MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po rekordowym marcu, apteki odnotowują znaczne spadki sprzedaży. Dobre informacje dla chorych: leki są dostępne, chociaż prognozowano braki

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Po rekordowym marcu, apteki odnotowują spadki sprzedaży
Po rekordowym marcu, apteki odnotowują spadki sprzedaży Fot. Adrian Tomczyk / Polska Press
Pandemia koronawirusa sprawiła, że Polacy w pierwszej kolejności uzupełnili swoje zapasy apteczne, co farmaceuci mogli odczuć szczególnie w marcu. Okazuje się, że zainteresowanie jednak ustało i teraz apteki odnotowują wyraźne spadki. Tymczasem, nie sprawdzają się zapowiedzi obniżenia dostępności leków, które były prognozowane ze względu na lockdown krajów azjatyckich, gdzie są produkowane substancje czynne.

Marzec rekordowy dla aptek. Teraz odnotowują spadki

Na początku marca epidemia jeszcze nie rozkręciła się na dobre, a już mogliśmy obserwować długie kolejki klientów, które ustawiały się do farmaceutów. Szereg osób czekających przed punktami nie był wtedy związany z reżimem sanitarnym czy dystansem społecznym, a z wzmożonym zapotrzebowaniem wśród klientów. Polacy wykupywali maseczki, płyny dezynfekcyjne, a także zapasy leków. Badania Pex PharmaSequence wskazują, że w marcu sprzedaż brutto w aptekach wzrosła aż o ponad 33 proc. Odczuli to farmaceuci, którzy jednocześnie musieli przygotować się do nowej rzeczywistości i zapewnić bezpieczeństwo pacjentów.

18,4 mln klientów aptek w marcu

Okazuje się, że ruch był wzmożony zwłaszcza w drugim tygodniu marca, kiedy apteki w całej Polsce odwiedziło rekordowe 18,4 mln osób. Następnie zainteresowanie stopniowo malało, a apogeum spadków zostało osiągnięte w kwietniu. Dane wskazuję, że w ubiegłym miesiącu ruch zmniejszył się nawet o 26 proc. względem ubiegłorocznych analiz. Przypomnijmy, że do 4 maja obowiązywały też tzw. godziny dla seniora, które nakazywały, także w aptekach, sprzedaż jedynie osobom powyżej 65. roku życia. Obecnie wszyscy mogą korzystać z zakupów bez ograniczeń.

– Spodziewamy się, że w dalszych miesiącach polski rynek apteczny zacznie wracać do swoich „normalnych” poziomów wartości sprzedaży, a cały rok może skończyć się na lekkim plusie – ocenia Maciej Rek, kierownik Praktyki Aptecznej, Pex PharmaSequence. – Apteki musiały ponieść ogromne koszty dostosowania się do działania w warunkach epidemii. Jednorazowy wydatek mógł sięgnąć nawet 10 tys. zł na aptekę.

Jak bezpiecznie zrobić zakupy w aptece?

Aktualnie apteki funkcjonują w systemie bardzo restrykcyjnych obostrzeń, które mają podnieść poziom ochrony personelu i klientów. W wielu punktach w tym samym czasie może przebywać tylko jeden kupujący. Część podmiotów, które wcześniej rozwinęły sektor usług wysyłkowych, teraz właściwie całkowicie przeszła na sprzedaż zdalną i dostarczanie produktów bezpośrednio do klienta. Pozostałe apteki wyglądają, jak obiekty z filmów postapokaliptycznych – po wejściu możemy poruszać się w wyznaczonej liniami strefie, obowiązuje zakaz podchodzenia do lady, a kontakt jest ograniczony rozmaitymi ściankami.

– W związku z pandemią, już pod koniec marca tego roku inspekcja sanitarna wydała zalecenia, zmieniające sposób pracy aptek. Wraz z jej rozwojem, właściciele aptek musieli ponieść znaczące wydatki, aby zabezpieczyć pacjentów i personel – mówi Marcin Piskorski, przewodniczący Komisji BCC ds. rynku aptecznego.

Koszt wyposażenia personelu w maseczki, przyłbice, rękawiczki, środki dezynfekcyjne, ograniczenie dostępu pacjentów do aptek, zapewnienie im rękawiczek i płynu do dezynfekcji rąk, wzrost kosztów osobowych przy jednoczesnym braku pracowników, zmiana organizacji pracy aptek – to wszystko spowodowało skokowy wzrost całkowitych kosztów funkcjonowania aptek.

Leków nie brakuje. Dobre informacje dla chorych

Natomiast sytuacja nie pogorszyła się z perspektywy chorego. Na początku epidemii spodziewano się istotnego spadku dostępności leków. Na taki stan rzeczy miało wpłynąć zatrzymanie pracy azjatyckich laboratoriów zajmujących się produkcją farmaceutyków, a także znaczne ograniczenie połączeń lotniczych i morskich. Sytuacja zmienia się dynamicznie, jednak wszystko wskazuje, że w pierwszym miesiącu kryzysu zapasy w hurtowniach i aptekach nie uległy znacznej redukcji.

Można było spodziewać się sporych problemów, a tymczasem... lista braków skróciła się – stwierdził Bartłomiej Owczarek z platformy GdziePoLek, komentując kwietniowe statystyki. – Jej głównym bohaterem pozostają Euthyrox N oraz systemy transdermalne dla kobiet w okresie menopauzy. Jednym z czynników zmniejszających problem braków są poszerzone uprawnienia farmaceutów, które zwiększają liczbę opcji umożliwiających zapewnienie pacjentowi alternatywy dla brakującego leku.

Dodatkowo, eksperci pozytywnie odnoszą się do przeprowadzonej reformy związanej z przejściem na e-recepty. Szczególnie w czasie epidemii procentują rozwiązania np. zdalnego wystawiania recept dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.

Zawsze, kiedy bierzemy leki, powinniśmy uważać, a przeczytanie dokładnie dołączonej do nich ulotki powinno poprzedzać zażycie pierwszej dawki. Niestety, wielu z nas to ignoruje, a potem ponosimy tego konsekwencje. Interakcje leków z żywnością są coraz lepiej zbadane: okazuje się, że pewnych produktów żywnościowych powinniśmy unikać zarówno wtedy, gdy stosujemy niektóre leki na stałe, jak i wtedy, gdy używamy ich doraźnie. Zobacz, czego nie jeść, kiedy bierzesz leki!

Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w int...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki