Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Austostrada wodna na Wiśle. Zakończono I etap Programu Żuławskiego, będzie II etap

Jacek Sieński
Żuławy będą w końcu zabezpieczone przed powodzią
Żuławy będą w końcu zabezpieczone przed powodzią Karolina Misztal
Konferencja podsumowująca realizację I etapu programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - do roku 2030 (projekty 2007-2015)”, zwanego Programem Żuławskim - 2030, odbyła się we wtorek w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. W ramach tego programu połączono działania projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - etap I”, realizowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Beneficjentem, koordynatorem i instytucją zarządzającą projektem „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” - etap I, odpowiedzialną za wykonywanie ujętych w nim zadań, był RZGW w Gdańsku. Kosztował on łącznie 86 mln zł. Do etapu I projektu należały zadania przebudowa ujścia Przekopu Wisły, odbudowa 11 ostróg na Wiśle oraz przebudowa koryt rzek Motława (na długości 19 km), Wąska (na długości 14 km) i Dzierzgoń (na długości 21 km). Na obszarze przyległym do dolnej Wisły wprowadzono też System Monitoringu Ryzyka Powodziowego, wspomagający RZGW w Gdańsku w zarządzaniu ryzykiem powodziowym na Żuławach. Realizacja tych zadań trwała 8 lat.

Czytaj więcej:Po drugie: Austostrada wodna na Wiśle

Podczas konferencji rezultaty realizacji zadań I etapu Programu Żuławskiego zaprezentowali przedstawiciele jego sześciu beneficjentów oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wdrażającej go instytucji.

Halina Czarnecka, dyrektor RZGW w Gdańsku (jeszcze wtedy pełniła tę funkcję), poinformowała, że w II etapie Programu Żuławskiego - 2030, który ma być realizowany do roku 2020, ujęte zostaną inwestycje kosztujące razem około 800 mln zł.

Będzie to m.in. odbudowa 70 ostróg na dolnej Wiśle i zbudowanie wrót przeciwpowodziowych na Tudze, mających kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Nowego Dworu Gdańskiego.

Trwają również starania o pozyskanie środków na sfinansowanie budowy czterech lodołamaczy wiślanych, odmładzających flotyllę takich statków, operujących od Przekopu Wisły do stopnia wodnego na Wiśle, we Włocławku. Dotychczasowe efekty programu trzeba uznać za przełomowe, gdy chodzi o zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław. Choć nigdy do końca nie można przewidzieć zagrożeń, jakie stwarzają trudne do przewidzenia zjawiska żywiołowe, a takimi są zmienne warunki pogodowe, mogące powodować gwałtowne wezbrania rzek.

Oprócz RZGW w Gdańsku, zadania inwestycyjne objęte II etapem programu realizowałyby podobnie, jak w jego I etapie, zarządy melioracji i urządzeń wodnych w Gdańsku oraz Elblągu, a także - władze Gdańska, Elbląga i powiatu gdańskiego.

Jak potwierdził Mariusz Gajda, wiceminister środowiska, prace hydrotechniczne, mające zabezpieczyć przed powodziami obszar Żuław, będą kontynuowane w II etapie Programu Żuławskiego. Fundusze na to znajdą się w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

Ochrona przeciwpowodziowa obszaru żuławskiego jest istotna dla bezpieczeństwa jego mieszkańców i rozwoju gospodarczego. Obszar ujęty w Programie Żuławskim ma łącznie powierzchnię 2150 km kw. i zamieszkuje go około 120 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki