W Polsce każdego dnia przybywa między 300 a 500 nowych pacjentów z potwierdzonym koronawirusem, jednak pojawiają się też optymistyczne dane. Nie odnotowujemy już znaczącego wzrostu zgonów na COVID-19, a wręcz liczba ta stopniowo spada. Dodatkowo niektóre częściowe raporty Ministerstwa Zdrowia informują o dwucyfrowej liczbie nowych zakażeń, co nie zdarzało się wcześniej. Zwiększa się też liczba chorych, którym udało się pokonać infekcję.
- Liczba osób, które wyzdrowiały przekroczyła już 5,1 tys. osób - poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia.
Długa lista pacjentów
Sytuacja na pewno nie jest opanowana i w każdej chwili może dojść do rozpoznania kolejnego, poważnego ogniska, jednak pojawiły się pierwsze przesłanki, aby zwiększyć dostępność do opieki medycznej i to nie tylko tej związanej z chorobami zakaźnymi. Jako pierwszy swój plan na powrót do nowej normalności ogłosiła dyrekcja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
- UCK to szpital wysokospecjalistyczny, dlatego mamy świadomość, że wielu pacjentów oczekuje na powrót do normalnego trybu funkcjonowania naszej placówki - podkreśla dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK. - Często jesteśmy jednym szpitalem w regionie, z usług którego mogą skorzystać ze względu na specyfikę choroby. Przyjęcia planowe w UCK wznowimy od przyszłego tygodnia na zasadach zapewniających bezpieczeństwo naszym pacjentom i personelowi.
To jeszcze nie powrót do normalności
Otwarcie szpitala dla pacjentów nie oznacza bliskiego powrotu do normalności. Na początku gdański ośrodek zamierza wprowadzić bezprecedensową organizację pracy, która ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i uchronić personel medyczny.
Przed przyjęciem, każdy pacjent będzie musiał poddać się testom na koronawirusa.
Dopiero po otrzymaniu negatywnego wyniku będzie możliwe dalsze przekierowanie na badania czy leczenie.
- Początkowo planujemy przyjmować jedną osobę dziennie do konkretnej kliniki. By zminimalizować kontakt pomiędzy przychodzącymi pacjentami, Punkt Przyjęć Planowych rejestrować będzie chorych w trzech godzinach: 6.30, 12.30 i 18.00. Każdemu z nich wykonamy test w kierunku koronawirusa, na wynik którego chory czekać będzie w izolacji, w jednoosobowej sali. Po uzyskaniu ujemnego wyniku testu, pacjent będzie hospitalizowany w UCK. W pierwszej kolejności do szpitala przyjmowane będą osoby, które mają pilne wskazanie do hospitalizacji - zaznacza dr hab. Tomasz Stefaniak.
UCK jest jednym z pierwszych ośrodków zdrowia w regionie, który ogłosił plan powrotu do przyjęć planowych. Na taki krok nie zdecydowały się póki co między innymi placówki należące do Szpitali Pomorskich - w Gdyni i w Wejherowie. Z kolei szczegóły dotyczące odmrażania wizyt planowych w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie i Szpitalu im. M. Kopernika poznamy najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.
W kwietniu zostało z kolei zarekomendowane wznowienie szczepień ochronnych dla dzieci.
- Zaleca się wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia - poinformowało Polskie Towarzystwo Wakcynologii.
W przychodniach dzieci są przyjmowane z zachowaniem reżimu sanitarnego. W Trójmieście najczęściej jeden pacjent przypada na jedną godzinę wizyty, aby nie miał styczności z innymi oczekującymi na szczepienie.
Nowy mammograf w gnieźnieńskim szpitalu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?