Po jakich studiach na pewno znajdziemy pracę? Sprawdź, ile średnio zarabiają absolwenci uczelni z Pomorza

Redakcja
Udostępnij:
Zielone technologie, dyplomacja albo kosmetologia. Przygotowaliśmy przewodnik po nowych kierunkach na Pomorzu. Dyplomacja, teatrologia, zarządzanie zasobami przyrody na UG

Najwięcej nowych kierunków w nadchodzącym roku akademickim wśród pomorskich uczelni otwiera Uniwersytet Gdański. Ostatnią nowością, ogłoszoną w ubiegłym tygodniu, są studia pn. waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody na Wydziale Biologii UG. To studia II stopnia, czyli dla tych, którzy mają już tytuł licencjata bądź inżyniera. Dla nich otwarto też teatrologię. Ale i dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze studiami, UG przygotował nowości.

Wybrać można np. studia bałkańskie, w trakcie których studenci będą zdobywać umiejętności językowe z zakresu dwóch języków (serbskiego lub chorwackiego oraz tureckiego lub włoskiego), a także wiedzę o krajach bałkańskich.

Kolejną propozycją jest dyplomacja - kierunek adresowany jest do osób planujących związać swoją karierę zawodową z pracą w służbie dyplomatycznej, w organizacjach i instytucjach międzynarodowych i krajowych, w instytucjach odpowiedzialnych za nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów międzynarodowych, w mediach, fundacjach czy w przedsiębiorstwach krajowych i koncernach międzynarodowych.

Na Politechnice Gdańskiej tylko jeden nowy kierunek
Tylko jeden nowy kierunek przygotowała Politechnika Gdańska. To zielone technologie i monitoring - studia na Wydziale Chemicznym. Jako pierwszy i jedyny na PG jest prowadzony w dwóch strumieniach językowych jednocześnie. Wszystkie przedmioty "studiuje się" równolegle w języku angielskim oraz polskim.

Kilka nowości przygotowała też Akademia Pomorska w Słupsku - tu od nowego roku akademickiego studiować będzie można kosmetologię, fizjoterapię, administrację (uczelnia czeka na zgodę na otwarcie tych kierunków) i - na poziomie studiów II stopnia - bezpieczeństwo narodowe. Do tego uruchomionych ma być kilkanaście nowych specjalności, to m.in. dziennikarstwo, zarządzanie zasobami ludzkimi czy turystyka zdrowotna.

Akademia Marynarki Wojennej stawia na bezpieczeństwo morskie

Bezpieczeństwo morskie państwa to z kolei nowość gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej. To studia I stopnia - będą się odbywały w czterech specjalnościach: siły morskie współczesnego państwa, bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwo w gospodarce morskiej i bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce.
Nowości wprowadzą też uczelnie niepubliczne.

W Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku nową specjalnością na kierunku turystyka i rekreacja będzie International meetings management. Drugą nowością na kierunku turystyka i rekreacja będzie management in the hospitality industry - wykładana również po angielsku.

Po jakich kierunkach jest największe bezrobocie
Bez pracy w województwie pomorskim pozostaje dwie piąte młodych z dyplomami ukończenia inżynierii bezpieczeństwa. To rekord,ale problem ze znalezieniem etatu mają jednak też absolwenci bardziej tradycyjnych kierunków.

Bezrobocie dotyka 19,2 proc. geografów, jednego na sześciu chemików i jednego na siedmiu absolwentów prawa. Generalnie łatwiej znaleźć pracę po państwowej uczelni, ale pewnego zatrudnienia nie mają nawet absolwenci mechaniki i budowy maszyn (9-proc. bezrobocie). To wnioski, jakie płyną z raportu Urzędu Statystycznego w Gdańsku „Bezrobotni absolwenci szkół wyższych w województwie pomorskim”.

Najbardziej poszukiwani na rynku pracy są absolwenci kierunków technicznych
- Największy deficyt na rynku pracy jest, jeżeli chodzi o absolwentów kierunków technicznych na politechnikach, szczególnie na takich kierunkach jak informatyka, mechanika, studia inżynierskie. Brakuje też dyplomowanych specjalistów z branży medycznej
- nie tylko lekarzy, ale również fizykoterapeutów, protetyków czy całej sfery dotyczącej opieki - przyznaje Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service S.A.

Ile zarabiają absolwenci pomorskich uczelni?

Serwis wynagrodzenia.pl opublikował niedawno wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za 2014 rok. Z zestawienia możemy się dowiedzieć absolwenci których polskich uczelni, zarabiają najwięcej.

Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Mediana zarobków wśród absolwentów tej uczelni wynosi 8 700 brutto zł. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Gdańska z medianą 7 700. Trzecie miejsce należy do Politechniki Wrocławskiej (6500 zł brutto).

 

Sprawdź, ile średnio zarabiają absolwenci pomorskich uczelni - klikjnij w zdjęcia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie