Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Wisła to nie tylko rzeka

Jacek Sieński
Wisła nie bez powodu nazwana jest królową polskich rzek. Przez wieki była ona główną arterią transportową Polski. Nad brzegami Wisły leży 35 małych i dużych miast, które zawdzięczają jej powstanie, rozwój i bogactwo. Wśród nich są Kraków i Warszawa, dawna i obecna stolica Polski.

Rzeka, nierozerwalnie związana z dziejami i tradycjami naszego narodu, stała się nośnym symbolem. Stąd nazwy nawiązujące do Wisły chętnie i najczęściej nadaje się stowarzyszeniom oraz klubom sportowym. Najbardziej znane kluby sportowe to te, które posiadają sekcje piłkarskie. Są to: Wisła Kraków SA, grająca w ekstraklasie, ale i kontynuujące także od 1906 roku tradycje tego klubu Towarzystwo Sportowe "Wisła Kraków" oraz Wisła Płock SA i Klub Sportowy "Wisła Tczew".

Nazwę królowej polskich rzek noszą też stowarzyszenia i kluby sportowe w różnych miastach oraz miejscowościach. Należą do nich Klub Sportowy "Wisła - Start" w Wiśle, Towarzystwo Sportowe "Wisła Zakopane", Szkolny Klub Sportowy "Wisła Sandomierz", Stowarzyszenie Piłki Ręcznej "Wisła Sandomierz", Sandomierski Klub Sportowy "Wisła Sandomierz", Miejsko-Gminny Klub Sportowy "Wisła Annopol", Klub Sportowy "Wisła Puławy", Stowarzyszenie Sportu Młodzieżowego "Wisła Płock", Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Wisła Płock", Tenisowy Klub Sportowy "Start - Wisła Toruń", Klub Sportowy "Wisła Osiek nad Wisłą", klub piłkarski Wisła Drewnica (nad Szkarpawą, dawnym ramieniem Wisły) i Gdańskie Stowarzyszenie Piłki Nożnej "Wisła Gdańsk". Kluby z Wisłą w nazwie tworzy też Polonia. W Stanach Zjednoczonych utworzono w 1952 roku - Klub Sportowy "Vistula" w Garfield.

Nazwę Wisła nosi kilkanaście przedsiębiorstw. Zakład Przemysłu Cukierniczego "Wisła" w Grudziądzu produkuje słodycze, w tym cukierki czekoladowe wisełka. Producentem kruszyw budowlanych jest Kopalnia Surowców Skalnych "Wisła SA" w Wiśle. W roku 1967 Gdańską Stocznię Rzeczną przemianowano na Stocznię Wisła w Gdańsku Górkach Zachodnich. Obecnie funkcjonuje ona jako spółka. Od 1967 roku do roku 1991 działała również Stocznia Wisła w Tczewie. Następnie zarejestrowano ją pod nową nazwą: Stocznia Tczew sp. z o.o., a w 2011 roku - zlikwidowano. W okrętownictwie przewija się jeszcze nazwa Wisła, gdy chodzi o imię okrętu. W 1965 roku w Stoczni Północnej w Gdańsku (obecnie stocznia Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku) zbudowano okręt desantowy projektu 770 D ORP Wisła.
Do znaczących firm, z łacińską nawą Wisły, zalicza się Vistula Group SA w Krakowie. Niegdyś były to Krakowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego, przemianowane w 1967 roku na Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Vistula". Do pomniejszych firm "wiślanych" należą: "Wisła" Spółdzielnia Usług Przewozowych w Krakowie, Przedsiębiorstwo "Wisła Armatura" s.c. w Bytomiu, Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych "Wisła" w Bielsku-Białej, Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów "Eko - Wisła" w Świeciu czy Bydgoska Hurtownia Narzędzi "Visła". W likwidacji znajduje się Spółdzielnia Inwalidów "Wisła" w Krakowie.

Wyjątkowym produktem noszącym nazwę Wisła był pierwszy wytwarzany w Polsce seryjnie telewizor. Montowały go w latach 1955-1957 Warszawskie Zakłady Telewizyjne, na licencji radzieckiej i z dostarczanych częściowo przez licencjodawcę elementów. Wisła odbierała tylko jeden kanał, a włączano ją przez podniesienie górnej pokrywy. Kineskop (ekran) miał miniaturowe, jak na dzisiejsze standardy, wymiary - 18 x 24 cm (12 cali). Telewizor był wyrobem luksusowym, bo kosztował 4 tys. zł, przy przeciętnych zarobkach 700-1500 zł.

Do nazwy największej naszej rzeki nie stroni też branża turystyczna. Przykładami są: Warszawskie Ośrodki Wypoczynku "Wisła", Hotel i Restauracja Vistula w Świeciu nad Wisłą i Sanatorium Uzdrowiskowe "Wisła - Margot" Iwonicz-Zdrój.
Wisła stanowi także symbol ojczyzny dla Polaków zamieszkałych za granicą. W Stanach Zjednoczonych nadaje Polskie Radio Internetowe "Wisła" w Seattle.

Na Ukrainie działa Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Przyjaźni Ukraińsko-Polskiej "Wisła" w Jałcie, w Macedonii - Towarzystwo Współpracy i Przyjaźni Macedońsko-Polskiej "Wisła" w Skopje i Bitoli, w Chorwacji - Polskie Towarzystwo Kulturalne "Wisła" w Osijeku czy w Szwecji - Polski Związek Kulturalno-Oświatowy "Wisła" w Olofstrom. Znakiem symbolizującym bieg rzeki z zaznaczonym Krakowem jest rodło, od 1933 roku godło Związku Polaków w Niemczech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki