Po naszych publikacjach o mafii mieszkaniowej rzecznik żąda zmian w prawie

Monika JankowskaZaktualizowano 
123RF
Po publikacjach „Dziennika Bałtyckiego” dotyczących tzw. mafii mieszkaniowej rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zaapelował o zmianę prawa - tak, by lepiej chroniło ono prawa i interesy stron przystępujących do aktów notarialnych.

Rzecznik zwrócił się do Krajowej Rady Notarialnej po skargach na notariuszy. Formułowały je osoby, które w wyniku niekorzystnych umów w postaci aktów notarialnych utraciły prawo własności do swoich nieruchomości. - W chwili składania podpisów w kancelarii notarialnej nie miały świadomości, że zawierają umowę, której przedmiotem jest definitywne przeniesienie własności, a w konsekwencji utrata podstawy egzystencji - mieszkania. Problem ma już charakter ogólnopolski - informuje Anna Kabulska z biura RPO.

Duże śledztwo w sprawie „mafii mieszkaniowej”

Sam rzecznik w liście skierowanym bezpośrednio do Mariusza Białeckiego, prezesa Krajowej Rady Notarialnej, chce obowiązku nagrywania przebiegu czynności notarialnych - w celu lepszego zabezpieczenia praw i interesów obu stron.

- Nie tylko podniosłoby to standard wykonywania obowiązków przez notariuszy, ale również ułatwiłoby późniejszą kontrolę prawidłowości ich działań - twierdzi Adam Bodnar.

Dla rzecznika ważne są też informacje, czy sygnały dotyczące opisanego problemu wpływają do Krajowej Rady Notarialnej i co się z nimi dzieje. Według niego, w ten sposób można sprawniej zaradzić poważnemu problemowi obywateli.

- Bardzo starannie analizujemy przedstawione argumenty. Jesteśmy otwarci na postulaty przytoczone przez rzecznika, jednakże wskazujemy na potrzebę ich doprecyzowania. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będzie możliwe spotkanie przedstawicieli samorządu notarialnego z rzecznikiem praw obywatelskich - mówi Barbara Nintza, rzecznik KRN.

m.jankowska@prasa.gda.pl

Cały artykuł na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 27.06.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie