Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po 100 latach koniec produkcji czekolady w Gdańsku. Bałtyk przeniesie linie do Włocławka

Jacek Klein
Jacek Klein
Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk w ciągu około 2 lat zakończą produkcję w zakładzie w Oliwie. Możliwe, że na 100-lecie produkcji czekolady w Gdańsku pozostanie tylko siedziba główna i pion administracyjny.

Za około dwa lata w gdańskiej Oliwie po 100 latach przestaną być produkowane wyroby czekoladowe. Zarząd Zakładów Przemysłu Cukierniczego "Bałtyk" podjął decyzje, która musiała zapaść wcześniej czy później. Produkcja w środku rozwijającej się dzielnicy mieszkalnej staje się niemożliwa i zostanie zakończona.

- Zdecydowaliśmy się na przeniesienie części produkcyjnej naszej firmy z kilku istotnych powodów. Nasza obecna lokalizacja zakładu w Oliwie nie daje nam możliwości dalszego rozwoju produkcji, który jest konieczny i wymagany przez naszych klientów i odbiorców. Zawsze chcieliśmy i chcemy dostarczać produkty najwyższej jakości, a żeby to było możliwe konieczne jest stałe udoskonalanie parku maszyn, a także infrastruktury która nas otacza. W naszym zakładzie w Oliwie te możliwości się stopniowo kończą, stąd trudna decyzja o przeprowadzce - informuje zarząd ZPC Bałtyk.

Bałtyk przenosi produkcję czekolady

Otoczenie firmy w ostatnich latach też uległo dużym zmianom. Jeszcze 15 lat temu była jednym z zakładów produkcyjnych w tej okolicy. Działało tu wiele mniejszych zakładów oraz m.in. Polifarb. Obecnie Bałtyk jest ostatnim, otoczonym przez osiedla mieszkaniowe, zakładem.

- Produkcja naszej skali wymaga codziennych transportów surowcowych i transportów gotowego wyrobu, pracy przez całą dobę z uwagi na naszą technologię co staje się uciążliwe dla naszego sąsiedztwa, czego mamy świadomość wyjaśnia firma.

Proces relokacji będzie odbywał się stopniowo i potrwa około 2 lat. Całe obecne portfolio produktów zostanie utrzymane.

Wyprowadzka produkcji nie oznacza, że Bałtyk znika z Gdańska.

- Tu są nasze korzenie, tu pozostaje nasza siedziba i część administracyjna oraz oczywiście sklep firmowy- dodają przedstawiciele firmy.

Nastąpi jednak koniec pewnej epoki. Oliwa i Przymorze przez dziesięciolecia spowite były zapachem palonego ziarna kakaowego. Produkcja czekolady zaczęła się tu w 1923 roku. otwarcie nowej fabryki czekolady w Gdańsku: The Anglo-Asiatic Company Ltd., zwaną od roku 1930 Anglas. Wyroby firmy Anglas produkowano we własnych zakładach przy Zimmerstraße 8 (dziś ulica Droszyńskiego – obecna siedziba Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”) w Oliwie. W niewysokich, parterowych budynkach powstawały wyroby czekoladowe: czekolady deserowe, mleczne, gorzkie i orzechowe, pakowano tu również do eleganckich, blaszanych pudełek herbatę eksportowaną następnie w świat, m.in. do Polski (pudełka opatrywano polskimi napisami) oraz kakao dla dzieci. W bardzo krótkim czasie firma stała się największą fabryką czekolady w Gdańsku, osiągała ogromne zyski, a jej sława sięgała daleko poza granice Wolnego Miasta.

Koniec produkcji czekolady w Gdańsku

Po wojnie z Anglasa stworzono ZPC Bałtyk. Z czasem dołączono do firmy dwa zakłady we Wrzeszczu. Obecnie w tym miejscu znajdują się Galeria Bałtycka i sklep Lidl. Czwarty zakład Bałtyku działał w Gdyni-Chyloni.

W latach 90 firma została sprzedana fińskiemu koncernowi Fazer, który ostatecznie po latach zdecydował się sprzedać zakład włocławskiej Bomilli. W 2016 roku wszystkie zakłady we Włocławku i Gdańsku zaczęły działać pod nazwą ZPC Bałtyk z centralą w Gdańsku.

Po 100 latach koniec produkcji czekolady w Gdańsku. Bałtyk p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki