PlusLiga. Trefl Gdańsk zamierza przerwać serię Projektu Warszawa. Ostatnie spotkanie przed fazą play-off

Rafał Rusiecki
Siatkarze Trefla Gdańsk w niedzielę, 2 kwietnia 2023 roku zakończą w Ergo Arenie zasadniczą część sezonu 2022/2023 Jakub Steinborn
Poznaliśmy już komplet ośmiu drużyn siatkarskich, które wystąpią w play-offach PlusLigi 2022/2023. Bez względu na rozstrzygnięcie w ostatnim meczu Trefl Gdańsk będzie rozstawiony z numerem szóstym. Żółto-czarni w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 18 podejmą Projekt Warszawa i spróbują przerwać rekordową serię zwycięstw drużyny trenera Piotra Grabana.

Trefl Gdańsk na szóstym miejscu po sezonie zasadniczym 2022/2023

Największym zaskoczeniem na minus jest postawa PGE Skry Bełchatów. Wielki przed laty klub zaliczył spektakularny dołek sportowy. Przegrał przed własną publicznością aż dziesięć spotkań i po raz pierwszy w historii zabrakło dla niego miejsca w play-offach. W Bełchatowie już słychać o wielu rozstaniach po sezonie.

Tę szansę wykorzystała PSG Stal Nysa, prowadzona przez pochodzącego z Pucka trenera Daniela Plińskiego. Rzutem na taśmę zajęła ósme miejsce na koniec sezonu zasadniczego. Co ciekawe, Stal doczekała się awansu do ćwierćfinałów po raz pierwszy od sezonu 2003/2004.

Na drugim biegunie zaskoczeń, ale na plus, jest Projekt Warszawa, który jest jedyną niepokonaną drużyną w PlusLidze w 2023 roku. Ekipa pod wodzą gdańskiego trenera Piotra Grabana ostatni raz potknęła się 18 grudnia z Asseco Resovią. Od tego czasu zanotowała aż 13 zwycięstw, czym wyrównała klubowy rekord.

Czy go pobije? Wiele zależeć będzie od postawy gdańskiej drużyny. W niedzielę, 2 kwietnia o godz. 18 w hali Ergo Arena w ostatnim spotkaniu fazy zasadniczej Trefl podejmie warszawską ekipę. Dla podopiecznych trenera Igora Juricicia to spotkanie z gatunku „o pietruszkę”. Żółto-czarni nie przeskoczą już rywali w tabeli. Mogą nastroić się dobrze przed play-offami, w których trafią na trzecią drużynę stawki.

– Wyniki Warszawy są dla nas dodatkową motywacją. Warszawianie grają bardzo dobrze już od dłuższego czasu, w tym roku nie przegrali jeszcze ani jednego meczu. My cały czas staramy się poprawiać u siebie małe elementy, które mogą mieć bardzo duże znaczenie dla ostatecznego wyniku. Ten niedzielny mecz będzie dla nas na pewno sporym wyzwaniem, ale jestem przekonany, że stworzymy w Ergo Arenie świetne widowisko – mówi Lukas Kampa, rozgrywający Trefla Gdańsk.

Prezentacji meczowej Trefla Gdańsk i Projektu Warszawa towarzyszyć będą niebieskie światła, bowiem w niedzielę przypada Dzień Świadomości Autyzmu. W przerwie po drugim secie na boisku odbędzie się licytacja obrazów, które „gdańskie lwy” otrzymały podczas wizyty Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, a które tworzyły właśnie dzieci autystyczne. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na rzecz ośrodka.

To wszystko obok znakomitych występów naszych przedstawicieli w półfinałach Ligi Mistrzów CEV. Zaksa Kędzierzyn-Koźle po pierwszym meczu z włoskim Sir Safety Perugia ma zaliczkę 3:1. Rewanż w stolicy Umbrii w czwartek, 6 kwietnia o godz. 20.30. Z kolei Jastrzębski Węgiel pokonał na wyjeździe 3:1 turecki Halkbank Ankara. Rewanż w Jastrzębiu-Zdroju w środę, 5 kwietnia o godz. 20.30. Bardzo możliwy jest więc polski finał w najlepszych rozgrywkach w Europie.

Poniżej prezentujemy program ostatniej kolejki i tabelę PlusLigi. Cerrad Enea Czarni Radom przegrał wszystkie 15 meczów domowych, a mimo to zachował miejsce w PlusLidze, bo jeszcze słabszy był BBTS-Bielsko-Biała. Czegoś takiego w historii polskiej ligi jeszcze nie widziano. W XXI w. u siebie nie wygrywały MKS Będzin (sezon 2018/19) oraz Wkręt-met AZS Częstochowa (2008/09).

Program 30. kolejki PlusLigi

• 24.02.2023, 20.30 PSG Stal Nysa - Barkom Każany Lwów 3:0 (25:20, 25:23, 25:23)