Po drugie: Autostrada Wodna na Wiśle. Zmiany w dorzeczu Wisły

Jacek Sieński
RZWG Gdańsk / Archiwum
Projekt rozporządzenia zmieniającego warunki korzystania z wód regionu wodnego Dolnej Wisły przygotował dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zmiany te w mają charakter formalny i porządkujący.

Jak poinformował Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku, minister środowiska wniósł o zmianę rozporządzenia z uwagi na zastrzeżenia resortu środowiska. Zostało ono wydane przez dyrektora gdańskiego RZGW w 2014 roku.

Zobacz więcej na temat: Po drugie: Autostrada Wodna na Wiśle

Zastrzeżenia dotyczyły stosowania w rozporządzeniu powtórzeń z ustawy, czyli Prawa wodnego. Konieczne było też zwiększenie jego przejrzystości poprzez doprecyzowanie niektórych zapisów. Po wejściu w życie rozporządzenia sprzed dwóch lat, w ramach kontroli aktów prawa miejscowego, ustanowionych przez wojewodę i organy niezespolone administracji rządowej (należą do nich regionalne zarządy gospodarki wodnej), minister środowiska wniósł o jego poprawienie we własnym zakresie. Zastrzeżenia i uchybienia, wskazane przez ministerstwo, uwzględniono już w projekcie zmian.

W rozporządzeniu pozostawiono zapis dotyczący informacji o regionie wodnym Dolnej Wisły, bowiem w opinii gdańskiego RZGW nie ma ona określać tych granic. Chodzi tylko o przywołanie rozporządzenia określającego granice terenów dorzeczy i regionów wodnych, aby precyzyjnie określić obszar, na którym obowiązują warunki korzystania z wód.

Do rozporządzenia wprowadzono zaproponowaną przez ministra środowiska zmianę brzmienia paragrafu, w którym chodzi o użytkowników wód występujących o kolejne pozwolenia wodnoprawne. Do rozporządzenia wprowadzono zmiany dotyczące określania przepływu nienaruszalnego w cieku, na odcinku między poborem wody a jej zrzutem.

Rzeki regionu wodnego Dolnej Wisły są od dawna intensywnie eksploatowane gospodarczo, w tym, z wykorzystaniem tzw. poborów zwrotnych czyli bez uszczuplania ich zasobów wodnych.

Dotyczy to przede wszystkim elektrowni wodnych i hodowli pstrąga. W przypadku hydroelektrowni, funkcjonujących już od kilkudziesięciu lat i pracujących z zastosowaniem derywacji (z kanałem dyrewacyjnym z umieszczoną w nim turbiną wodną), wymóg zachowania przepływu nienaruszalnego wynika z obecnych przepisów, zawartych w rozporządzeniu. Przestrzeganie tych przepisów drastycznie ograniczyłaby zdolności produkcyjne elektrowni i hodowli, a niejednokrotnie wręcz uniemożliwiłaby ich dalszą działalność.

Do rozporządzenia wprowadzono zmiany dopuszczające indywidualne określanie wartości przepływu nienaruszalnego.

Jednakże warunek stanowi to, że od miejsca poboru do miejsca zrzutu wód będzie zachowany przepływ umożliwiający zachowanie życia biologicznego organizmom bytującym w cieku.

Żeby wykorzystać tą możliwość, użytkownik będzie musiał szczegółowo przeanalizować warunki hydrologiczne panujące na odcinku pobór-zrzut i wykazać, że proponowany przepływ będzie wystarczający dla utrzymania życia biologicznego.

Projekt zmiany rozporządzenia o warunków korzystania z wód został poddany konsultacjom społecznym.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
ziman
To co zrobiła w zakresie wód i żeglugi PO to działalność przeciwko Państwu; przypominam, że jak tylko Komoruski został marszałkiem Sejmu to pierwszą decyzją była likwidacja Urzędu Gosp.Morskiej, choć zdrajca był wtedy jeszcze prezesem Ligi Morskiej I Rzecznej!
Dodaj ogłoszenie