Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Po licencjacie uczelnie nie będą odbierać absolwentom statusu studenta

Kajetan Kusina
Studenci będą mogli korzystać z ulg komunikacyjnych
Studenci będą mogli korzystać z ulg komunikacyjnych Tomasz Bołt
To bardzo ważna informacja dla wszystkich, którzy chcą jak najdłużej korzystać z przywilejów należnych uczniom szkół wyższych. Parlament Studentów RP doprowadził swoimi działaniami do zmiany uciążliwej ustawy dotyczącej dokumentacji przebiegu studiów.

Oznacza to, że od tej pory absolwent studiów licencjackich może zachować swoją legitymację do 31 października tego roku, w którym zakończył ów etap edukacji. Wcześniej musiała być ona zwrócona w momencie oddawania pracy licencjackiej. Dotyczyło to także studentów, którzy chcieli kontynuować naukę na studiach magisterskich na tym samym kierunku. Przepis ten był przyczyną wielu niedogodności, z jakimi musieli się borykać studenci. Najbardziej widocznym i dotykającym większości absolwentów problemem była paromiesięczna przerwa w korzystaniu z ważnych dla nich zniżek.
Nie było to jedyne utrudnienie, które dotykało studentów.

- Propozycja zmiany terminu, w którym traci się status studenta, a tym samym uprawnienia z nim związane, zrodziła się z co najmniej kilku powodów - tłumaczy przewodnicząca PSRP Dominika Kita. - Pierwszym było nagminne oszukiwanie przez studentów zgłaszających zaginięcie legitymacji, żeby przez okres wakacji zachować uprawnienia do ulg na komunikację. Drugi to problem ciągłości kadencji w organizacjach studenckich (np. samorządzie studentów). Kiedy któryś z członków kończył studia pierwszego stopnia w czerwcu, to - ze względu na kilkumiesięczną utratę statusu studenta - trzeba było ciągle przeprowadzać wybory uzupełniające. Jeszcze inną sprawą jest to, że z tego samego powodu studenci przechodzący z pierwszego na drugi stopień studiów nie mogli uczestniczyć w akademickich rozgrywkach sportowych, które często również odbywają się w okresie wakacyjnym.

Argumenty PRSP zostały przychylnie rozpatrzone przez rząd i posłów działających w Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży Sejmu RP, co doprowadziło do uwzględnienia poprawki w projekcie nowelizacji ustawy. Studenci, których dotyczył cały problem, są bardzo zadowoleni z takiego rozwiązania.

- Dobrze wiedzieć, że są ludzie, którzy dbają o nasze prawa. Ten cały cyrk z oddawaniem legitymacji wołał o pomstę do nieba. Teraz wszystko jest takie, jak nakazuje logika - komentuje sprawę Ola, kończąca w tym roku administrację na Uniwersytecie Gdańskim.

Zmiana ta jest przykładem na to, że studenci mogą walczyć z (często absurdalnymi) zasadami, jakimi rządzi się akademicka biurokracja. Potrzebna jest tylko wystarczająca determinacja i pomoc zorganizowanej instytucji.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki