Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Wisła na Festiwalu...

  Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Wisła na Festiwalu Loary w Orleans we Francji

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Tradycyjne łodzie i statki rzeczne uczestniczące w Festiwalu Loary w Orleans

  Tradycyjne łodzie i statki rzeczne uczestniczące w Festiwalu Loary w Orleans ©www.festivaldeloire.com

  Gościem honorowym przyszłorocznego Festiwalu Loary w Orleans we Francji (Orléans Festival de Loire) będzie Wisła. Taką decyzję podjęła Rada Miasta Orleans, główny organizator imprezy, która odbywa się od 2003 roku co dwa lata we wrześniu i trwa pięć dni. Królową naszych rzek mają reprezentować miasta i środowiska nadwiślańskie, krakowski "Flis Królewski na Wiśle" oraz Fundacja Rok Rzeki Wisły 2017.
  Tradycyjne łodzie i statki rzeczne uczestniczące w Festiwalu Loary w Orleans

  Tradycyjne łodzie i statki rzeczne uczestniczące w Festiwalu Loary w Orleans ©www.festivaldeloire.com

  - Udział Wisły na festiwalu w Orleans w nadchodzącym roku, w charakterze gościa specjalnego, jest nie tylko uhonorowaniem naszej największej rzeki, ale i wyjątkową okazją do jej promowania w Europie - podkreśla Robert Jankowski, prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły 2017.

  - Organizatorzy festiwalu wystosowali zaproszenia do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałków województw oraz miast i miejscowości nadwiślańskich, a szczególnie - Krakowa, Ulanowa, Solca i Warszawy.
  Nasza fundacja koordynuje przygotowania do uczestniczenia w festiwalu reprezentacji Wisły. Chcielibyśmy, aby wzięło w nim udział przynajmniej 10 pływających drewnianych replik tradycyjnych statków i łodzi wiślanych, które zwykle uczestniczą w różnych imprezach flisackich, a przede wszystkim we "Flisie Królewskim na Wiśle", przygotowywanym przez Stowarzyszenie Instytut Multimedialny w Krakowie. Są to szkuta, galary, baty czy żaglowe "pychówki". Nasi miłośnicy flisactwa i Wisły już dwa razy brali udział w orleańskim festiwalu.

  Do nawiązania kontaktów naszych i francuskich flisaków przyczyniło się Stowarzyszenie Loara - Wisła (Association Loire - Vistula), działające od roku 1981.

  Jego założycielem był Zbigniew Gąsowski, osiadły we Francji znany hydrolog i zarazem znawca dawnego flisactwa. Początkowo stowarzyszenie skupiało się na niesieniu pomocy humanitarnej rodakom w kraju ogarniętym stanem wojennym.
  Dzisiaj zajmuje się ono polsko-francuską współpracą naukową w dziedzinie hydrologii (w tym ochroną przeciwpowodziową) i kultury oraz wspieraniem kultywowania tradycji flisactwa na Wiśle i Loarze. Stowarzyszenie przyczyniło się też do podpisania w 1992 roku umowy o współdziałaniu Orleans i Krakowa obejmującym edukację, naukę, kulturę, ochronę środowiska i zabytków oraz sport i rekreację.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo