Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po ponad 54 latach ORP Czajka kończy swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Na okręcie opuszczono banderę

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Na ORP Czajka uroczyście opuszczono polską banderę. Niszczyciel min został wycofany ze służby w Marynarce Wojennej RP. Przez kilkadziesiąt lat okręt neutralizował przedmioty niebezpieczne na dnie m.in. Morza Bałtyckiego. Potem, przebudowany na niszczyciel min, pełnił służbę w NATO. Jak słyszymy od przedstawicieli polskiej floty, jego miejsce mają szybko zająć nowe okręty typu Kormoran II.

ORP Czajka został zbudowany, a następnie zwodowany w 1966 roku, w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Potem był wielokrotnie modernizowany, w tym najpoważniej na przełomie lat dwutysięcznych, kiedy Marynarka Wojenna musiała dostosować go do standardów NATO. Po roku 2002 okręt pełnił służbę na wszystkich akwenach świata.

- Po ponad pół wieku, po raz ostatni opuścimy banderę na niszczycielu min ORP Czajka - mówił podczas ceremonii komandor porucznik Jarosław Iwańczuk, dowódca 13. Dywizjonu Trałowców - To wydarzenie kończy erę blaszanych ptaszków. Trałowce projektu 206F przez dekady neutralizowały przedmioty niebezpieczne zalegające na dnie Morza Bałtyckiego oraz w obszarze operacyjnego zainteresowania NATO. Dzisiaj, ostatni z nich kończy swoją zaszczytną służbę pod biało-czerwoną banderą.

Koniec „blaszanych ptaszków” ORP Czajka kończy służbę

ORP Czajka zamknął historię polskich trałowców projektu 206F. Przez kilkadziesiąt lat służyły one w Marynarce Wojennej, początkowo było ich 12, każdy z nich został zbudowany w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Usuwały, niszczyły i wydobywały elementy niebezpieczne dla żeglugi. W latach 1998–2000 trzy z nich zostały przebudowane na niszczyciele min, jednym z nich był właśnie ORP Czajka.

- Przez lata swojej służby ten okręt stał się domem dla wielu pokoleń polskich marynarzy - mówił mar. Wojciech Zalewski, dowódca ORP Czajka. - Prawdziwy przełom nastąpił, kiedy Polska weszła do NATO. Wtedy powstała jednostka wyjątkowa, łącząca cechy trałowca i niszczyciela min. Długie miesiące spędzone na morzu wraz z przyjaciółmi z NATO scementowały załogę i wytworzyły grupę fachowców, którzy swoim doświadczeniem wprowadzili Marynarkę Wojenną na nowe tory. Ukoronowaniem wysiłku tej grupy, było powierzenie ludziom, wywodzącym się z tych okrętów, zadania dowodzenia Stałym Zespołem Sił Morskich NATO. Dziękuję wszystkim, którzy współtworzyli załogę okrętu. Żałuję, że miałem okazję dowodzić Wami tylko niecały rok. Ten okres pozwolił mi jednak przekonać się, że jesteście wyjątkową grupą ludzi, zdolną do poświęceń, otwartą na wiedzę i gotową dzielić się nią z innymi.

Przypomnijmy, że już wcześniej - 30 grudnia 2019 r., ze służby wycofano okręt ORP Mewa, kolejny - ORP Flaming został wycofany 4 grudnia 2020 roku.

- Trudno używać mi czasu przeszłego w stosunku do tego okrętu, ale jego wycofanie ze służby staje się właśnie faktem - mówi komandor Włodzimierz Kułagin, dowódca 8. Flotylli Okrętów. - Polskie morze nie byłoby tak bezpieczne, gdyby nie te okręty. ORP Czajka ma już swoich następców, to trzy nowoczesne niszczyciele - ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa.

Po ponad 54 latach ORP Czajka kończy swoją służbę w Marynarc...

Kolejny niszczyciel min wycofany. Co z następcami?

Jak na razie jedynym nowym niszczycielem min, który od 2017 roku służy w Marynarce Wojennej jest ORP Kormoran. Jego wejście do służby było wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ Kormoran był wtedy pierwszym od 23 lat okrętem całkowicie zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce. Do jego głównych zadań należą poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. ORP Albatros pomimo tego, że oficjalnie został zwodowany przeszło 3 lata temu wciąż znajduje się w fazie testów i prac, jego próby morskie już trwają. Ostatni z nowych niszczycieli min typu Kormoran II - ORP Mewa również, doczekał się oficjalnego wodowania w 2020 roku, jednak pracę nad nim wciąż trwają. To właśnie na tych okrętach mają zostać zakwaterowani marynarze, którzy dotychczas służyli w wycofanych niszczycielach min 206FM, w tym również w ORP Czajka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki