Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po grzbiecie rekina do srebra

Jacek Sieński
Piotr Myszka - wicemistrz świata w klasie RS:X
Piotr Myszka - wicemistrz świata w klasie RS:X T. Bołt
Piotr Myszka, reprezentant Polski w olimpijskiej klasie windsurfingowej RS:X, powrócił niedawno z mistrzostw świata, które były rozgrywane w Perth w Australii, ze srebrnym medalem. Czwarte miejsce zajął tam Przemysław Miarczyński, ale to on będzie startować w przyszłorocznych regatach olimpijskich. W odróżnieniu od innych klas olimpijskich, w RS:X mamy wyjątkowo aż dwóch zawodników ze ścisłej czołówki światowej.

- Na wyeliminowaniu mnie z udziału w regatach olimpijskich zaważyła jedna impreza, jaką były wyścigi o Puchar Świata w Weymouth, podczas których straciłem punkty i nie dało się już tego odrobić - mówi Myszka. - Jest mi żal, że nie pojadę do Londynu. Zwłaszcza iż wyniki, jakie uzyskiwałem w tym roku, świadczą o osiągniętym szczycie formy i o dużych możliwościach w walce o medalowe miejsca. W klasie RS:X zdobyłem Puchar Świata we Francji, mistrzostwo Europy w Bułgarii i mistrzostwo Polski w Gdańsku. W ubiegłym roku wygrałem regaty o mistrzostwo świata w Danii. W Perth żeglowałem równo. Ale o tym, że nie zdobyłem złota zadecydował wyścig medalowy, w którym popełniłem błąd na starcie. Mogę też mówić o braku szczęścia. Jednakże cieszę się ze srebrnego medalu, choć pozostał niedosyt.


Myszka najbardziej zapamięta pierwszy wyścig mistrzostw w Perth. W trakcie okrążania głównego znaku trasy zauważył rekina młota o długości około półtora metra, przecinającego w poprzek jego kurs. Było za późno na reakcję. Z całym impetem uderzył w niego statecznikiem, wystającym pod deską. Wstrząs był tak duży, że wpadł do wody. Zdołał jednak szybko wejść na deską i podnieść żagiel. Ba, później jeszcze wygrał ten wyścig.


Myszka urodził się w 1981 roku w Mrągowie. Rozpoczął żeglować, gdy miał 5 lat. Do słynnej mazurskiej szkółki żeglarskiej Bazy Mrągowo zapisał go ojciec, który sam żeglował. Początkowo pływał na łodziach żaglowych jednoosobowej klasy przygotowawczej Optymist. Kiedy osiągnął wiek 14 lat i wzrost nie pozwalał mu na żeglowanie tymi małymi łódkami, przesiadł się na deskę z żaglem popularnej klasy Aloha.


- W 1997 roku zdobyłem tytuł mistrza świata młodzików w klasie Aloha - przypomina Myszka. - Kolejnym moim krokiem w karierze sportowej były studia licencjackie w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, uczelni wiodącej w kraju, gdy chodzi o specjalizację żeglarską. Przyjazd do Gdańska, w którym mieszkam do dziś, wiązał się ze zmianą barw klubowych. Od rozpoczęcia studiów jestem zawodnikiem Akademickiego Związku Sportowego AWFiS w Gdańsku.


Dotychczasowy dorobek sportowy Myszki jest imponujący. W roku 2000, w klasie Mistral One Design, zajął 2 miejsce na mistrzostwach Polski seniorów, a roku 2002 - 1 miejsce na młodzieżowych mistrzostwach Polski. Był na 1 miejscu z rankingu Pucharu Polski w 2001 roku. Zwyciężył w akademickich mistrzostwach świa-ta 2004 w Izmirze. Wielokrotnie zajmował czołowe lokaty w klasach olimpijskich, podczas imprez międzynarodowych i krajowych. W latach 2006 i 2010 w rankingach Pucharu Świata zajmował drugą pozycję. We wrześniu 2010 roku, jako pierwszy polski żeglarz, został mistrzem świata w klasie RS:X.


Za osiągnięcia sportowe Myszka został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Jest też laureatem prestiżowej Nagrody im. Leonida Teligi za 2010 rok, przyznawanej przez miesięcznik "Żagle".


- Zaraz po Nowym Roku, w styczniu, rozpocznę przygotowania do sezonu 2012 - powiedział Myszka. - Najpierw będą to zajęcia kondycyjne w siłowni, jazda na rowerze i na nartach biegówkach. W lutym wybieram się na mistrzostwa Europy na Maderze, a w marcu - na mistrzostwa świata w Kadyksie. Będę równie uczestniczyć w zawodach krajowych.




Zdaniem Myszki, windsurfing stał się już w Polsce sportem popularnym. Wiele osób uprawia go rekreacyjnie. Zapewne apogeum, gdy chodzi o pływanie na desce z żaglem, miało miejsce w pierwszej połowie ubiegłej dekady. Teraz coraz modniejsze są deski ze spadochronami. Jednakże klasyczny windsurfing zaczyna powracać do łask.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki