Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Nowoczesny system pozwoli na zapobieganie powodziom

Jacek Sieński
Archiwum
Udostępnij:
Ostatnie testy i odbiór wykonawczy czwartego, przedostatniego etapu budowy Informatycznego Systemu Osłony Kraju (ISOK) przed nadzwyczajnymi zagrożeniami przeprowadził Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wykonawca systemu, którym jest firma Qumak, pod koniec ubiegłego roku zakończyła prace nad jego wersją pilotażową. ISOK obejmie przede wszystkim Wisłę i Odrę, ale także - rzeki oraz kanały leżące w ich i w innych dorzeczach.

Iwona Koza, prezes KZGW, wyraziła zadowolenie z tego, że wykonawca dochował założonego terminu uruchomienia ISOK. Choć uzyskał on efektywne wsparcie pracowników KZGW, regionalnych zarządów gospodarki wodnej i przedstawicieli konsorcjantów projektu, którego zakończenie powinno nastąpić w tym roku. Projekt, wspomagający zarządzanie działaniami zapobiegającym powodziom.

Projekt ISOK, mający zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe w krajach europejskich, związany jest z realizacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 2007 roku w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim. Ten europejski akt prawny, nazwany Dyrektywą Powodziową, nakłada na państwa unijne obowiązek przygotowania dokumentów planistycznych, obejmujących zarządzanie ryzykiem powodziowym i zagwarantowanie dostępu do nich społeczeństwu.

Dotychczasowe działania mające zapobiegać katastrofalnym rozlewom Wisły i innych rzek, polegające na budowie wałów i coraz droższych systemów oraz budowli wodnych, zabezpieczających przed powodziami, nie przynoszą efektów. Natomiast budowa kolejnych zabezpieczeń, w tym wałów przeciwpowodziowych, tylko zwiększa ryzyko strat.

Zwłaszcza że intensywnie zagospodarowuje się obszary chronione tymi zabezpieczeniami, a ich ewentualne awarie sprawiają, że chronione obszary są zalewane, co powoduje ogromne straty materialne i ekologiczne.

Dlatego też ważny problem stanowi wskazanie obszarów najbardziej zagrożonych powodziami. Pozwoli to w miarę potrzeb na podjęcie świadomych decyzji odnośnie lokalizacji inwestycji nadrzecznych.

Obecnie problemem jest to, że istniejące w naszym kraju systemy informatyczne, wykorzystywane do osłony ludności i gospodarki, są rozproszone i niejednolite, a do tego - oparte na różnych rozwiązaniach technicznych i posługujące się różnymi bazami danych. W rezultacie nie gwarantują one skutecznego powiadamiania i ostrzegania ludności oraz instytucji przed zagrożeniami. Brakuje więc rozwiązania systemowego, niezbędnego, żeby zapewnić sprawne funkcjonowanie w Polsce zarządzania kryzysowego.

Finalny element ostrzegawczego systemu informatycznego ISOK powstaje od 2010 roku. Jego realizacją zajęło się konsorcjum złożone z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Warszawie, Instytutu Łączności w Warszawie, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i KZGW, od 2012 roku będącego liderem projektu.

- ISOK stanowi rozwiązanie informatyczne, które będzie udostępniało w bardzo szerokim zakresie potrzebne wiadomości nie tylko urzędom i podmiotom gospodarczym, ale również każdemu obywatelowi Polski, niezależnie od tego, gdzie będzie korzystał z systemu. Zatem uzyskamy możliwość sprawdzenia podstawowych danych o zagrożeniach powodziowych albo zjawiskach atmosferycznych. ISOK ułatwi planowanie w gospodarce wodnej i podniesie poziom bezpieczeństwa, na co wpłynie bezpośredni dostęp do informacji o zagrożeniach - dodaje Klara Ramm-Szatkiewicz, odpowiedzialna za projekt ISOK w KZGW.

ISOK jest narzędziem zawierającym największy zasób wiedzy i informacji dotyczących gospodarki wodnej. Jego realizacja pozwoliła na przygotowanie elementów systemowych, umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa i zarządzanie ryzykiem. Są to m.in.: raport z identyfikacji krajowych systemów informacyjnych, wstępna ocena ryzyka powodziowego, baza danych obiektów topograficznych (BDOT) i ortofotomapa cyfrowa, numeryczny model terenu (NMT) i numeryczny model pokrycia terenu (NMPT) oraz mapy zagrożeń meteorologicznych i innych. Elementy te scala i zapewnia ich wizualizację opracowywany właśnie IOSK.

Kliknij i sprawdź szczegóły akcji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzysztof
Tytuł notatki pasuje do jej treści "jak pięść do nosa" (może został wylosowany w loterii głupich/bezsensownych tytułów?????????
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie