Po kontroli w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku...

  Po kontroli w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku mogą polecieć głowy

  P. Niemkiewicz, R. Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rodziców zastępczych aresztowano na trzy miesiące
  1/2
  przejdź do galerii

  Rodziców zastępczych aresztowano na trzy miesiące ©R.Kościelniak

  W poniedziałek do swoich warszawskich biur wróciły urzędniczki, które w Pucku kontrolowały Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. - Za wcześnie jeszcze na wiążące wnioski, ale już śmiało mogę powiedzieć, że to sprawa z gatunku tych najpoważniejszych - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Tadeusz Belerski z Biura Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie. - Sytuacja w Pucku jest tragiczna i mogą polecieć głowy.
  Wysłanniczki RPD spędziły w Pucku ostatni tydzień. W PCPR sprawdzały m.in. dokumentację dotyczącą rekrutacji państwa Cz. jako rodziny zastępczej. Przypomnijmy: Anna i Wiesław zostali zawodowymi rodzicami zastępczymi w 2010 roku, a w styczniu tego roku trafiła pod ich kuratelę piątka dzieci z Odargowa w gminie Krokowa. Dwójka z nich: trzyletni Kacper i pięcioletnia Klaudia, według ustaleń Prokuratury Rejonowej w Pucku, została przez opiekunów pobita na śmierć.


  Pojawiły się wątpliwości, m.in. prokuratury, ale i urzędników Starostwa Powiatowego w Pucku, czy w ogóle małżeństwo Cz. mogło się zająć aż tak liczną grupą podopiecznych.

  - Absolutnie nie usprawiedliwiam państwa Cz., ale ogrom problemów, gdy się zjawiła piątka dodatkowych domowników, mógł ich po prostu przerosnąć - komentuje Piotr Styczewski, prokurator rejonowy w Pucku.

  Starosta pucki tłumaczy: - Piątka dzieci w jednej rodzinie zastępczej to rzeczywiście wyjątek. Ale dopuszczony prawem. Powiatowy zespół orzekający zadecydował, żeby nie rozdzielać rodzeństwa - mówi Wojciech Dettlaff.

  - Przepisy rzeczywiście dopuszczają takie rozwiązanie, nawet dla szóstki dzieci. Problem w tym, że Cz. nie mieli żadnego doświadczenia w opiece nad przysposobionymi maluchami. Mimo to i tak Kacper, Klaudia i trójka ich rodzeństwa trafiła do Pucka. Dlaczego? To jeden z aspektów, które badały kontrolerki z Biura Rzecznika Praw Dziecka. Do Warszawy trafił pokaźny zestaw materiałów, który poddany zostanie szczegółowej analizie.

  - Szacuję, że wyniki poznamy pod koniec tygodnia - mówi Tadeusz Belerski. - Ta część naszej pracy zawsze trwa kilka dni.
  Jutro ma się też zakończyć druga kontrola, zlecona przez wojewodę Ryszarda Stachurskiego. Przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego sprawdzali sposób, w jaki starosta pucki wykonywał zapisy ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej w zakresie dotyczącym rodzicielstwa zastępczego. Tymczasem pucka policja zamierza zintensyfikować akcje informacyjne w szkołach powiatu. Ich tematyką jest przemoc, do której dochodzi w domach. Jak przyznaje policja - mało sygnałów o takich wypadkach dociera do mundurowych poprzez szkoły.

  - Cały czas prowadzimy pogadanki, ale teraz będzie ich więcej - zapewnia asp. sztab. Jarosław Biały, naczelnik Wydziału Prewencji komendy w Pucku. - Chcemy skoncentrować wysiłki na nauczeniu dzieci rozpoznawania problemu przemocy domowej.

  Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Dobro dzieci" po kaszubsku

  Krol KiK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 30

  Kaszubski dzieciecy Katyn i druga dziecieca Piasnica. W bajce o Jasiu i Malgosi wiedzma chciala chlopca upiec na blasze i zjesc. W ksiazce Victora Hugo "Nedznicy"para oberzystow Thenardier znecala...rozwiń całość

  Kaszubski dzieciecy Katyn i druga dziecieca Piasnica. W bajce o Jasiu i Malgosi wiedzma chciala chlopca upiec na blasze i zjesc. W ksiazce Victora Hugo "Nedznicy"para oberzystow Thenardier znecala sie nad corka Fantyny Kozeta ktora jako maly szkrab nosila wode, prala, sprzatala i wykonywala najciezsze prace choc matka sowicie oplacala te pare chciwcow za nalezyta opieke. Nielekko bylo tez Oliverowi Dickensa. W literaturze podobnych opisow znecania sie nad dziecmi jest duzo wiecej. Oliver i Kozeta wyrosli na ludzi a i Jasiowi sie upieklo inaczej. W kaszubskim Katyniu juz tak dobrze sie nie skonczylo. Jasia i Malgosie zakatowano a przedtem w majestacie urzedow wydano ich jak Jezusa na smierc. Wsrod falszywych usmieszkow i przepojeni udawanym wspolczuciem wspolnicy zza biurek w zbrodni przekazali rodzenstwo seryjnym morderca. Czy na prawde ta ziemia powinna przestac sie krecic "zdumiona obrotem spraw?"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Usunięty wpis

  z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 30

  Wczoraj wpisałem tu moją deklarację obsługi gilotyny, ale chyba moderator ja usunął. Podtrzymuję : chętnie będę trapezoidalne ostrze podnosił, a potem gwałtownie spuszczał na właściwe szyje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLECA GLOWY

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 35

  poleca glowy to za mala kara dla tych prymitywnych o marnych kompetencjach urzedniczek. Zadna inteligentna osoba nie da sobie wmowic ,ze morderstwo jest wypadkiem. Bez kontroli rutynowej wierzyli...rozwiń całość

  poleca glowy to za mala kara dla tych prymitywnych o marnych kompetencjach urzedniczek. Zadna inteligentna osoba nie da sobie wmowic ,ze morderstwo jest wypadkiem. Bez kontroli rutynowej wierzyli mordercom w ich bajki. oczekuje kary pozbawienia wolnosci dla trzech urzedniczek odpowiedzialnych za smierc dzieci.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OBIBOKI DALEJ PRACUJĄ!!!

  Iga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Zgadzam się, trzy leserki do sądu!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo