Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Zielony Laur 2014 dla gdańskiego RZGW

Jacek Sieński
Nagroda ekologiczna Zielony Laur 2014 przyznana Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Nagroda ekologiczna Zielony Laur 2014 przyznana Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gdańsku RZGW w Gdańsku
Zielony Laur, nagrodę przyznawaną od 10 lat przez kapitułę Polskiej Izby Gospodarczej "Ekorozwój", otrzymał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W tym roku laurami wyróżniono w sumie 12 firm, samorządów i instytucji oraz 2 naukowców za efektywne przedsięwzięcia ekologiczne.

Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku, poinformował, że nagrodę przyznano gdańskiemu zarządowi za przygotowanie i realizację projektu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku". Jubileuszowa X Gala Konkursu Zielony Laur 2014, podczas której zaprezentowano nagrodzone projekty, odbyła się na początku maja, tradycyjnie w Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. RZGW w Gdańsku reprezentował dr inż. Piotr Kowalski, pełnomocnik ds. realizacji projektu żuławskiego, odebrał także statuetkę nagrody. Konkurs o nagrodę Zielonego Lauru promuje ekorozwój poprzez nagradzanie najlepszych inwestycji i działań przyczyniających się zarówno do poprawy warunków życia, jak i stanu środowiska naturalnego. Patronują mu prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz przewodniczący Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Realizacja inwestycji objętych projektem "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - RZGW w Gdańsku" ma doprowadzić do odbudowy i modernizacji systemu ochrony przeciwpowodziowej obszaru żuławskiego. System ten tworzą budowle i urządzenia wodne, takie jak wały przeciwpowodziowe, ostrogi i kierownice na dolnym odcinku Wisły, śluzy i jazy, wrota przeciwpowodziowe i przeciwsztormowe, mosty, stacje pomp, zbiorniki retencyjne czy kanały. Gdy chodzi o czynną ochronę przeciwpowodziowa, najważniejsze są zimowe akcje łamania lodów na Wiśle, przeprowadzane przez lodołamacze.

Łączna powierzchnia obszaru żuławskiego wynosi 2150 km kw., z czego 454 km kw. zajmują tereny depresyjne, położone poniżej poziomu morza. Zamieszkuje go około 250 tys. osób. Ze względu na specyficzne uwarunkowania przyrodniczo-techniczne zagrożenie powodziowe na Żuławach należy do najwyższych w naszym kraju. Obok zabezpieczenia przeciwpowodziowego jednym z celów projektu jest zabezpieczenie przed degradacją żuławskiego środowiska przyrodniczego.
Inwestycje ujęte w projekcie są współfinansowane z Funduszu Spójności Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekty kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław, w tym realizowany przez RZGW w Gdańsku, mają być sfinalizowane w etapach do roku 2030. Obejmują one około 250 zadań, wykonywanych przez różnych beneficjentów, o wartości w sumie 1,6 mld złotych. Będą one dofinansowane z funduszy unijnych kwotą 550,2 mln zł.

PIG "Ekorozwój" w Warszawie jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą przedsiębiorstwa, samorządy, fundacje i stowarzyszenia społeczne działające na terenie całego kraju na rzecz upowszechniania polskich rozwiązań proekologicznych. Utworzono ją w 1997 roku. Izba reprezentuje interesy gospodarcze swoich członków w aspekcie ekologicznym wobec organów administracji państwowej oraz organizacji krajowych i zagranicznych. Spełnia funkcje usługowe, informacyjne i doradcze na potrzeby swoich członków oraz kształtuje i upowszechnia zasady etyki zawodowej w działalności gospodarczej w kontekście ekorozwoju.

RZGW w Gdańsku, będący laureatem konkursu Zielony Laur 2014, jest organem administracji rządowej, podległym prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zarządza wodami, tak aby ochronić je przed zanieczyszczaniem, zapewnić mieszkańcom wodę pitną, zabezpieczyć obszary nadwodne przed powodziami i suszami.
Umożliwia korzystanie z wód zakładom przemysłowym, żegludze i energetyce wodnej oraz administruje rzekami i kanałami w imieniu Skarbu Państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki