Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po kaszubsku mówi na co dzień aż 106 tys. osób! Kaszubi przestali się wstydzić języka

Janina Stefanowska
Coraz więcej dzieci mówi po kaszubsku
Coraz więcej dzieci mówi po kaszubsku Tomasz Bołt
Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który odbył się w 2011 r. Z raportu GUS wynika, że największymi mniejszościami narodowo-etnicznymi w Polsce są Ślązacy (817 tys.), Kaszubi (229 tys.) i Niemcy (126 tys.). Aż 106 tysięcy osób podało, że na co dzień w domu mówi po kaszubsku.

Uzyskane wstępnie dane mówiły o 228 tysiącach Kaszubów, obecne, precyzyjne wskazują, że narodowość kaszubską zadeklarowało 229 tys. osób. Natomiast nową informacją uzyskaną z badań jest to, że 106 tysięcy osób podało, że na co dzień w domu mówi po kaszubsku.

- To dwukrotnie więcej niż widniało w raportach z poprzedniego spisu ludności w 2002 roku - cieszy się Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku. - W obu badaniach zastosowano to samo pytanie ankietowe - w jakim języku najczęściej mówisz w domu. W poprzednim badaniu trzeba było wybrać między narodowością polską a kaszubską, zaś w ankietach z roku 2011 była możliwość wskazania na język inny niż polski - i określenia go. Z tej opcji skorzystało 106 tysięcy osób.

Prezes Grzędzicki uważa, że taki wzrost ma przynajmniej trzy wyjaśnienia.
- Obserwujemy, że wśród samych Kaszubów posługiwanie się językiem kaszubskim nabiera wartości - analizuje Łukasz Grzędzicki. - Chyba sami przestają się wstydzić własnego języka. Myślę też, że niebagatelny wpływ na ten wynik ma działanie instytucjonalne - w tym dziewięcioletnie już nauczanie języka w szkołach. I ostatni czynnik - nasza akcja uświadamiająca mieszkańców Kaszub, jak wypełnić ankietę narodowego spisu powszechnego.

Przypomnijmy, że w okresie przedspisowym Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wraz z sympatykami kaszubszczyzny ruszyło w teren z akcją "Jo, tak - jem Kaszebą". Apelowano, by Kaszubi z pełną świadomością i odpowiedzialnością odpowiadali na pytanie 14.b spisu powszechnego, dotyczące odczucia przynależności także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej. Uwrażliwiano też rachmistrzów, by wyjaśniali ankietowanym pytania, zwłaszcza to dotyczące języka, jakim posługuje się respondent spisu w domu.

Na dalsze analizy - gdzie mieszka najwięcej zadeklarowanych Kaszubów, jakie mają wykształcenie, w jakim są wieku, trzeba poczekać na kolejne publikacje Głównego Urzędu Statystycznego.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki