Po pierwsze - pacjent

  Po pierwsze - pacjent

  Jolanta Gromadzka - Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Coraz więcej gdańszczan choruje na nowotwory. Sto tysięcy z nich szuka co roku pomocy w Wojewódzkim Centrum Onkologii, największej placówce ambulatoryjnej na terenie Pomorza, gwarantującej opiekę kompleksową i to na najwyższym poziomie. Od tego, jak szybko choroba zostanie rozpoznana, ile dni czy tygodni będą czekać na pierwszą wizytę u onkologa, kiedy rozpoczną terapię, zależy często ich życie.
  Tymczasem nie zawsze wpływ mają na to lekarze i dyrekcja centrum.
  Mimo olbrzymich wysiłków pracowników centrum i jego dyrektor, dr Ewy Solskiej, placówka nadal boryka się z ciasnotą i brakiem bardzo potrzebnej chorym aparatury diagnostycznej. Na szczęście pojawiła się nadzieja na rozwiązanie tych problemów.

  Przychodnia, która od 1993 roku mieściła się w willi przy ul. Curie-Skłodowskiej 2, pod koniec czerwca ubiegłego roku przeprowadziła się częściowo do budynku numer 31/32. Wydawało się, że lekarze i pacjenci, którzy czekając na swoją kolejkę, musieli siedzieć na schodach, odetchną z ulgą.

  Odetchnęli, ale nie na długo. W starej siedzibie (w przyszłości ma tam być tylko centrum profilaktyki chorób nowotworowych) pozostała część poradni - laryngologiczna i chirurgiczna, pracownia mammograficzna, oddział chirurgiczny, gastroenterologia z pracownią endoskopową. W nowym budynku przy alei Zwycięstwa, w którym centrum dzierżawi od Gdańska dwa i pół piętra, po prostu się nie zmieściły.

  Dzięki nowemu lokum pacjenci mają do dyspozycji zdecydowanie więcej poradni (w sumie jedenaście), a chorych konsultują m.in. ginekolodzy, urolog, hematolog, laryngolog, genetyk i psycho-onkolog, poprawiły się warunki, w jakich chorzy otrzymują chemioterapię (ponad 13 tys. osób rocznie) oraz przybyły nowe oddziały (np. medycyny paliatywnej z poradnią przeciwbólową i oddział rehabilitacji).
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo