Wstrzymanie wydawania zezwoleń na import do Polski świń i mięsa wieprzowego z tzw. czerwonych stref - taką decyzję podjął Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Mowa choćby o mięsie z Litwy, co zostało zakwestionowane przez Giedriusa Surplysa. Minister rolnictwa Republiki Litewskiej wskazał, że decyzja jest niezgodna z unijnymi przepisami i zapowiedział skierowanie sprawy do Komisji Europejskiej.

– Moim obowiązkiem jest dbanie o polskich rolników. Nie mam żadnego wpływu na swobodny obrót wieprzowiną i świniami z terenów wolnych od ASF. Nie może być jednak tak, że świnie utrzymywane przez naszych rolników przerastają, a do Polski sprowadzane są zwierzęta ze strefy czerwonej, od naszego sąsiada – komentuje minister Ardanowski.

Sytuacja na rynku na wieprzowiny jest wyjątkowo ciężka. Na drogi wyszli rolnicy, mowa o protestach na austostradzie AS oraz w Rawie Mazowieckiej.

Przypominamy: Żółte kamizelki także w Polsce. Koniec protestu na środku autostrady oraz Powtórka z protestu, teraz S8 w Rawie Mazowieckiej. Rolnicy szli na Warszawę

Brwinów (woj. mazowieckie), 12.12. "Rozchodzimy się, bo minister dał słowo":

Źródło: TVN24 , dostawca: x-news