z filmów postapokaliptycznych – po wejściu możemy poruszać się w wyznaczonej liniami strefie, obowiązuje zakaz podchodzenia do lady, a kontakt jest ograniczony rozmaitymi ściankami.
– W związku z pandemią, już pod koniec marca tego roku inspekcja sanitarna wydała zalecenia, zmieniające sposób pracy aptek. Wraz z jej rozwojem, właściciele aptek musieli ponieść znaczące wydatki, aby zabezpieczyć pacjentów i personel – mówi Marcin Piskorski, przewodniczący Komisji BCC ds. rynku aptecznego.
Koszt wyposażenia personelu w maseczki, przyłbice, rękawiczki, środki dezynfekcyjne, ograniczenie dostępu pacjentów do aptek, zapewnienie im rękawiczek i płynu do dezynfekcji rąk, wzrost kosztów osobowych przy jednoczesnym braku pracowników, zmiana organizacji pracy aptek – to wszystko spowodowało skokowy wzrost całkowitych kosztów funkcjonowania aptek.
O biznesie i dla biznesu
Leków nie brakuje. Dobre informacje dla chorych
Natomiast sytuacja nie pogorszyła się z perspektywy chorego. Na początku epidemii spodziewano się istotnego spadku dostępności leków. Na taki stan rzeczy miało wpłynąć zatrzymanie pracy azjatyckich laboratoriów zajmujących się produkcją farmaceutyków, a także znaczne ograniczenie połączeń lotniczych i morskich. Sytuacja zmienia się dynamicznie, jednak wszystko wskazuje, że w pierwszym miesiącu kryzysu zapasy w hurtowniach i aptekach nie uległy znacznej redukcji.
Można było spodziewać się sporych problemów, a tymczasem... lista braków skróciła się – stwierdził Bartłomiej Owczarek z platformy GdziePoLek, komentując kwietniowe statystyki. – Jej głównym bohaterem pozostają Euthyrox N oraz systemy transdermalne dla kobiet w okresie menopauzy. Jednym z czynników zmniejszających problem braków są poszerzone uprawnienia farmaceutów, które zwiększają liczbę opcji umożliwiających zapewnienie pacjentowi alternatywy dla brakującego leku.
Dodatkowo, eksperci pozytywnie odnoszą się do przeprowadzonej reformy związanej z przejściem na e-recepty. Szczególnie w czasie epidemii procentują rozwiązania np. zdalnego wystawiania recept dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.
Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w int...
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?