Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Jest już zauważalna poprawa stanu wód

Jacek Sieński
Dla połowy ankietowanych stan wód w rejonie zamieszkiwanej przez nich okolicy wyraźnie się poprawił
Dla połowy ankietowanych stan wód w rejonie zamieszkiwanej przez nich okolicy wyraźnie się poprawił Archiwum DB
Większość Polaków uważa, że stan naszych wód uległ poprawie. Wynika to z badania zleconego przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Przeprowadzono je w ramach i w trakcie konsultacji społecznych aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami (aPGW). Badania wykonała firma IMAS International, posługując się panelem CAWI - Computer - Assisted Web Interview, czyli wspomaganym komputerowo wywiadem przy wykorzystaniu internetu.

Według 51 proc. pytanych, w ostatnich sześciu latach stan wód w rejonie zamieszkiwanej przez nich okolicy wyraźnie się poprawił. Jedynie co ósmy badany twierdził, że nastąpiło jego pogorszenie. Ankietowani wskazują na dwie główne przyczyny poprawy stanu wód. Są to wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców (65 proc.) i budowa oczyszczalni ścieków (63 proc.).

Witold Sumisławski, prezes KZGW, nie ukrywa zadowolenia z tego, iż dokonano znacznego postępu w przeciwdziałaniu zanieczyszczaniu wód. Ćwierć wieku temu nasz kraj wystartował z pozycji państwa mającego do czynienia z katastrofą ekologiczną, gdy chodzi o ich zanieczyszczenie. Do dziś udało się radykalnie zmienić sytuację. Ułożono ponad 60 tys. km sieci kanalizacyjnej, co stanowi półtora długości równika. Zbudowano też 370 nowych oczyszczalni ścieków i zmodernizowano ponad 1000 przestarzałych oraz wyeksploatowanych.

Sprawiedliwa ocena tego, co się w Polsce udaje, jest bardzo ważna, bo daje impuls do dalszych działań.

Na pytanie o to, jakie działania w gospodarce wodami powinno się podejmować, najwięcej, bowiem 70 proc. ankietowanych, wskazywało na poprawę czystości wód. Na drugim miejscu znalazły się działania mające zapobiegać powodziom.

Z badania wynika, że Polacy znają problematykę związaną z gospodarką wodną, choć ich wiedza jest jeszcze niepełna. Duża część ankietowanych nie potrafiła np. wyczerpująco zdefiniować pojęcia "gospodarowanie wodami". Równocześnie jednak tylko 4 proc. badanych w ogóle nie wie, co kryje się za tym pojęciem. W badaniu uczestniczyło 1318 respondentów.

Badanie było elementem trwających wciąż półrocznych konsultacji społecznych aPGW dotyczących dorzeczy - przede wszystkim Wisły i Odry. Konsultacje zakończą się 22 czerwca. Są one podstawową formą rzeczywistego udziału społeczeństwa w planowaniu gospodarowania wodami. Mają one na celu zebranie informacji albo opinii na temat udostępnionych dokumentów, do jakich należą projekty aPGW i prognozy oddziaływania na środowisko sporządzone dla tych projektów.

Uczestnicy konsultacji nie mogą brać bezpośredniego udziału w podejmowaniu decyzji. Ale zebrane uwagi i opinie powinny być przeanalizowane, a społeczeństwo poinformowane o ich uwzględnieniu czy też o ewentualnym odrzuceniu w procesie decyzyjnym wraz z odpowiednią argumentacją.

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki