Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Rada wspierająca Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej

Jacek Sieński
Wody Pętli Żuławskiej są dużą atrakcją turystyczną, ale mogą też służyć jako szlaki transportowe
Wody Pętli Żuławskiej są dużą atrakcją turystyczną, ale mogą też służyć jako szlaki transportowe Jacek Sieński
Udostępnij:
Powołano 30 członków Rady Regionu Wodnego Dolnej Wisły czwartej kadencji, na lata 2016-2020. Jej inauguracyjne posiedzenie odbyło się w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Przewodniczącym rady wybrano Zbigniewa Ptaka, starostę nowodworskiego.

Powołania wręczyła członkom rady Iwona Koza, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Uczestnicy posiedzenia wybrali prezydium rady, w skład którego weszli, obok starosty Ptaka, Alina Szpanowska-Karaś, zastępca przewodniczącego, ze starostwa słupskiego, i Bogusław Luterek, sekretarz, ze Starostwa Powiatowego w Malborku.

Podczas pierwszego posiedzenia rady Stanisław Otremba, dyrektor RZGW w Gdańsku, poinformował o najważniejszych zadaniach i zakresie działalności zarządu regionalnego. Natomiast Andrzej Ryński, zastępca dyrektora ds. technicznych i inwestycji gdańskiego RZGW, przedstawił zrealizowane w ostatnich latach inwestycje wodne, w tym ujęte w I etapie Programu Żuławskiego 2030, dotyczącego kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego, oraz prace hydrotechniczne przewidziane do wykonania w najbliższych latach. Z kolei Henryk Jatczak, zastępca dyrektora ds. zarządzania zasobami wodnymi RZGW w Gdańsku, omówił dokumenty planistyczne, które przygotowuje regionalny zarząd.

Przewodniczący Ptak od lat 90. ubiegłego wieku, jeszcze jako pracownik Biura Rozwoju Dróg Wodnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku, zajmował się promowaniem działań na rzecz rewitalizacji i turystycznego zagospodarowania szlaków wodnych na Żuławach oraz na Zalewie Wiślanym. Doprowadził do realizacji programu budowy i modernizacji infrastruktury żeglarskiej, zwanej Pętlą Żuławską, obejmującej odcinek dolnej Wisły od Białej Góry do Kiezmarka i Przekopu Wisły, Szkarpawę i Nogat.

- W najbliższym czasie razem z prezydium rady spotkamy się z przedstawicielami dyrekcji RZGW, aby ustalić, jakie jej projekty mamy opiniować - powiedział przewodniczący Ptak. - Zapewne najistotniejsze jest kontynuowanie realizacji zadań Programu Żuławskiego i ochrona obszaru delty Wisły przed zalaniem. Ze swojej strony będę inicjować działania umożliwiające rozwój turystyki wodnej i transportu śródlądowego, z wykorzystaniem Wisły oraz rzek żuławskich. Pilnym zadaniem będzie usunięcie wąskich gardeł na szlakach wodnych, chodzi tu między innymi o udrożnienie zarośniętych roślinnością wodną i udostępnienie żeglarzom takich rzek żuławskich jak Szkarpawa, Wisła Królewiecka, a także - zapomniana Tuga, która niegdyś była ruchliwą drogą wodną.

Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy gdańskiego RZGW, przekazał, że członków rady powołuje prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Podstawą prawną ich powołania jest ustawa z 2001 roku Prawo wodne. Rada stanowi organ opiniodawczo-doradczy dyrektora RZGW. Do udziału w niej zaproszono przedstawicieli samorządu terytorialnego, organizacji społecznych, gospodarczych i ekologicznych oraz specjalistów zajmujących się problemami związanymi z zarządzaniem gospodarką wodną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie