Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po jakich studiach na pewno znajdziemy pracę? Sprawdź, ile średnio zarabiają absolwenci uczelni z Pomorza

Redakcja
Zielone technologie, dyplomacja albo kosmetologia. Przygotowaliśmy przewodnik po nowych kierunkach na Pomorzu. Dyplomacja, teatrologia, zarządzanie zasobami przyrody na UG

Najwięcej nowych kierunków w nadchodzącym roku akademickim wśród pomorskich uczelni otwiera Uniwersytet Gdański. Ostatnią nowością, ogłoszoną w ubiegłym tygodniu, są studia pn. waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody na Wydziale Biologii UG. To studia II stopnia, czyli dla tych, którzy mają już tytuł licencjata bądź inżyniera. Dla nich otwarto też teatrologię. Ale i dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze studiami, UG przygotował nowości.

Wybrać można np. studia bałkańskie, w trakcie których studenci będą zdobywać umiejętności językowe z zakresu dwóch języków (serbskiego lub chorwackiego oraz tureckiego lub włoskiego), a także wiedzę o krajach bałkańskich.

Kolejną propozycją jest dyplomacja - kierunek adresowany jest do osób planujących związać swoją karierę zawodową z pracą w służbie dyplomatycznej, w organizacjach i instytucjach międzynarodowych i krajowych, w instytucjach odpowiedzialnych za nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów międzynarodowych, w mediach, fundacjach czy w przedsiębiorstwach krajowych i koncernach międzynarodowych.

Na Politechnice Gdańskiej tylko jeden nowy kierunek
Tylko jeden nowy kierunek przygotowała Politechnika Gdańska. To zielone technologie i monitoring - studia na Wydziale Chemicznym. Jako pierwszy i jedyny na PG jest prowadzony w dwóch strumieniach językowych jednocześnie. Wszystkie przedmioty "studiuje się" równolegle w języku angielskim oraz polskim.

Kilka nowości przygotowała też Akademia Pomorska w Słupsku - tu od nowego roku akademickiego studiować będzie można kosmetologię, fizjoterapię, administrację (uczelnia czeka na zgodę na otwarcie tych kierunków) i - na poziomie studiów II stopnia - bezpieczeństwo narodowe. Do tego uruchomionych ma być kilkanaście nowych specjalności, to m.in. dziennikarstwo, zarządzanie zasobami ludzkimi czy turystyka zdrowotna.

Akademia Marynarki Wojennej stawia na bezpieczeństwo morskie

Bezpieczeństwo morskie państwa to z kolei nowość gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej. To studia I stopnia - będą się odbywały w czterech specjalnościach: siły morskie współczesnego państwa, bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwo w gospodarce morskiej i bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce.
Nowości wprowadzą też uczelnie niepubliczne.

W Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku nową specjalnością na kierunku turystyka i rekreacja będzie International meetings management. Drugą nowością na kierunku turystyka i rekreacja będzie management in the hospitality industry - wykładana również po angielsku.

Po jakich kierunkach jest największe bezrobocie
Bez pracy w województwie pomorskim pozostaje dwie piąte młodych z dyplomami ukończenia inżynierii bezpieczeństwa. To rekord,ale problem ze znalezieniem etatu mają jednak też absolwenci bardziej tradycyjnych kierunków.

Bezrobocie dotyka 19,2 proc. geografów, jednego na sześciu chemików i jednego na siedmiu absolwentów prawa. Generalnie łatwiej znaleźć pracę po państwowej uczelni, ale pewnego zatrudnienia nie mają nawet absolwenci mechaniki i budowy maszyn (9-proc. bezrobocie). To wnioski, jakie płyną z raportu Urzędu Statystycznego w Gdańsku „Bezrobotni absolwenci szkół wyższych w województwie pomorskim”.

Najbardziej poszukiwani na rynku pracy są absolwenci kierunków technicznych
- Największy deficyt na rynku pracy jest, jeżeli chodzi o absolwentów kierunków technicznych na politechnikach, szczególnie na takich kierunkach jak informatyka, mechanika, studia inżynierskie. Brakuje też dyplomowanych specjalistów z branży medycznej
- nie tylko lekarzy, ale również fizykoterapeutów, protetyków czy całej sfery dotyczącej opieki - przyznaje Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service S.A.

Ile zarabiają absolwenci pomorskich uczelni?

Serwis wynagrodzenia.pl opublikował niedawno wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za 2014 rok. Z zestawienia możemy się dowiedzieć absolwenci których polskich uczelni, zarabiają najwięcej.

Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Mediana zarobków wśród absolwentów tej uczelni wynosi 8 700 brutto zł. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Gdańska z medianą 7 700. Trzecie miejsce należy do Politechniki Wrocławskiej (6500 zł brutto).

 

Sprawdź, ile średnio zarabiają absolwenci pomorskich uczelni - klikjnij w zdjęcia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki