Pływające wyspy powstaną na Zalewie Wiślanym. Mają chronić pisklęta przed drapieżnikami z Ameryki

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Zalew Wiślany i rzeka Elbląg
Zalew Wiślany i rzeka Elbląg Kazimierz Netka
Pływające wyspy powstaną na Zalewie Wiślanym. Ich budowa ruszy w kwietniu. Te obiekty mają być miejscem bezpiecznego wychowu młodych przez ptaki. W urządzeniu owych ptasich, pływających osiedli, pomaga Unia Europejska. Udziela finansowej dotacji, wpierając w ten sposób ochronę europejskiej fauny przed amerykańskimi drapieżnikami.

Dzięki pomocy Unii Europejskiej, na terenie Zalewu Wiślanego mogą być przywracane dogodne warunki do gniazdowania dla mewy śmieszki i rybitwy rzecznej, a także innych gatunków, jak perkozy i kaczki. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane także przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

- Właśnie zaczęły się przygotowania do prac terenowych, których rozpoczęcie przewidziane jest na kwiecień - informuje Urszula Pakulska-Jednaszewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Do niedawna w polskiej części Zalewu gniazdowało 12 tys. - 15 tys. par mew śmieszek, często w mieszanych koloniach z rybitwami rzecznymi. Wraz ze spadkiem występowania śmieszki, drastycznie zmniejszyła się liczebność pozostałych ptaków, a część od kilku lat już nie gniazduje na tym obszarze (np. hełmiatka, podgorzałka). Spowodowane to jest przede wszystkim obecnością drapieżnika - norki amerykańskiej, której populacja bardzo ostatnio wzrosła.

W ramach projektu, w miejscach poprzednio istniejących kolonii ptaków, wybudowane zostaną dwie pływające wyspy. Powstaną one w północnej części zbiornika pomiędzy miejscowościami Skowronki (gm. Sztutowo) i Przebrno (gmina miejska Krynica Morska) oraz w południowej części w okolicach Nowakowa na Zatoce Elbląskiej. Pływające, zastępcze siedliska montowane będą na okres lęgowy (zimą przechowywane będą na brzegu). Zostaną zabezpieczone przed drapieżnikami.

- Projekt "Odbudowa populacji wybranych gatunków wodno-błotnych na Zalewie Wiślanym" realizuje Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych "Drapolicz" - informuje Urszula Pakulska-Jednaszewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 580 000 zł. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 493 000 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Koordynatorem projektu jest Katarzyna Rosińska. Inwestycja została także dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (58 tys. zł) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (20 tys. zł).

- Wyspy zostaną zbudowane z pontonów, zrobionych ze sztucznego tworzywa - dowiedzieliśmy się od Gerarda Beli, prezesa zarządu Stowarzyszenia Obserwatorów Ptaków Wędrownych "Drapolicz". - Zabezpieczeniem przed norkami amerykańskimi będą, zamontowane na tych konstrukcjach, specjalne "kołnierze" z blachy - tak ukształtowane, by uniemożliwiały drapieżnikom dostanie się do piskląt.

Pływające wyspy lęgowe pojawią się na wodzie w kwietniu, gdy zniknie lód. Ptaki już tegorocznej wiosny założą tam gniazda i wychowają młode.

Warto wiedzieć, że na Zalewie Wiślanym planowane jest wykonanie kanału żeglugowego. W Mierzei Wiślanej ma powstać przekop, a jedno z miejsc projektowanego przerwania mierzei ma być w rejonie miejscowości Skowronki. Przekop ma umożliwić statkom dopływanie z Zatoki Gdańskiej bezpośrednio do portu w Elblągu. Dlatego planuje się pogłębienie dna Zalewu Wiślanego od Mierzei do Zatoki Elbląskiej i rzeki Elbląg.

k.netka@prasa.gda.pl

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie